Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

wooblood

Shlédnutí tohoto filmu jsem dlouho odkládal. Pořád mě děsilo, že strávím nudnou podívanou na scenérie mrazivé Sibiře. Když už jsem se k tomu odhodlal, děj mě velmi rychle vtáhl a překvapil. Jisté pasáže se možná zdáli poněkud zdlouhavé, nebál bych se pár střihů, ale celkový dojem z filmu mám rozhodně dobrý. V tomto filmům jsem poprvé držel palce Němcům..., no, spíše hlavní postavě... ()

Udet

....dramatický příběh uprchlého německého válečného zajatce a jeho cesty ke svobodě.. ..hrůzné životní podmínky sibiřského gulagu.. ..putování tajgou, plavba po divoké řece, bloudění zasněženou tundrou. ..zima, hlad, vlci, boj o život.. .. nezištní pomocníci i nelítostný pronásledovatel.... nekonečná strastiplná cesta a dojemné shledání s rodinou.. ..tak nějak v kostce by se dalo popsat tohle dílo.. ..sice se tady nechci nějak rozepisovat mimo téma ale z nějakých blábolů zde jako o nějaké bagatelizaci německých vin či o nesrovnatelně lepších podmínkách v ruských lágrech se musím smát. .to je tendenční tvrzení mohutně podporované dřívějším režimem které navzdory tomu že je zde již jaksi 25 let možnost se lépe informovat o jakékoliv problematice bohužel stále přetrvává.. ..o německých zločinech již byly popsány stohy papíru a natočeny tisíce filmů, o brutalitě z druhé strany téměř nic.. ..přečtěte si třeba Rudé stíny, možná vám pak leccos dojde... Je to prostě příběh obyčejného člověka a o jeho cestě za svobodou a milovanou rodinou.. ..a vy, kteří jste stále ještě ovlivněni averzí vůči národnosti hlavního hrdiny- zkuste si ji odmyslet, asi to pak přijmete mnohem lépe.. ..každý člověk přece trpí stejně bez ohledu na národnost, ne..? ()

Neo83

Napínavý príbeh utečenca ktorý sa chce vráťiť k svojej rodine,dokonale zachýtava mrazivú sibir a kultúrne rozdiely v bývalom Sovietskom zväze.Čo všetko si museli vojnový zajatci v skutočnosti vytrpieť,to sa presne nikdy nedozvieme,ale Biele peklo sa o to, pre mňa úspešne pokúsilo. ()

DavidAAAA

O historii a reálie stalinských lágrů jsem se dříve hodně zajímal. A Bílé peklo je zklamáním. Je natočeno velice opatrně, chápu že Němci si z hlediska historie nemůžou dovolit natočit příběh částečně spojený s II.světovou válkou takovým způsobem, jakým je pojat třeba Spielbergův seznam. Začátek jakžtakž ujde, ale dále už to s realitou moc co do činění nemá. Když se o to budete zajímat víc, zjistíte, že tito vězni nebyli v Gulagu, ale na pionýrském táboře, protože skutečnej Gulag byl o moc horší. Je to měkké, neuvěřitelné a myslím, že film špiní čest a památku desítek milionů lidí, kteří ve skutečných a tvrdých stalinských lágrech zemřeli. Nejedná se o děj a o příběh, ale o velkou spoustu detailů, které prostě nesedí s tím, co svět o lágrech a režimu v nich ví. Než to natočit takhle měkce, měli se na to Němci radši vysrat. Je ale faktem, že kdo se o tuhle část historie nezajímá, tak mu to přijde nejspíš dostatečně děsný. A závěr filmu? Z toho se mi chtělo blejt. ()

tomikulas1

Rok 1945, konec války, ale ne pro všechny. Někteří jsou nadále v zajateckých táborech, neboli v gulagu. Je tu vidět, co dělali německým pěšákům po ukončení války. Za to, že poslouchali rozkaz byli vězněni 30 let na Sibiři, v nějvětších mrazech pracovat bez oblečení apod. V tomto filmu je hlavní postava Clemens Forell, který se dostane pomocí lekáře pryč z vězení. Největší problém nastává, že Clemens se nachází na Sibiři. Film ukazuje jeho cestu ze Sibiře až do Iránu. Celý film jsem mu fandil, ať to dokáže. Prožíval jsem to snad víc, než ten herec :-) 4 hvězdičky. ()

quido.morava

Silný příběh a výborné zpracování. Pár nelogičností a mírná nevyváženost průběhu vyprávění ubírá jednu hvězdičku. ()

andydufrsn

Moc moc pěkná podívaná, pohybující se mezi válečným dramatem, filmem o přírodě a roadmovie, ale u filmu s takovýmhle námětem tomu ani jinak být nemohlo. Nádherné záběry a solidní herectví všech zúčastněných a vůbec celý dojem z filmu, ale kazí, a to tak, že dost, jedna věc a to sice ta, že film, by klidně v titulkácjh mohl mít že jej sponzoroval Vatikán a ať žije pánbů…………….. ()

ANDAKIN

Úžasný snímek, skvěle natočený. Příběh je opravdu luxusní. Zvlášť moje oblíbená "mostová scéna". Postavy jsou uvěřitelné, jejich psychologie se vyvíjí během celého filmu, kromě popisu prostředí, doby a vztahů je ukázán i život rozličných vrstev ruského obyvatelstva v dané době. Film jsem viděl již několikrát a vím, že se k němu budu stále čas od času vracet. Nemůžu jinak, než 5 * ()

lukas.7

Film podľa skutočnej udalosti tento film som videl veľmi dávno a veľmi ma dostal svojim príbehom mnoho ľudí chytí za srdce a presvedči že človek ak chce a verí zvládne všetko nech to stoji hoc čo ... Tento film hodnotím veľmi pozitívne .. Film predstavuje aká krutosť prebiehala počas vojny a byt zajatcom bola skoro taká istá voľba ako sa zabiť len s pocitom utrpenia nie na chvíľu ale na dlhšie .... Sila človeka a viera prežiť je veľmi Silná a film poukazuje na tieto skutočnosti odporúčam ... ()