Don Šajn

Don Sanche

Loutkový / Krátkometrážní / Komedie

Československo, 1969, 30 min

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer, Molière (divadelní hra)

Svatopluk Malý

"Pod mým kordem zhynouti musí!" Nádhera. Nejlepší Švankmajerův film a dokonce i jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. Dvoumetrové loutky. Hudba Zdeňka Lišky (tu melodii bych si dal rovnou na mobil). Člověk by nevěřil, že něco tak dokonalého a originálního, vznikne u nás.(8.4.2006)

32:46 // Neskutečně vtipné! Úžasný film! Zhruba do čtvrtky jsem se podivovala nad do nebes vynášejícími komentáři a ono to vážně nejde jinak. Ty loutky, prostředí, dialogy... "Že tě pichnu!"(3.3.2010)

Ze Švankmajerových „kraťasů“ se jedná asi o nejdějovější film. Režisér se obrací k lidovému loutkářství, kterému opět vtiskuje svoji nezapomenutelnou podobu. Naturalismus mísí s dětskou prostotou postav, mystifikaci klíží s mravoučním apelem. Prostě Švankmajer, jak má bejt ;-)(17.11.2003)

Divadlo masek (Švankmajerova původní profese) ve filmu s donjuanovskou tematikou; kombinace marionet a reálného prostředí (podobně jako v celovečerním filmu Lekce Faust); příběh rytířství, lásky, pomsty; citace ze staré anonymní hry loutkařů; legendární namluvení šaška v podání Františka Filipovského; osobité pojetí Švankmajera: to je Don Šajn. Pohádka? Ne, docela drsná vize reality přenesena do světa loutek. Úchylárna? Ne, mistr Švankmajer.(5.3.2009)

Téměř geniální, loutkohra, ze které musí mět radost každý řádný Cimrmanofil (Oživlé dřevo! Oživlé dřevo!!) pomocí dvoumetrových loutek (což jsem si uvědomil až tak po deseti minutách, takže je to zvládnuté VELMI dobře) funguje na jedničku a krásně se doplňuje s šestákovostí děje a jeho neskutečně zábavnými dialogy, které působí až sebeparodicky (čemuž dopomáhá František Filipovský, který ze sebe ždíme maximum). Když se to celé spojí s výbornou hudou a kamerou (hle, roztřesená ruční kamera, jsi se bodnou Bourne) a výsledek zářivé téměř dokonalosti jest dokonán, jen ty nezměrně pitomé obrazy s psaným textem jsou otravné a hloupé, ale tím si zážitek kazit nehodlám. " Pak-li ne, zde pod tímto kordem Zhynouti musíš! "(1.7.2014)