Po jedné stopě

• Česko Po jedné stopě do Iráku (více)
Česko, (2020–2023), 15 h (Minutáž: 25–27 min)

Série(2) / Epizody(34)

V této roadmovie se dva přátelé vydali na motorkách pobřežními zeměmi Afriky od Maroka směrem k Jihoafrické republice. Cesta do Iráku byla jakousi zkouškou, zda Martin Písařík zvládne svou první cestu na motocyklu za hranice České republiky. Začátečníka testuje na trase z Turecka do Iráku zkušený a uznávaný cestovatel Igor Brezovar. Poté oba čekala dlouhá jízda do Afriky... Slovinec Igor žije už léta v Česku, je to člověk vstřícně naladěný vůči všem lidem, které potkává. A tak se díky jeho bezprostřednosti dostávají oba cestovatelé do příbytků místních obyvatel, kde mohou nahlédnout do jejich rodinného života, ale i výjimečných událostí, oslav či kmenových rituálů. Herec Martin Písařík je také srdcem dobrodruh, ale motorista začátečník, který se však s mnohdy těžko sjízdným terénem či vrtochy motocyklu statečně pere. Cestování vtipně glosuje a také zdatně veršuje. Humor a nadhled oba neopouští ani v situacích, které při průjezdu Marokem, Západní Saharou, Mauretánií, Senegalem, Gambií, Guineou, Sierrou Leone, Libérií či Pobřežím slonoviny také nastanou a leckoho by motivovaly k návratu domů. Jejich dobrodružnou cestu zastavila až občanská válka v Kamerunu. Cesta do Jihoafrické republiky na ně proto stále čeká… (Česká televize)

Recenze uživatele Frajer42 k tomuto seriálu (34)

V říši Tarzana (2023) (S02E05)

Vynikající epizoda. Písek a kameny konečně vystřídalo černé zlato - asfalt a je z toho cítit, že pro kluky to znamenalo obrovskou úlevu. Konečně působí trošku odpočatě a cestu si užívají ještě více. Nejvíce ze všech zatím trpí doprovodné vozidlo. Žádný díl se neobejde bez vydatné mechanická vsuvky na africký způsob, kde s vidinou zisku pro místní nic nepředstavuje problém. Nejvíce z celého dílu mě však okouzlil údajně největší vodopád v Africe, u kterého se natáčel film Tarzan. Dokonce se podařilo navštívit Doualu v době probíhajícího fotbalového mistrovství Afriky, takže další luxusní vsuvka s návštěvou místní hospody a oslav v ulicích včetně typického troubení na vuvuzely. Tohle by mi nevadilo někdy osobně zažít. Díl byl krásně zakončený vystoupením na foukací harmoniku v místním baru. Nesmírně příjemný zážitek. [84 %] ()

Po řece za Pygmeji (2023) (S02E06)

Celkově kromě šťastného zpívacího úvodu v kostele, byla tato epizoda poměrně depresivní. Jsem však moc rád, že kluci ukazují Afriku takovou jaká je a nesnaží se ji přikrášlovat. Tento dokument je skvělý a moc si ho užívám. Musím říct, že na ožralé Pygmeje v zasraném prostředí odpadky byl vskutku žalostný pohled. To jsem nevěřil svým očím a představoval si teda dost jinak. Je vidět, že civilizace už se krásně vyřádila i na nich. Prakticky na každém kroku je vidět nechutné vykořisťování Afriky soukromými společnostmi. Kácení palem kvůli jedovatému oleji nebyl taky zrovna dvakrát příjemný pohled. A když jsem viděl, jak probíhá těžba písku z vodního dna, kdy se jeden negřík potápí do několika metrové hloubky, aby nabral ubohý kýbl písku a celý proces opakuje po celý den, tak jsem si uvědomil, že bych bral snad jakoukoli jinou práci, abych se něčemu podobnému vyhnul. Vskutku nepříjemný díl, ale extrémně zajímavý. [85 %] ()

Vánek ve vlasech (2023) (S02E07)

Po předchozí dosti drsné epizodě nastává vítaný oddech. Krásná asfaltová cesta až do Konga, do země, kam bych se bál z celé Afriky snad možná nejvíc. Nahlédneme, jak vypadají skuteční lovci. Také se podíváme na podstatně příjemnější práci na čerstvém vzduchu, než je těžba písku z vodního dna, a to konkrétně výroba hudebních nástrojů. Nemůže samozřejmě chybět malárie, kterou se podařilo zklidnit s nebývalou efektivitou. Zlatým hřebem však byla zřejmě Igorova komentovaná prohlídka 5hvězdičkového konžského hotelu. To bych se vyspal raději asi na kopě hnoje. Závěrečná 12hodinová projížďka na jakémsi provizorním člunu mě poté spolehlivě navnadila na další díl. [84 %] ()

V údolí goril (2023) (S02E08)

Spoilery! Všechna čest. Kluci dokázali i dvoudenní projížďku provizorním člunem šnečí rychlostí podat poměrně zajímavě. Vlastně se tady toho tolik nestalo. Projížďka lodí a prohlídka národního parku ve Středoafrické republice s velmi smutným koncem spojeným s covidem. Prohlídka má tedy extrémně hořkosladký konec, kdy se prohlídka nádherného pralesa a divokých goril prolíná se smutným Martinem, který trpí v izolaci s covidem a skládá básně. [75 %] ()

Showbyznys v rukou Křováků (2023) (S02E09)

Být v modrých číslech si tato epizoda zřejmě nezaslouží, nicméně je třeba uznat, že se doposud jednalo asi o nejslabší díl. Návštěva parku určitě super, ale asi nebylo třeba ji natáhnout na tolik epizod. Přeci jenom mnohem raději sleduji, když kluci na motorkách projíždějí pustou afrikou a střetávají místní v jejich přirozeném prostředí. Ten navoněný pobyt v parku mi 20 čísel do pozoru rozhodně nestaví, i když pohled na volně žijící slony musí být opravdu skvělý. Martinovo trávení volného času bylo celkem o ničem. A ta fraška s pigmejskými lovci byla vyloženě ubohá. Parta malých černoušků, kteří vypadali, že jsou minimálně načichaní nějakého lepidla a totálně ožralí nějakou dobu pobíhala a hulákala v lese, tam bylo cítit, že je to jen show pro získání trochu těch peněz na další chlast od bělochů. [60 %] ()

Zvířata bez hranic (2023) (S02E10)

Konečně zase návrat mezi lidi. K vidění byla například trocha BDSM praktik na rovníku, ochutnávka konžské kuchyně v čele s housenkami, setkání s Mirečkem z básníků a ještě větší překvapení než Mireček byl asfalt v Kongu. Užívám si tento cestopis. [77 %] ()

Kongo vrací úder (2023) (S02E11)

Chodící doktor s cigárama a dřívkama na kdejaké nemoci neměl chybu. Díky konžské byrokracii se kluci mohli v Kongu krásně zdržet a my si s nimi vychutnat nejroztodivnější druhy ovoce koupání v rozbouřené řece Kongo. Na závěr konžský asfalt vystřídalo bahno a nemohlo tak chybět několik pádů. Šokovala mě informace, že v Kongu má  údajně AIDS každá třetí žena. [80 %] ()

Nemám rád písek (2023) (S02E12)

Další názorná ukázka toho, jak nechutně a neskrývaně je Afrika konstantně vykořisťována. Tentokrát je v hlavní roli tradiční ropa a Angola. Plánovaná objížďka demokratického Konga trajektem moc nevyšla, za což jsem moc rád, protože díky tomu uvidíme další chudou a velmi nebezpečnou zemi. Krásná ironie osudu, že v zemi takhle bohaté na ropu nejel trajekt, protože nebyla nafta. Po kratší pauze se znovu na scéně objevil Martinův největší nepřítel - písek, a tak byla na pořadu dne spousta zábavy. [77 %] ()

Kongo, temné srdce Afriky (2023) (S02E13)

Musím říct, že docela obdivuji odvahu kluků. Já potkat několik desítek podivně vypadajících negrů, co kope u silnice hroby, tak šlápnu na plyn a jedu daleko do píče od nich. To byl vcelku děsivý obrázek. Kór v Africe, tam skončíte v jednom z takových hrobů, ani nevíte jak. Kluci se s nimi dají do řeči, plácání po zádech, objímačka a hrozná pohoda. Jinak DR. Kongo zatím bez debat nejděsivější země. Je tam vidět, že země procházela v posledních letech sérií změn a místní nestíhají ani kopat hroby pro všechny mrtvoly. Všude spousta vzpomínek na krvavou kolonizační minulost. Další extrémně zajímavá a na informace bohatá epizoda. [77 %] ()

Z angolské televize na Měsíc (2023) (S02E14)

Od Angoly už je přeci jen cítit, že jsou již kluci v té civilizovanější části Afriky. Zmizeli všude přítomné zástupy negříků žebrajících o peníze. Zvláště hlavní město Luanda už vypadala minimálně v centru velmi příjemně a moderně. Zajímavý byl rozhodně rozhovor s tamní hereckou hvězdou. Avšak nocování v hotelích, či rozhovor v místní televizi, to není nic pro mě. Přeci jen putování kolem rovníku bylo podstatně dobrodružnější a zábavnější, ale stále to určitě má cosi do sebe. [75 %] ()

Setkání s Amigos da Picada (2023) (S02E15)

Nejeden fanoušek cestopisů musí chtě nechtě zamáčknout slzu při pomyšlení, že se neodvratným tempem blížíme do finále. Je cítil, že Angola patří k těm civilizovanějším africkým národům, avšak poznamenaným nedávnou občanskou válkou, jak už to tak v zemích, kde je velké nerostné bohatství chodí. Parádní díl, kde se z angolské vyhlídky tajil dech a projížďka serpentinami musela být boží. Teda minimálně mohla být, nebýt velmi přetížených motorek. Těším se na další zemi. [80 %] ()

Dej přednost slonům! (2023) (S02E16)

S každým dalším dílem musím zamačkávat více a více slz. Konec se nenávratně blíží. Tentokrát nám byla představena Namibie, která pro mě byla snad absolutní novinkou. Velmi mě překvapilo, jak moc se zde již podepsala civilizace. K vidění byli například zodpovědní policisté, které už nešlo uplatit a kteří dbali na dodržování osvětlení na motorce i na zcela prázdné asfaltové silnici. Nechyběly poslední dozvuky kmenů a ženy, které se oblékají tak, jak bychom to jistě uvítali i u nás v Evropě. Martin konečně viděl alespoň nějaký národní park. Velmi příjemné pokoukáníčko. [82 %] ()

Nejstarší pouští světa (2023) (S02E17)

Tohle mi bude chybět, kluci jsou vážně skvělí a každý díl je pohlazením po duši. Je pravda, že od rovníku níž už to není taková surová Afrika a narážíme více a více na civilizaci, ale stále se na to parádně kouká. Přál bych si s kluky v budoucnu procestovat Jižní Ameriku nebo Střední Ameriku. V rámci tohoto dílu se mi líbilo, kolik lachtanů a plameňáků bylo současně k vidění, otevírání auta na český způsob rozbitím okna a procházku po kurevsky vysokých pouštních dunách. [80 %] ()

Poslední kilometry (2023) (S02E18)

Dojemné zakončení jedné velkolepé cesty. Moc už toho v rámci této závěrečné epizody k vidění nebylo. Odehrávala se v rytmu loučení. Dokončení Namibie a rychlo průjezd Jihoafrickou republikou. A nemohl chybět nějaká ta rekapitulace celé cesty. Tento seriál mi zpříjemňoval mnoho večerů a moc bych si přál s touto partou cestu někdy zopakovat. Za mě bych se nejvíc těšil rozhodně na Jižní či Střední Ameriku. [80 %] ()