Steamboy

• Japonsko Steamboy (více)

Animovaný velkofilm režiséra Katsuhira Otomo propojení dvourozměrné a trojrozměrné grafiky, vyrobený za pomocí plně digitálních technologií byl konečně dokončen. 10 let práce a rozpočet téměř 22 milionů dolarů dělá ze Steamboye nejdražší japonský animovaný film historie. Režisérova úplná oddanost celému projektu je zřejmá z každého filmového záběru. Vědecko-fantastický retrofilm se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Hlavní hrdina filmu a zázračný vynálezce jménem Ray Steam získal tajemnou kovovou kouli, která obsahuje novou formu energie schopnou zásobovat celou zemi. Tenhle mladý muž ji však musí využít, aby bojoval proti zlu, zachránil svou rodinu a ubránil Londýn před zničením. Přepychové viktoriánské interiéry a elegance tvarů tehdejších strojů dovolily Otomovi vytvořit oslňující obrazové pozadí i samotné stroje. Více než 180 000 obrázků a 400 scén počítačové grafiky dělá ze Steamboye jeden z nejpropracovanějších animovaných filmů. (oficiální text distributora)

Jocho

Para je fascinujúca. Horúca voda, ktorej usmernený prúd dokáže rozhýbať stroje nedoziernych rozmerov. Kto na toto prišiel, bol pán a kto to dokázal využiť, bol majster. Aj preto má obdobie parných strojov a steampunk ako taký svoju nezameniteľnú charizmu, kde hlavnými hrdinami nie sú vyholení Badassovia so svalmi miesto bezfarbých záhybov mozgovej kôry. Aj preto som sa na SteamBoy-a tešil. Chcel som vidieť niečo pompézne, čo splní moje detské sny o megalomanských strojoch, o majstroch svojho remesla, ktoré vlastne ešte ani nemá poriadne meno a bežní ľudia im prosto nadávajú "vynálezcovia". A čuduj sa svete, to všetko tento film má. Preto ani za @ neviem, prečo som po jeho dopozeraní ostal trocha sklamaný. Bolo tam všetko, pompéznosť, vychytané zábery, dobré dialógy a hlavne malá tajomná čierna vec, o ktorú sa všetci bili. S odstupom času svoje sklamanie dávam za vinu nepochopeniu / nevysvetleniu istých vecí vo filme, ktoré mi jednoducho nedali a ako som sa snažil, zanedbať sa ich nedalo. Načo vlastne postavili tú vežu? Čo za tekutina bola v tej guli? Prečo sa postavy správali miestami ako @># ? Bez týchto odpovedí jednoducho nemôžem dať plné hodnotenie. Sorry, chlapče. ()

Hawaj

Naivní a vizuálně přešlechtěné. Další megalomanská podívaná se 100 let starými dialogy, která mě zase nevtáhla do svého příběhu. Výsledkem je jenom okázalý showreel titěrné práce animátorů a konceptuálních výtvarníků poslepovaný pomocí nemastných a neslaných postav úchylně synteticky čistého vzhedu i chování. Proč japonci nedokáží vdechnout život lidem, ale jenom obludám, strojům a robotům? Asi díky svým věčně zabržděným emocím. ()

transbeskyd

Pocta parnímu věku a zarytým vědcům podaným ale v klasicky vnímané šabloně nepochopených divých šílenců mimo realitu. Dokonalá animace. Jinak ale strašná přeplácaná slátanina. Ani ta nejvymazlenější forma nevyváží dějově zmatečný obsah. Pro mě zklamání. ()

jack_scott

Musím přiznat že jsem si opět vychutnal, jak ubohá euroatlantická kultura byla opět nakopána do ř*ti, a většinově opět nepochopila. Na druhou stranu mám také radost, že spousta lidí pochopila, a nebaví ji jen místní degenerovaná "jakofilmařina" bez ducha, nápadu...a prostě všeho, co dělá film uměním. Protože Steamboy sice třeba není až tak superoriginálně-filosofický, je přeci jen natáčený i s ohledem na většinovější publikum...a přesto si ponechal úplně vše z osobitosti a geniálnosti žánru. Steamboy je přes všechno zjednodušení skutečným velkofilmem, a přesto se liší- filmy Baye, Emericha a Uwe Bolla tohle nikdy mít nebudou - myslím tím především "duši" filmu, kdy celek působí tak masakroidně především ne díky nějakým efektům a propracovanosti, ale především MYŠLENCE. Ta se mi zde skutečně líbila... jako asi každému kdo má rád historii či technologie...ideálně obojí :-) vzhledem k ostatním anime bych dal jen ****, protože v japonské konkurenci by to Steamboy neměl lehké, ale celkově je to tak silný zážitek, že ***** a 100% prostě nemůžu nedat. ()

Palisander

Mystifikačný polodokument o nevyhnutnosti zbrojenia na pozadí generačného konfliktu v rodine vynálezcu, ktorého posolstvo sa rozplynulo v obrovských oblakoch studenej(?) pary. Veľa dymu pre nič. ()

spawnxp

V kině nebo na full HD jedním slovem ohromující. Letecké pohledy na Londýn, vnitřek parní věže atd. to je opravdu perfekcionistická extáze hodná mistra a šílence v jedný osobě... Je to i velice zajímavej pohled na to, co část Japonců (nechci moc zobecňovat) fascinuje na evropský civilizaci, tý civilizaci, která vytvořila techniku, jenž umožnila "euroamerickým barbarům" ve 2.světové válce porazit vysoce motivované japonské válečníky s jejich prastarými kodexy vojenské cti. Výrazné citace z J. Vernea, F. Langa (Metropolis, 1921 - mimochodem, taky zajímavý, jak tohle téma japonce a konkrétně Katsuhiro Ōtoma přitahuje, viz například Metoroporisu, anime z roku 2001, kde psal scénář), do detailu dovedená estetika "krásných parních strojů"... opravdu nádhera. V pohodě jsem přehlídnul hodně slabej příběh a hodně mě potěšil technooptimistickej závěr, dneska např. v Evropě asi už nekorektní (že tvrzení o tom, že lidi na nějakou techniku nedorostli, je mimo, protože když je taková technika k dispozici, tak ji někdo, bez ohledu na představy o správném, bezpečném a udržitelném pokroku, prostě použije, že budou krize a katastrofy, protože nic, ani ta plasmova TV v každým obýváku nebo auto před každým barákem, neni zadarmo) - skoro to vypadá, jakoby tu Japonci byli západnější než Západ, že obdivujou něco, co intektuální elita západu (celkem sebevražedně) už za úspěch vlastně nepovažuje... No dobře, je to vynikající anime a pro fandy must see :-) ()

ZeldaZ

Anime - mám rád, steampunk - mám rád. Sehnal jsem ale jen dabovanou verzi a to mě vede k prohlášení, že dabovat anime je zločin! :-) ()

Luke55

Tak to byla síla.Po grafické stránce skvělé,po dějové stránce skvělé,hudební doprovod skvělý,celkový dojem fantastický.Tenhle film se mi teda vryl hluboko do paměti.Nedokážu si představit,že tohle by někdy vzniklo jako hraný film,to se asi nedá a je to dobře,protože jako anime to má to správné kouzlo.Těch 10 let poctivé práce co film vznikal i ty vražené prachy jsou tady zatraceně vidět a já dávám zasloužených 95% ()

Peenugirl

Neviem, či zámerom bola absurdita urobiť rozprávku so špičkovou digitálnou technológiou o téme " začiatky vedeckých technológií - parné stroje ". Nejak sa mi nezdali ani bojové scény, boli ploché a hlavne vlažné a pokojné ako poobedňajší čaj v Anglicku v tých časoch. Grafika je krásna, proti nej nemám ani jednu výhradu a keďže je to japonský počin, na počudovanie ani oči Európanov neboli prehnane veľké, preto je tento animák, po vizuálnej stránke, stobodový. Ale... Je tu jedno "ale". Ten príbeh negraduje, je vypočítateľný, chlapcova viera vo vedu neutícha, nepochybuje napriek tomu, čo videl... Chudoba dramatiky a plochosť deja utláčajú tento animák pod priemer, ale na druhej strane vizuálne tvorcovia vyzdvihujú Steamboy-a máličko nad ten šedý priemer. 70% ()

Draconic

Napínavé od začátku až do konce. Tak to má vypadat. Celkově vzato mě nenapadá co bych vytkl. Tak tedy nechť teto film slouží jako skvělý příklad o negativních účincích vědy sponzorované válečnou mašinérií a nadnárodními korporacemi a především o zlu, které člověk nevědomky páchá snaží-li se vlastní posedlosti pomoci celému světu. ()

ssarka

to jako vážně takovej rozpočet na film,kde hlavní hrdina NEUSTÁLE JEN ŘVE?dědek šílenec NEUSTÁLE ŘVE?otec magor vyšinutej a holka která NEUSTÁLE ŘVE A NĚKOHO HLEDÁ?? začínám se dostávat do japonských pohádek a fantasy,ale tohle není můj šálek čaje...ani jedna kapka....hvězdy jsou pouze za animaci.. ()

tulen

Muselo to dát obrovskou práci, ale mám pocit, že byla promrhána - hodně slabý příběh a chyběla tomu nějaká poetika. A hlavně jsem se nudil. ()

Isshin

Animácia je prekrásna. Zvukové efekty a hudba výborná. Príbeh poslabší ale za to je originálny. Silnejšie 3* . ()

mr.sonny

Jakožto fanda steam punku jsem byl nadšen, ale obávám se, že kdyby tomu bylo jinak asi bych musel jít s hvězdou dolu. Je to hlavně tím že některé pasáže mě trochu nudily a na můj vkus měl film pomalejší rozjezd. Pak jsem se ale dočkal konce, kterej byl podle mého gusta takže nakonec čtyři. ()

Zofan

Přirovnal bych to víceméně k Iron Manovi ve steampunkovém prostředí. Oboje mám moc rád, takže spokojenost. Animace fantastická a nenásilné CGI do toho krásně padlo jako zadek na hrnec a ne jako pěst na oko. Film má bohužel dost plytký děj a diváka skoro vůbec neseznamuje s prostředím viktoriánského Londýna a parovědy. To je podle mě velká škoda. Proto nakonec jenom 4/5. ()

Jinrey-1

Tak fajn, včera jsem se k tomuto snímku ,, dorval " a musím říct, že ačkoli není pro anime typické, že je zasazeno do roku 1866, tak kupodivu to k sobě sedlo. Ty dvě hodiny jsem v pohodě zvládl, příběh byl zajímavý. Pan Ótomo zvolil k novějšímu snímku retro barvy anime, které bych odhadl na osmdesátá léta. Jen mě docela překvapilo, jak můžou být lidé chamtivý a schopni zničit cokoli, i mír, jen aby měli ten nejlepší vynález. Dodávám, že hodnotím film za 5 hvězd. ()