Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

belldandy

Je opravdu těžké napsat na tento film rozumný komentář. Zdá se být neoddiskutovatelné, že po předchozích Almodóvarových filmech je to trochu zklamání. Nikdo ale nemá pořádné vysvětlení, proč to tak je. Nejsem si jistá, že mám filmu po formální stránce, co vytknout. Nápady nechybí, kamera je také bezvadná. Možná příběch je trochu jednoduchý, pokud si odmyslíme narativní zdobnost spočívající ve vícevrstevném vyprávění. Za asi největší chybu považuji určitou nevyváženost mezi dvěma půlemi filmu. Emocionální vrchol filmu pro mě přišel už ve druhé čtvrtině. Důležitější je ale pocit, že tentokrát to prostě nefunguje. Dohromady působí film jaksi odtažitě. A to je rozhodně vada u režiséra, jenž tvrdí, že filmy "natáčí s vášní." Něco tu chybí nejen ve srovnání s filmy "Vše o mé matce" nebo "Mluv s ní", ale také ve srovnání se ztřeštěnými komediemi osmdesátých a devadesátých let. Pro Almodóvara už asi není cesta zpátky k třeskuté bujarostí a okázalé povrchnosti. Tento film se však na druhou stranu nedokázal ani ponořit do nedozírných hloubek a ulpěl na mělčině. Snad je to tím, že je téma pro režiséra tak osobní, že se osobní výpovědi v tomto případě vlastně podvědomě vyhýbá. ()

Amarcord_1

80% - Pedro a jeho dokonale barevná režie bylo něco, co jsem sice čekal, ale opět mě to převapilo, a do velké míry vzalo. Tomuhle já říkám „dobře udělanej film“! Skvěle vypracovaný scénář s několika zatraceně dobře fungujícími točnými momenty je podporován Iglesiasovou hudbou, která výborně pracuje s dynamikou, napětím a rytmem filmu. Nuda nehrozí. Shlédnutí Špatné výchovy jsem dlouho odkládal, protože jsem se úplně netetelil touhou ponořit se do homosexuálního prostředí, ve kterém se děj odehrává. Pokud máte podobný problém s motivací vůči tomuto filmu, prostě věřte Almodóvarovi, vyplatí se to. ()

Reiniš

Film mě zaujal. Je skvěle nasnímaný a zahraný. A hlavně je tu zajimavý příběh, který se propojí až ke konci. Hodně nevšední snímek, který určitě není pro každého. ()

sepp

Jedno je neoddiskutovatelne: s poslednimi 2 veledily spanelskeho mistra se Spatna vychova merit nemuze. Opravdu se jedna v prvni a druhe polovine o zcela ruznorode filmy, ale kupodivu kde jini reziseri by skoncili asi vypiskani obecenstvem, Almodovar dokaze neustale drzet napeti a vzbuzovat ono vsemi rezisery tolik touzene neustale cekani na dalsi zaber, na dalsi vteriny pribehu. Prvni polovina je typicke almodovarske psychodrama, kdy clovek naucen predchozimy mistrovymi dily, jen s nejvetsimi obavami ceka, co na nej vytahne v dalsi scene zase za zvracenost... Druha polovina je slabsi, opravdu uz v krimi stylu, ale porad zajimava, neobvykla a plna zvratu. Almodovar proste umi "vypravet" a na jeho filmy je radost se pohledet, doufejme jen, ze Spatna vychova neni naznakem nejake tvurci krize ci absence novych napadu. ()

kinej

Nějaké Alodóvarovy filmy jsem viděl již kdysi dávno a nevěnoval jsem jim moc pozornosti. Teprve nyní asi dozrál čas, abych se mohl na takovéto filmy dívat. Špatnou výchovu jsem si pustil, když jsem měl na nějaký ten art film vysloveně náladu a dost mi sedla. Příběh se napínavým způsobem rozuzlovává po celou stopáž filmu, takže nás čeká každou chvíli nějaké to překvapení. Špatná výchova je také velmi vydařená po estetické stránce, téměř všechny záběry jsou uspořádány do líbivých barevných kompozic. Hudba tyto vizuální orgie skvělě doprovází. Bernal má odvahu, že si střihnul takovouhle roli, je to dobrý herec. ()

Disk

Za lehce slabším příběhem stojí promyšlená narativní struktura a režijní mistrovství padreho Pedra Almodóvara. Byť je Špatná výchova tentokrát o mužích, i tak je dobré tento opus magnum vidět, obzvlášť v kontextu nedávné aféry katolické církve s pedofilními pátery. ()

Ruut

Tohle bylo moje první setkání s dílem Pedro Almádovara. A moc nadšený z něj nejsem. Formálně slušně zvládnutý film. Vše do sebe zapadá bez vyjímek. Všechno je líbivé. Ale vůbec jsem se nedokázal vžít do pocitů hlavních představitelů. Ani trochu mě nezajímalo co se s nimi děje. Prostě mě to celé nechytlo za srdce. ()

ninon

Špatná výchova opouští typický Almodóvarův svět ženských hrdinek (který si zcela vynahradí v následujícím filmu Volver) a představuje komplikovaný příběh režiséra Enriqua a jeho kamaráda a lásky z dětství Ignacia. Almodóvar rozehrál výbornou partii filmu ve filmu, s autobiografickým pozadím a vrstvami filmové iluze. ()

HAL

Bohužel, podle toho co jsem o filmu věděl jsem čekal že bude převážně o výchově mladých chlapců v církevní škole a jejich zneužívání církevními hodnostáři - což by nemohlo být dál od pravdy, tohle je tu jen jako méně důležitá vzpomínka probraná v pár krátkych flashbacích, pohříchu bez jakékoli, byť i sebemenší, příchuti kontroverze a obžaloby církve. Nicméně i jako lehce detektivní drama to není vyloženě špatné a nezajímavé, obzvlášť první polovina plná narativních hrátek a záměrného znejisťování diváka je velice dobře napsaná a zrežírovaná. Jenže queer tematika už mě poslední dobou docela nudí - a tento film na ní vyloženě bazíruje a nimrá se v gayích a jejich chování s takovým zaujetím, až to ubližuje jeho tempu (i tak je ale velmi krotký, kontroverzi se vyhýbá i v tomto ohledu). 7/10 ()

misterz

Almodóvar vie zaujať aj s pre mňa nezáživnou a tak trochu už prežranou témou - transky, homo.... V popredí tu ale stojí príjemne zamotaný príbeh, ktorého odkrývanie a narácia celkom bavili. Veľa tu zohrali aj herci, režisér mal šťastnú ruku. Nadpriemer. 75/100 ()

Snorlax

Ani k jedné postavě jsem si nedokázala vybudovat vztah, Ignácio ve mně nevzbuzoval dostatek lítosti, Juan dostatek odporu. Na Almodóvara se mi zdál film emočně příliš plochý, nu vlastně nejen na něj. ()

Payushka

Muj oblibenec navlecenej do podprsenky, s rtenkou na rtech a o 150% vetsimi rasami, jak to ani Max Factor nezvladne. Ac je to cele absurdni, film je podle me genialni. Jedinou vytku bych mela - urcite rozfazovani, rozkouskovani deje. Jako by vam jen rekli "ted skoncilo tohle, tecka, a zacina neco trochu jineho, pozor!". Jinak vsimli jste si, jak ten Gael chodil tezkopadne v podpatcich? :D na zkuseneho transvestitu by to uz moh umet ;) ()

dr.horrible

Forma hitchcockovsky prepracovaná a ňou opradený bezemočný príbeh, ktorý mi moc nehovoril. 65%. PS: Čo sa týka Leonor Watling, pár sekundový záber z diaľky a bez slov, to u mňa nie je ani cameo ()

Legas

Vůbec jsem netušil, na jaký "žánr" se to vlastně hodlám dívat. Almodóvar + Gael García Bernal mi jako reklama více než stačili. A už úvodní titulky s "hitchcockovskou" hudbou mě decentně zmátly. Následně mě film s každou další minutou vcucával víc a víc. Struktura vyprávění mi přišla přímo fascinující; diváky záměrně plete a napíná. Vlastně na ní stojí většina pozitiv Špatné výchovy. Dobrá volba (bojím se říct nápad, aby mi někdo nevyjmenoval tucet filmů, které jsou vyprávěny podobným způsobem). ()

Anderton

Na Almodovara exprimentálna forma natáčania, s minimom žien, aspoň po fyzickej stránke. Je to jediný tvorca, kde sa prítomnosť transvestitov, homosexuálov a rôznych málo chápaných menšín nezneužíva iba na lacné poukazovanie ich problémov. V jeho príbehoch sú harmonickou časťou celku. Prežívajú veci rovnako ako väčšina, čiže ich neberieme ako niečo exotické, ale dokážeme sa s nimi ľahko stotožniť ako s postavami, ku ktorým si máme nájsť ako divák vzťah. ()

Smok

Ehm, na môj vkus tu bolo trochu málo herečiek :P A tie čo tu aj hrali boli nejaké divné, nemali žiadne kozy, samé parochne, chlpaté nohy a postavy ako chlapi. Na to sa predsa nedá dívať. Alebo mi niečo ušlo? Jááj, veď to bol film od Pedra, tak už chápem. ()

Fingon

Jediný (ale obrovský) zápor tohoto filmu vidím v tom, že nepojednává o ženách, jak jsem si u Almodóvara zvyknul. Škoda... ()

swamp

Pedro Almodóvar opět potvrdil, že ožehavá témata jsou mu blízká. Místy ovšem tento snímek o lásce, sexu a vraždě (o všem tak trochu jinak, než jsme zvyklí) nepřekvapuje, na což u tohoto režiséra nejsme zvyklí..přesto výborná podívaná! ()

pm

Nemám ten film ráda, je dobře zahraný, filmy o filmu jsou jen málokdy nezajímavé, chápu Almodovárovu snahu vyrovnat se s dětstvím, i jeho obžalobu církvevní morálky. Nikdy mu ale neodpustím, že Manciniho píseň "Moon River" pro mne navždy ztratila svou nevinnost. ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar