Tanpopo

(festivalový název)

Jedna z nejnápaditějších japonských komedií sleduje cestu za receptem na dokonalý rámen (tradiční vydatné jídlo sestávající z nudlí zalitých vývarem a doplněných plátky masa a oblohou), která se stává záminkou k velice duchaplnému pojednání o bezmála mystickém poměru Japonců k jídlu a všemu co s ním souvisí. Svobodná matka, která provozuje malou lidovou jídelnu s rámenem, sbírá inspiraci po nejrůznějších soukromých kuchyních, luxusních restauracích i prostých pohostinstvích. Během toho poznává, že všichni lidé bez ohledu na původ a společenské postavení mají společnou potřebu jídla, přičemž řada z nich k němu má velmi vyhraněný vztah. Hravý a bravurně natočený snímek poskládaný z nadsazených epizod se společným jmenovatelem v jídle se svého času stal mezinárodní senzací. Hlavní role ztvárnili režisérova manželka a pravidelná představitelka z jeho filmů Miyamoto Nobuko a charakterní herec Yamazaki Tsutomu. Ve vedlejších rolích se objevily pozdější největší herecké hvězdy japonské kinematografie Yakusho Kōji a Watanabe Ken. (Eiga-sai)

Vironey

Tak trochu trhlá komedie o nudlích, respektive o japonské nudlové polévce ramen. V tomto filmu uvidíte celou alchymii přípravy a téměř až poetickou konzumaci této polévky. Hlavní příběh je prokládán dalšími krátkými příběhy, což sice může působit trochu rušivě, ale jen do té doby, než přijde na scénu sveřepá babka, jejíž vášní je mačkání ovoce, sýrů a pečiva – scéna v obchodě je naprosto geniální! Nutno ale dodat, že tenhle typ humoru asi nesedne úplně každému, některé scény jsou až neuvěřitelně absurdní, některé i trochu nechutné (přelévání žloutku...) a některé i dost morbidní (žena vařící večeři na smrtelné posteli) Ale satira je to dokonalá a mladičký Ken Watanabe s vyjeveným výrazem taky stojí za vidění... ()

Bernhardiner

Přátelé, tenhle film není o nějakém příběhu. Pokud to tak vážně berete, tak vám mohou vedlejší dějové vstupy skutečně hodně zmást. Tenhle film je totiž od začátku (starý muž laskající vepřové) až do konce (novorozeně sající matčino mléko) o úctě k jídlu jako takovému, o životní pouti pokrmů (a vlastně i o životní pouti jeho složek - vepřové i nakrájená cibule chutnají podle toho, jaká byla jejich životní pouť). Cesta k dokonalé chuti je zde místy dojemná, místy zábavná, místy velmi vášnivá až erotická a vždy velmi chutná. Úcta k jídlu je něco, co v současném světě strašně chybí a nějací vegani a podobné těžce nepozoruhodné skupinky to nevytrhnou. 90 % ()

vitekpe

Zabavna "kovbojska" komedie o vareni nudli (resp. ramen polevky). Potesil me svou ucasti Jamazaki, ktereho mam rad. Celkem vtipny film, nicmene ze by byl divacky nepostradatelny, to si nemyslim.. Poctive 4 hvezdy. ()

noby

Hlavní linie je vskutku cítit velmi laskavým přístupem k nudlím i filmu, bohužel mnohé z vedlejších, zbůhdarma vložených, film spíš zbytečně prodlužují. A ano, dostal jsem hlad. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Dosť neusporiadané epizodické rozprávanie, ktoré sa celé točí okolo prípravy rezančekovej polievky (čínskeho a japonského ramenu) a hľadania najchutnejšieho receptu, čo sa mi nezdá zrovna zaujímavá téma. Toto rozprávanie má navyše množstvo nesúvisiacich dejových odbočiek, ktoré z neho robili riadny guláš, namiesto želaného ramenu. Ale na jednej z tých epizódok som sa celkom dobre pobavil, konkrétne na tej čierno-humornej s umierajúcou ženou ("Neumieraj, navar večeru!"). Aspoň že hlavná hrdinka bola veľmi sympatická a z duše som jej prial, aby sa jej ten ramen konečne podaril. A že to malo byť niečo ako western? Čo konkrétne? To, že dve postavy nosili klobúk? Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Say

[+]: Výborný příběh točící se kolem nudlí (tak, jako Americká tuctovka kolem peněz) se spoustou neskutečně vtipných, až sarkastických a parodujících scén. Perfektní. [+]: Oblíbenec Ken Watanabe v raných letech. [:]: Zřejmě účelně, ale některé scény byly vytaženy totálně z kontextu. [-]: Scénář mírně utahaný a neucelený. [♪]: **** Trefné doprovodné zvuky. [♫]: *** Mix mnoha žánrů. [=]: Na tenhle snímek leda s miskou výborných nudlí. Měl jsem při tom smání hlad. ()

Oralfabet

Velice roztomilá, okouzlující a chvílemi fakt bizarní komedie, kterou jsem si moc užil i přesto, že jsem jídlu nikdy nepřikládl žádnou extrémní důležitost a nahlížím na něj hlavně jako nezbytnost pro přežití, kolikrát si říkám, že kdybych nemusel, tak bych možná nejedl vůbec. Jen ty odbočky nesouvisející s hlavním dějem na mě občas působily fakt zbytečně a asi bych se bez nich obešel (i když pak bych neviděl scénu s žloutky, což by byla tragédie). 8/10 ()

gumolit

(1001)  Celý film je o jedle a hlavne o rezancoch či polievkach každopádne hlad som mal dovtedy kým nepripravovali tú korytnačku čo bola fakt sila a jedno viem že ju nikdy po tomto neochutnam. Snímok ako celok pozostáva z rôznych príbehov, nemá nejaký súvislý dej na pozrietie fajn. ()

gulista

Sympatický a zábavný, no vo svojom jadre taktiež úprimný a dojímavý príbeh o jedle nadovšetko. Vedľajšie dejové linky, ktoré svojou originalitou diváka tešia (scéna so žĺtkom je dokonalá), síce pôsobia, že spolu s hlavnou nesúvisia–nepretnú sa ani hlbšie nerozvinú–avšak ich spojenie tkvie samozrejme vo vzťahu človeka a jedla. Tento vzťah prináleží každému a môže nadobúdať rôzne podoby; od stereotypného, cez dojemný, až k živelnému a vášnivému. Záverom je dôležité spomenúť, že pred tým ako sa chceme dobre najesť, musí predovšetkým niekto dobre navariť. Všetci by ale mali k jedlu ako takému pristupovať s úctou a výraznejším pochopením. 85% ()

Gumby

Komedie o nudlích se soundtrackem poskládanym převážně ze symfonií Gustava Mahlera?! To dokážou jedině Japonci. Ale řek bych, že do 1001 filmů tento patří díky těm několika, se zbytkem filmu dost nesouvisejícím, scénám s Watanabem (lovkyně perel! bramborový prasata!). Na ty jsem většinou zíral s otevřenou pusou a mrazenim v zátylku. ()

Carthorias

Nad dobré Shoyu ramen prostě není. Od mé cesty do Japonska hledám nějaké jídlo, či spíš pokrm, který by se tomu aspoň přiblížil, ale kde nic, tu nic. Ostrosladká umami chuť vývaru, spolu se zásaditou chutí tažných ramen nudlí,  vedle kterých se potměšile schovává lahodně propečený plátek vepřového, a nahoře čerstvá jarní cibulka, dodávající svěžest každému soustu. Tak jednoduché a přitom tak složité na zvládnutí. Ale pokud máte k ruce truckerského kovboje se srdcem ze sóji, mistra bezdomoveckých planin a mecenáše žravého jak žralok, vše půjde snáz než uvaření rýžového čaje. ()

JimiH

Všechno co jste chtěli vědět o lidském vztahu k jídle a báli jste se zeptat... skvělá komedie se zábavnou hlavní linií, ale i skvělými vedlejšími epizodkami. ()

Biopler

Film na odľahčenie, ktorý dokonale pozve k objednávke rámenu. Fakt som mal chúťky dať si sýtu polievku plnú mäsa, zeleniny a cestovín, samozrejme. Kopec malých epizód, ktoré sú nesúrodo prilepené k hlavnej linke je občas na pobavenie, no niekedy úplne mimo. Náboženstvo zvané jedlo dokáže prebrať ženu na smrteľnej posteli, ktorá po reve muža navarí poslednú večeru a potom spočinie. Tak morbídnu vecičku dokážu ponúknuť vo filme len Japonci. Podobne mimo by sa dala hodnotiť aj babka čo pučí tovar v obchode a nie a nie ju dolapiť. Na piedestál je naopak vyzdvihnuté jedlo pri erotických hrátkach mladého páru, ktorý neskôr brilantne žongluje so žĺtkom v ústnej dutine. Táto pasáž ma náramne pobavila. Cítil som napätie komu že to žĺtko skôr narazí na zuby :) ()

ing.man

Už z dokumentárních filmů vím, že existují fronty na oblíbenou rámen restauraci v Japonsku. A vůbec cokoliv Japonci dají do pusy, musí být něco extra, nebudou ztrácet čas s jídlem byť i průměrným. Stejně tak ani tenhle film není ztráta času, jedinečný spaghetti eastern s promyšlenou kamerou, epizodkami, které sice odskakují od hlavní linie, ale jen proto aby potvrdily hlavní téma. Skvělé scény: bitka pod mostem, "žloutek" a dnes již naprosto nemyslitelná scéna se želvou. Japonci a jídlo. Honem, než ti uteče z talíře! :D ()

rivah

Zábavný, úsměvný film o vaření, ochutnávání, vychutnávání a učení toho všeho křížený se rvačkami i milostným motivem. To vše po japonsku.(70%) ()

hrumsrt

Znamená to pampeliška, nicméně tu by asi v Japonsku nejedli, a tak nám může být bližší název "ramen", který díky rozsáhlé globalizaci a fascinací japonského světa zahrnující i jejich kuchyni, už by nám měl něco říkat.. Tanpopo je hravá nekonvenční komedie, která musí bez jídla působit jako nějaký mučící způsob.. Jde o kreativní žánrový mix, někdy trošku provokativně štítkován jako "noodle western". Příjemná svižná záležitost, jaká si pohrává s tématem receptu na nejlepší rámen, za tímto cílem se s hlavní hrdinkou proplétáme všelijakými bistry, nebo restauracemi, s tím že se mimo jiné snaží říct, že nemáme soudit knihu podle obalu, kdy kdejaká špinavá poblívka může předznamenat orgasmický zážitek z pouhého pozření polévky. Částečně společenská satira, které představuje spletenou sérii různě vtipných scének. Co se v obraze odehrává několikrát sklouzává k naprosto nesouvisejícímu vzhledem k příběhu. Tvůrci nejednou spojují opojení z dobrého jídla s skutečnými sexuálními obrazy, které zase nemají k filmu, co říct. Pro svoji ztřeštěnost a převracením divákových očekávání sice ani na chvíli nenudí, ale po jeho skončení ve mně nepřetrvává nasycený pocit. Ale nudle bych si k tomu příště dal... 60% ()