České tajemno

Arnošt Vašíček

Kamera:

Patrik Hoznauer

Jan Novotný (průvodce), Arnošt Vašíček, Jiří Dvořák (vypravěč), Michal Čapka

Leží hrob hunského krále Attily poblíž Frýdku-Místku? Ten osamělý kopec se jmenuje Štandl a je od nepaměti spojován s tajemstvím. Prudce se zvedá z roviny, jakoby ani nebyl dílem přírody, ale spíš uměle navršenou mohylou. Jeho výjimečné postavení v krajině přitahuje lidskou pozornost po tisíce let. Dodnes však není jasné, co vše se zde v minulosti odehrálo. Střípky údajů, archeologických nálezů a nepatrných stop však naznačují, že nitro tajemného kopce je dokonce možná i hrobem hunského krále Attily. (Česká televize)

Karp

Problém tohoto typu seriálů je samozřejmě v tom, že kdyby se na něco významného během natáčení přišlo, byla by zpráva dávno na veřejnosti. Je tedy jasné, že se nezjistí nic. A záleží jen na režisérovi a scénáristovi, jak se jim podaří držet diváka v napětí, jestli přeci jen k nějakému objevu nedojde. To je prvek, který u podobných pořadů nemám rád. Nicméně seznámení se s historickými souvislostmi nemusí být od věci. ()

regentor odpad!

Prokletý Attila ! Raboval, mordoval a uváděl v chaos velkou část Evropy aby spočinul pod vrchem Štandl u Frýdku-Místku.Tedy alespoň podle tvůrců tohoto pořadu.Na základě jednoho střípku z vykopávek , ještě ke všemu vzdálenému mnoho kilometrů vytvořit takovou konstrukci? Tak to zase klobouček.Řada z nás slyšela hromadu legend, bájí nebo hospodských historek třeba o králi Ječmínkovi. Zajet do muzea umí kde kdo, kamera se dá koupit za rozumný peníz a scénář v pohodě spíchne jako slohovou práci průměrný školák Parta přátel z ochotnického spolku pak zajistí komparz..Ovšem...ne každý má nadstandardní vztahy na VŠB nebo v České televizi a tak se vysílá Prokletá hrobka.Mimořádně nepovedený díl.Snůška nejrůznějších povídaček bez argumentů v nudném podání. ()

ROBOTER

Jakýsi pan Pokorný z Frýdku v 70. letech "studiem pramenů a legend" došel k závěru, že je Attila pohřben pod Štandlem. Odkud na tuto jistě velmi odvážnou myšlenku přišel, nikdo neví :-) Ale to nevadí - pan Vašíček spojil možné i nemožné, přizval si k tomu pár erudovaných vědců (tímto zdravím paní Bednaříkovou, na jejíž přednášky z dějin starověku rád vzpomínám, stejně jako pana doc. Kouřila, kterého bych rád poznal...) a násilím splácal dohromady něco, co moc pohromadě nedrží... Stále ale v tomto díle shledáváme alespoň metodu "zdůrazněme, co se nám hodí - přehlédněme, co se nám nehodí", na rozdíl od dílu o Voynichově rukopisu, kde si pan scénárista před napsáním scénáře asi dal onen zmíněný opojný nápoj "sóma"... ()

Marze

Takže to vypadá, že Hunové byli první fašisti na našem území. V dokumentu se opět objeví jeden z těch úsměvných šílenců, kteří prokopou veškerý svůj majetek a peníze sponzorů, aby našli poklad a nakonec skončili na psychiatrii. Oproti tomu sledování tohoto dokumentu je zcela neškodné. ()