poster

Večerní zvony

 • Jugoslávie

  Vecernja zvona

 • slovenský

  Večerné zvony

Drama

Jugoslávie, 1986, 120 min

Scénář:

Lordan Zafranović
 • fabienne223
  ****

  Obecně se soudí, že Zafranovičova volná trilogie má sestupnou tendenci. Nemyslím si to. Ve Večerních zvonech prakticky zmizely působivé scenérie a filmové obrazy. Film je spíš psychologickou drobnokresbou, která na pozadí historických událostí zobrazuje osud hlavní postavy, jejíž život z mnoha příčin směřuje k nesmyslnému a snad i zaslouženému konci. To, co se (anti)hrdinovi jevilo ve válečné situaci jako prosté a správné, získává po válce svůj skutečný význam a zrůdné kontury vyvstávájí, aby smetly vinné i nevinné. Zůstává Stjepan a malý syn, symbol značně nejisté naděje. Ne, není to nijak příjemný film a jeho hloubka je hodně temná. Ale jeho poselství zdaleka přesahuje hranice balkánských konfliktů.(11.3.2014)

 • SeanLSD
  ****

  Hoci náznaky toho boli už v predchádzajúcom PÁDE ITÁLIE, Zafranovič sa s komunistami naplno vysporiadal až v poslednej časti svojej trilógie. Pritom ale vo svojom prístupe nič nezmenil.. - stále sú to veľké dejiny drviace človeka, sex a veľa hudby.(5.9.2016)

 • troufalka
  *****

  Večerní zvony mě z celé trilogie zasáhly asi nejvíc. Rozhodně se k nim vrátím.(25.5.2016)

 • gudaulin
  ****

  Zafranovič pochopitelně svůj režijní styl oproti předchozím dvěma dílům volné trilogie o Jugoslávii zmítané běsy 2. světové války nezměnil. Poslední část se od Okupace a Pádu Itálie liší jen větším záběrem - místo soustředění na jeden citlivý bod historie a konkrétní události sledujeme proměny společenské atmosféry země na osudech jednoho člověka a jeho nejbližších. Hlavní hrdina organizuje odpor proti okupantům, pozná důvěrně komfort německého koncentráku a po válce i ošemetnost politické angažovanosti v období stalinismu a Titova kultu osobnosti. Na dobu vzniku jde o značně otevřenou výpověď - minimálně oproti zbytku socialistického tábora. Pokud chcete zachytit čtvrtstoletí v dějinách tak komplikované země, nevyhnete se určitému zjednodušení a zploštění některých charakterů, které by si zasloužily větší prostor. Přesto se čtyřmi hvězdičkami a 80% spokojeností nemám problém. Z jediné scény, kdy se dva ustašovci vracejí z lovu na Židy, si člověk uvědomí hrůzu genocidy a důvod, proč je moderní historie jugoslávského území nasáklá krví.(14.11.2013)

 • Tommassi3
  ****

  "Matko představená, on je Antikrist !! Vyplivl hostii.." Kdo ?? Černovlník Zafranović ?? ;) Říká se to o něm, ale jedno se mu upřít nedá.. Jeho filmy mají duši !! A zda černou nebo jinou, už je celkem nepodstatné..(24.5.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace