Martin (festivalový název)

Martin

Drama / Horor

USA, 1977, 95 min

• bassator

41st KVIFF 2006 - MIDNIGHT SCREENINGS - Půlnoční filmy(28.6.2009)

Príbeh sexuálne narušeného mladíka ktorý si to užíva so staršími dámami, vpichne im injekciu po ktorej uspia a v objatí nahej dámy jej prereže tepnu a napije sa jej krvi. Všetko narafičí na samovraždu a pokračuje ďalej. Dostáva sa do príbytku svojho strýka ktorý si o ňom myslí že je upír a tyranizuje ho cesnakom, krížmi a sem tam zavolá nejakého farára nech sa pred ním pomodlí... Zaujímavý pohľad na upírsku chorobu, nie však nejako zvlášť pútavo, skôr snové podanie hlavne výtvarne veľmi pekné čiernobiele pasáže na Martinove dospievanie, kde je najlepší jeho strýko neustále na neho pokrikujúc „nosferatu“, to ako si užíva so staršími dámami a veľmi dobrý je na tom typicky Romerovský koniec.(2.11.2008)

Tieto filmy z 80. rokov majú také zvláštne čaro . Ja neviem či to bolo kamerou , ale chlapíkovi svietili neustále oči , akoby si pred každým záberom šľahol hero . A tiež tá krásna kečupová krv. Inak ten koniec ma odvalil ! Ten bol , akoby ste luskli prstami a šup , koniec .(15.8.2010)

Neviem to vysvetliť, ale ja som sa od tohoto filmu nevedel odtrhnúť. Upírskej tématike som nikdy veľmi nepodliehal a tiež nie som skalným fanúšikom Romera. Asi je to jeden z tých fakt dobre natočených filmov. Hlavne scény s vraždami. V každej je napätie vygradované tak vysoko, že som ledva dýchal. Ale je to aj dobre zahrané, so zaujímavým vývojom postáv. Našťastie sa nejedná o klasickú upírčinu. Film je veľmi čudný. Prevláda skôr depresívna, smutná atmosféra. Občas tu vidíme čiernobiele fleshbacky z minulosti Martina. A k tomu to bolo aj vymietanie, čo mám veľmi rád. Proste musím ohodnotiť takto.(2.7.2010)

Ještě dlouho po polosnové půlnoční projekci u mne přetrvával takový velmi zvláštní (a ne moc příjemný) pocit. Na náhlý a brutální konec nezapomenu. 85%(8.7.2006)

• - Scéna ve vlaku, při které Martin (John Amplas) podřezává zápěstí své oběti, obsahuje ve skutečnosti nepovedenou scénu, kterou tvůrci nakonec ve filmu ponechali. První řez do falešné ruky nebyl dostatečně hluboký, a proto nezačala téct žádná krev, a tak musel být proveden druhý řez, při kterém se už krvavý efekt zdařil.

• - George A. Romero označil tento film za svůj nejoblíbenější. (Chatterer)

• - Romerova tchýně se ve filmu objeví jako jedna z nakupujících žen v obchodě. Romerův tchán si zahrál kněze. (Chatterer)