Reklama

Reklama

Martin

(festivalový název)
  • USA Martin
Trailer

Obsahy(1)

Tento málo známý a jen vzácně uváděný film je pronikavým portrétem odcizení a zároveň důmyslnou dekonstrukcí žánrových konvencí spojených s filmovými upíry. Je Martin jen sexuálně narušený mladík, anebo, jak tvrdí jeho pověrčivý bratranec, bájný Nosferatu? To je jen jedna z provokativních otázek, se kterými si Romero pohrává. Reprezentují černobílé pasáže Martinovu minulost, anebo jen jeho médii živené představy? I tato otázka zůstává otevřená. Ovšem ať už je Martin mytickým netvorem, nebo současným psychopatem, cítí potřebu zabíjet a pít krev. Nemaje upíří zuby ani nadpřirozené schopnosti, musí se spoléhat na vlastní vynalézavost a speciální nástroje, jako jsou injekční stříkačky a žiletky. Scény, ve kterých sleduje svou kořist, evokují extrémní napětí, které uvolní až ironický humor v pasážích, kdy se se svými sklony svěřuje rozhlasovému hlasateli. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (47)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

V mých očích filmu moc ubližuje nesouvislý děj, který jakoby se skládal z různých epizod. Přitom jakmile Martin jde po své oběti, tak film najednou srší nápady a tempo je výrazně rychlejší. Hodně zvláštní Romerův film, který mě zase tolik nenadchnul. Chtělo by to opět nějaký zdařilý remake. Romero má často silnější scénáře než režii. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Tak tohle se mi hodně líbilo. Snímek nečesaný, horor prakticky civilní a  přesně splňující nejednoznačnou definici podivného filmu.  Jedinou jistotou je tu fakt, že hlavní hrdina Martin je narušený mladík vyrůstající v defektním prostředí.  Zabíjí, aby pil krev svých obětí. Nicméně jeho motivace zůstává skryta, jeho podstata je neustále popírána, ale přesto je divák zejména prostřednictvím flashbacků maten  a přesvědčován když ne o opaku, tak minimálně o tom, že pravda je tam někde venku.... Nejlepší jsou pak vlastní Martinovy útoky, zejména dlouhá sekvence, kde útočí na muže i ženu, nemá chybu, plné napětí, možností, ale i zvráceností. Koneckonců ta se jako pevná nit vine celým podivným příběhem a v závěru za ni Romero nemilosrdně trhne a ... Čtyři velmi silné hvězdy, které někdy v budoucnu asi ještě zvednu. ()

Reklama

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Hm, doposavaď nejpodivnější Romerův snímek, jaký jsem měl tu čest zkouknout. Částečně psychologický snímek o vyšinutém mladíkovi, který není tím, čím se zdá. Nebo je? Při sledování jsem si říkal, že mě film moc nebaví, ale pak jsem se vždy přistihl zažranej do tíživé atmosféry. Zvlášní. Je zde taky několik výborných scén, takže i když je to na hrně, hodnotím nadprůměrně. A taky jsem si vzpomněl na tuhle drsňárnu. 70% ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Originalni a velmi zajimava story o zvlastnim mladikovi, ktery mozna je a mozna neni upir. Soucasna netolerantni spolecnost ale nema zadne pochopeni pro znasilnovani zen a piti jejich krve, upiri to tedy v modernim svete nemaji vubec jednoduche. Nekompromisne razantni finale filmu je extremne efektivni! "Someday maybe I'll get to do the sexy stuff - awake - without the blood part." 7/10 ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Netradiční drama o málomluvném mladíkovi Martinovi. Martin je divný. Martin je Nosferatu - asi. Romero rozsekal pravidla pro upírský horor na cucky. Ve skutečnosti ani není jasné, zda je Martin upír. Nojo, vadí mu se dívat dlouho do slunce, ehm, normální člověk se do něj dívat nemůže, jinak oslepne. Výborně natočené násilné scény, když Martin přepadává své oběti, jsou tak civilní, až z nich jde chlad. Spíše pro okrajové publikum, kterému nevadí pomalejší tempo vyprávění. Čtvrtou hvězdu dávám za konec. Nejhorší je mít dědka větším maniakem, než jsem sám... ()

Galerie (47)

Zajímavosti (7)

  • Scéna ve vlaku, při které Martin (John Amplas) podřezává zápěstí své oběti, obsahuje ve skutečnosti nepovedenou scénu, kterou tvůrci nakonec ve filmu ponechali. První řez do falešné ruky nebyl dostatečně hluboký, a proto nezačala téct žádná krev, a tak musel být proveden druhý řez, při kterém se už krvavý efekt zdařil. (Zdroj: ČSFD)
  • Britské synthpopové duo Soft Cell vydalo v roce 1983 skladbu s názvem "Martin", která byla inspirována tímto filmem. (Zdroj: ČSFD)

Reklama

Reklama