Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

miza

Skvělá mistfikace. Možná,že mnoho lidí uvěřilo že ropáci jsou opravdu žijící tvorové.Tak to bylo dokonalé a přesvědčující. ()

Salvator

Severní Čechy před ekologickým kolapsem aneb cesta mezi Louny a Slaným bude za pár let pro ropáky bezpečná. Vtipné, nápadité a současně temné a skličující. ()

Dawe2

A ropáci jsou v pr..li :D. 1* za dědu, 1* za nápad, 1* za vtip. Mírně nadhodnoceno, ale na studentský krátkometrážní film dost dobré. Ten potenciál už tam tenkrát byl. Jinak to muselo dát šílenou práci a přitom taková blbost, co? ()

rigby

Perfektní mystifikační dokument a hodně nastavená laťka do budoucí filmové tvorby. A Jan Svěrák se ji zatím snaží držet hodně vysoko. Je neskutečné, že tento filmeček jsem viděl někdy před třiceti lety a kolega mi ho teď připomněl. Neztratil na svém kouzlu, možná naopak získal. A dneska už víme, že ten konec se naštěstí nevyplnil, i když zatím se stále těží, ale krajina už vypadá přívětivěji a rád tento zvláštní kout naší země navštěvuji. Kdo by to byl kdysi řekl... ()

Mic.rophone

uvěřil / neuvěřil, no jako na wiki sem nic nenašel, tak to asi neexistuje. Ale osobně si myslím, že tam někde něco takového je! Moc vydařený snímek. ()

jxr

Mému dědovi bylo svého času těžké vysvětlit, že se nejedná o dokument :-) Přesvědčil ho až článek v Květech, kde byly fotografie z natáčení. ()

A.MacGyver

Dokonalé zpracování. Tatínek vymyslel Járu Cimrmana a synáček Ropáka. Je to natočený tak, že by člověk na chviličku i uvěřil. Jestli tohle v USA pustili na National Geographic, tak tomu amíci věří dodnes ()

Spike86

Velmi dobrý mystifikační nápad s poměrně dobrým realizováním v podobě pseudodokumentu. Je to vtipné a má to i přesah. 80% ()

Bluerider

Nejlepší film J. Svěráka. Vzpomínám si na projekci v roce 1988, kdy běžel jako předfilm a na rozdíl od hlavního představení mi nezapomenutelně utkvěl. Výtečný námět, nosné téma s nevtíravým ekologickým varováním a především humor. ()

chicotomas

Skvělá fikce o novém druhu zvířat vyskytujících se zejména na Mostecku od začínajícího Honzy Svěráka. Člověk by až věřil, že to je vážný dokument. Navíc docela odvážný v roce 1988, že... ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)