Elling

(festivalový název)
  • Norsko Elling (více)

Stydlivý a neurotický Elling a jednoduchý Kjell posedlý sexem, kteří strávili nějaký čas na psychiatrii, spolu bydlí v bytě a snaží se nějak zařadit do společnosti. (Netflix)

k212

Hřejivě nestandardní vyprávěnka o dvojici kamarádů z psychiatrie, kterak razí do velkého světa telefónů, nákupů, poezie, těhotných sousedek a zestárlých básníků, krásných veteránů... Trochu úsměvná, lehce dojemná, každopádně originální, otevírající pohledy na existenci "jiných" lidí a jejich zdánlivě jednoduchých světů a příběhů. 80% ()

Pohrobek

Kultovní snímek. Zřejmě nejoblíbenější norský film. Petter Næss tento příběh o strachu, fóbií, nejistotách a prolamování bariér inscenoval jako divadelní hru a poté ho s týmiž herci i zfilmoval. Vznikla neskutečně milá komedie o jednom mužském duu, jež se jen těžko protlouká životem. Elling jako inteligentní člověk, který je pronásledován strachem a nevolností kdykoliv, když má vyjít mezi lidi nebo jen ze svého obvyklého prostředí a Kjell, jenž se zdá být zdánlivě jednodušším, ale cítí a miluje stejně jako ostatní. Dvojice, která asociuje i slavný pár Lemmon + Matthau. Snímek, který nemá daleko ke skutečnosti, ale přesto vyzní optimisticky. Film, který se především díky svému humornému nádechu s přehledem vyvaroval laciného sentimentu. A Ellingova nesmělá hledající básnická povaha je mi nesmírně blízká. ()

easaque

4* po létech jsem se vrátil k této starší norské komedii, abych si ji připomněl. Její dřívější hodnocení nezměním, přece jen je to to lepší, co se natočilo o "bláznech" a tyhle témata seveřané umí. Nepůsobí to samoúčelně či nuceně a naopak lidsky a civilně, jak se zapojují do běžného života. Docela mě ti dva vzdáleně připomněli nesourodou dvojici z knihy či filmu O myších a lidech. Takže můžu bez obav doporučit dále. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

laik_60

Mimoriadne ľudský film naviac podaný úsmevnou formou. Milý príbeh dvoch kamarátov, ktorých dala do hromady psychofóbia a ako to spolu prekonávali. Hm a začalo to nevinným čúraním v panskom záchode, kedy sa Elling hádam prvý krát prekonal a dokázal to "zabojovať proti jeho "nepriateľom" čo ho celý život sprevádzali "úzkosť" a "závrať". :) ()

dANo

Moje filmové srdce pri pozeraní tohto filmu veľmi pookrialo... Strašne milá komédia s jednoduchým námetom, zaujímavými postavami a skvelými hereckými výkonmi. Dvojicu hlavných postáv som si obľúbil už po krátkom, ale účelnom úvode a ich postupná integrácia medzi ľudí je plne uveriteľná, čo dodáva filmu neobyčajný šmrnc. Verím tomu, že v Nórsku je to kultovou záležitosťou. ()

• Film byl natočen na motivy románu norského spisovatele Ingvara Ambjørnsena "Pokrevní bratři" z roku 1996. Kniha je třetí částí Ambjørnsenovy románové tetralogie o Ellingovi. (skudiblik)

Normální festival

Normální festival