Případy komisaře Mejzlíka

Zmizení pana Hirsche (E03)

(epizoda)

Komisař Mejzlík (V. Voska) řeší záhadu ztraceného šéfa. Majitel krámu s koberci pan Hirsch zmizel, ale manželka ani příručí (I. Racek) neví, jak k tomu mohlo dojít, když byli oba v domě. Později je nalezena Hirschova mrtvola v kufru na nádraží. Příručí prozradí, že v osudné dopoledne měl šéf návštěvu, dva arménské obchodníky s koberci, ale protože jejich obchody byly nekalé, nesmělo se o tom hovořit. Podle skvrn na těle mrtvého komisař zjistí, jak byl čin proveden a kdo je jeho pachatelem…Povídka podle Karla Čapka je důmyslně řešena a má i své morální poslání, ostatně jako vždy. (Česká televize)

Amonasr

Povídky Karla Čapka mám rád, ale tohle zpracování mě zklamalo. Především mě iritovalo značné přehrávání, dokonce i u Vosky, což bych od tak excelentního herce nečekal. A ty ženské plačky byly až k nesnesení. Celé to působilo skoro amatérsky, čapkovská atmosféra se z toho kamsi úplně vytratila. ()

Marthos

V televizním provedení této orientálně laděné čapkovské povídky doslova exceluje Ilja Racek v roli přičinlivého židovského příručího, který si ví rady za všech okolností. Výborná epizoda z "mejzlíkovského" cyklu. ()

honajz

Na dnešní dobu poněkud nekorektní věc, kde se poměřují obchodní praktiky a "praktiky" židů a Arménů. Navíc tady Voska neskutečně přehrává (a nejen on), vlastně ze sebe často dělá blbce, ale veselé to vážně moc není. A ty detailní záběry obličejů také nejsou moc příjemné. Přišlo mi to takové rozhárané a nijaké, bylo mi líto Sloupa, že hraje jen papouška opakujícího slova a krátké věty (a rovněž to vtipné nebylo), kam zmizela paní Hirschová a hospodyně, to by mě posléze zajímalo víc, protože se z příběhu ztratily jak pára nad hrncem. ()

Aniki

S touto filmovou drobotinou, inspirovanou mistrem Čapkem, jsem se setkal úplně poprvé. Vlastně mě to i dost bavilo a herce Vosku jsem v takovéto poloze ještě neviděl. Též herecký kolega Racek na jedničku s hvězdičkou. ()

panslav

Úsměvná miniatura z kolekce detektivních příběhů komisaře Mejzlíka podle povídek Karla Čapka i po letech pobaví. ()