Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Feacher

Zajímavý námět, ale jak poprvé slečna vzletěla na schodech, tak už to nebyla taková ta hezká mysterka, které mám rád, ale takový spíš ďábelský "polohorůrek". Nicméně herecky dobré, budování napětí taky super, jen ten konec mě teda nepotěšil. Má to určitý styl, ale mohl režisér napovědět víc :).. Není to perfektní, ale 4* to splňuje. 80% ()

futislav

Zajímavě natočené, jen to režisér pojal poněkud zdlouhavě. Ten film mohl trvat místo 127 minut takových řekněme 100, získalo by to švih a určitě by to velmi prospělo celkové koncepci. Ale natočené je to velmi dobře. I když je pravda, že mohl Polanski přidat o dva řády na temnosti, něco na efektech a byla by to pecka. ()

Bragi66

Satanistická slabota i přes věhlas režiséra a herecké výkony Johnny Deppa v baloňáku a se somrtaškou v roli znalce knih. Jo a souhlas s tím, že je to špatně vybalancované mezi vážností tématu a mezi smyky ke komediálnosti. No a konec velmi rozpačitý až plytký. ()

VashCZ

Proč by ne. Hezké zajímavé vyprávění, ale je to tak vše. Obecně mám rád filmy z devadesátých let a přelomu tisíciletí, mám rád to smýšlení doby a atmosféru. Tady to platí dvojnásob, protože kdyby ne, tak bych tuhle povídku dokázal sprdnout i o jednu hvězdu míň, za to že se tam nic neděje, a ještě je to předvídatelný. ()

PanWolf55

Pro mě nejlepší Polanskiho dílo. Místy mi film atmosférou připomínal  Šílenství a Ďáblova advokáta. Byť z této trojice jde jasně o nejslabší kus, napětí budované pomalým vyprávěním bylo pro mě prostě strhující, neřknu-li přímo hypnotické. Depp cajk. ()

Nataniel73

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom. Osobne si myslím, že vážne úlohy mu pristanú rovnako dobre ako tie komické a film Deviata brána to len potvrdzuje. Satanistická a okultná tematika mi boli vždy blízke a Roman Polanski je priam ideálny režisér pre tento žáner (viď Rosemary má dieťa). U tohto mysteriózneho krimi thrilleru oceňujem asi najviac temnú a podmanivú hudbu, vynikajúcu prácu s kamerou a pomalé tempo, pri ktorom sa divák dokonale  ponorí do deja a tá pochmúrna a depresívna atmosféra filmu si ho dokonale získa. Ďalším vynikajúcim ťahom bolo stvárniť Satana v podobe mladej a sympatickej ženy, ktorá celému filmu dodala potrebný šmrnc aj erotický podtext. Jej oči, ktoré menili farbu boli vskutku démonické. Celkovo je Deviata brána unikátne filmové dielo, ktoré má navyše tú výhodu, že postupom času graduje a zároveň drží diváka v napätí komu sa podarí vstúpiť do Deviatej brány. Knihy a zvlášť tie okultné majú osobité kúzlo, takže si prídu na svoje aj intelektuáli, ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o mystické javy. 85% a u mňa jeden z TOP 100 filmov. ()

Holly_Molly

Depp a jakás-takás atmosféra jsou jediný klady v tomhle satanskym průměru, kde gradace děje skoro neexistuje, finále (ač se tváří hrozně intelektuálně) slabý a akce když na ní dojde, je spíš k smíchu a na hraně parodie.. ()

Swatcha

Pěkně natočený, příjemně temný film, jako vždy skvělý Johnny Depp, ale .... Roman Polanski se dopustil stejné chyby, jako v mnoha dalších snímcích. Dokonalý průběh s pěkně vypracovanou atmosférou a pak přijde kýčovitý konec. Namísto starobylé zříceniny jsou tu špatně nasvícené kulisy a atmosféra je ta tam. Proč? Mohl to být dokonalý film na 5*, ale těch posledních 20 minut z toho udělalo tuctový blábol ... ()

limited

Knihu jsem četl a je mi celkem jedno, že je "lepší" a "propracovanější", film není od toho aby byl stejný jako kniha, protože se jedná o jiný druh umění. Bohužel film sám o sobě není kdovíjak silný. Zvláště bych mu vyhnul přepálenou stopáž a malou záživnost. ()

Hanik83

Nevím, čím to přesně je, ale téměř po celou dobu sledování jsem měla zvláštní, nepříjemný pocit. Téma filmu je vcelku neobvyklé a zajímavé, ale nesedlo mi celkové zpracování, postavy na mě působily odtažitým dojmem (ale herecky to špatné nebylo). Poslední část filmu, odehrávající se na zámku a závěr s hořícím hradem se mi vůbec nelíbil, jako by to najednou byla část jiného filmu. I hudba, která se často opakovala, na mě působila rušivým dojmem. Celkově - začátek byl zajímavý a napínavý, konec dost nepovedený, takže podprůměrný film. ()

smalda

"Hutnější" atmosféra by filmu jedině prospěla.Asi ve třech scénách jsem měl pocit,že se jedná o parodii,ale jinak vcelku povedený film,pro mne 70%. Abych nezapoměl J.Depp skvělý. ()

pupidup

Tenhle žánr je můj šálek kávy, bohužel, zas je to pro mě jen průměrný satanistický thriller...děj nějak sklouzl do monotónnosti, ten konec mě dorazil. Příliš překombinované zklamání. I přes to film drží napětí a vydržíte až do konce. ()

Ludva

[2020-10-26]*[2009-06-12] * Celkem obstojný horrůrek (spíš thriller). Nebýt kvality obrazu, tipnul bych si rok vzniku tak o dvacet až třicet let zpět (díky několika podivným trikům a občas naivním hereckým výkonům). Polanski zkrátka točí pořád stejně (dobře). ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)