Reklama

Reklama

Gorbačov. Ráj

Trailer 2
Lotyšsko / Česko, 2020, 105 min (Alternativní 100 min)

Obsahy(1)

Film Vitalije Manského je aktuálním, intimním portrétem muže, který svými rozhodnutími změnil svět. Během krátkého období, kdy byl Gorbačov u moci (1985–1991), došlo k rozpadu velké sovětské říše. Gorbačov byl architektem Glasnosti a Perestrojky - politických kroků, které daly obyvatelům země, přezdívané americkým prezidentem Reaganem „Říše zla“, šanci žít svobodně. Michail Gorbačov zbořil Berlínskou zeď. Za Gorbačovovy vlády ale také vybuchl reaktor v jaderné elektrárně v Černobylu. Během jeho vlády zemřelo mnoho občanů pobaltských republik usilujících o nezávislost, sovětská armáda potlačila nespokojenost v Tbilisi i pokojné demonstrace v Baku. Za Gorbačovovy éry se zhroutil Sovětský svaz, což mu neodpustilo mnoho jeho krajanů. S tímto břemenem minulosti dožívá osamělý muž (nar. 1931) svá poslední léta v domku na moskevském předměstí, kam jako jednoho z mála hostů vpustil režiséra Vitalije Manského. (Artcam Films)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (13)

Raphaell 

všechny recenze uživatele

Na filmu jsem skončil omylem. Když měl konkurenční dokument vyprodáno, nabídli mi v kině tuto alternativu. Absolutně jsem netušil, co čekat, ale řekl jsem si, že o Gorbačovovi toho moc nevím. Čekal jsem tedy něco spíše vzdělávacího, místo toho jsem hodinu a půl sledoval promluvy starého pána. Jenže ono to nakonec bylo zajímavější než nějaký historický výklad, byl to pohled na rozporuplnou postavu dějin, která je pro jedny hrdinou, pro jiné vlastizrádcem. A sám Gorbačov se vlastně necítí být ani jedním. ()

Bush13 

všechny recenze uživatele

Jedná se spíše místy o interview nežli dokument a stejně jako Gorbačov disponuje zvláštním druhem unylého charismatu, tak podobně unylý je i temným filtrem potažený film. Přesto se jedná o velmi zajímavý, i když značně zamlžený, portrét muže, který zastával tu samou funkci jako třeba Stalin... náhle tu však sedí před kamerami stárnoucí muž připomínající dědečka, který na rodinné slezině vypráví historky, které mu utkvěly v hlavě. Historky, které mohou být v jádru a z podstaty věci zajímavé (říká je bývalý generální tajemník ÚV KSSS!), ale stářím zbanálněly, pointa se obrousila. Těžko rozsoudit, zdali se projevuje probleskující senilita, když vám Michail Sergejevič vystřihne citaci z lecjaké ruské klasiky. A ta největší otázka, co visí ve vzduchu: "Dal Gorbačov Rusku a vlastně celému světu na krátký čas pocit svobody, nebo se mu SSSR prostě rozsypal pod rukama?" zůstává nezodpovězená. Gorbačov odvádí řeč, mlčí, ale v očích je vidět, že tam vzadu cosi nesmírně šrotuje. Netroufám si říct přesně co, ale určitě je patrný jistý svár mezi egem někdejšího vůdce "Říše zla" na jedné straně, a nečekaně deklamovanou i viditelnou smířlivostí, mírností, snad i laskavostí, na straně druhé. Jako by se stal hrdinou, ale pro někoho jiného a z úplně jiných důvodů, než zamýšlel. Při dlouhých a snad i zbytečných záběrech jeho šourání s chodítkem, zakopávání, nemohoucnosti vstát a občasnému blábolení, vzbuzuje i lítost. Každopádně Gorbačov zůstává záhadou i nadále. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

„Vy jste neřekl nic…“ Možná měl tento intimní portrét architekta Perestrojky, jemuž jako Češi vděčíme opravdu za mnohé, vzniknout o pár let dříve, kdy měl Gorbačov ještě víc (zejména fyzických) sil. Možná by pak sice nebyl tak autentický, ale určitě by nepůsobil tak staticky a hlavně rozvláčně. Je samozřejmě jasné, že když má dokument zaznamenat něco ze života 89 letého starce, který již má velké problémy s pohybem, nevyhnete se oné jisté statičnosti. Ale i v těch částech dokumentu, kdy Gorbačov mluví, vzpomíná a komentuje dění (minulé i to současné), je to někdy k uzoufání nudné. On totiž (nevím, zda záměrně) na některé otázky neodpoví buď vůbec nebo tak trošku v hádankách. Zazní zde i pár hezkých myšlenek („všem národům je třeba poskytnou příležitost, svobodu, rozmach…“), ale jinak mě tento film o muži, který byl pro Evropu nezpochybnitelných hrdinou, zatímco ve své vlasti příliš uznávaný nebyl a není, moc nezaujmul. Hlavně proto, že bych očekával více zajímavých osobních vzpomínek (zde zazní vlastně  jen jedna o jeho rozhovoru s Andropovem před nástupem k moci a jedna z doby jeho jednání s americkým prezidentem Reaganem). A třeba i nějaké dobové záběry, které by tento dokumentární film oživily. Tady jen kamera občas snímá různé portréty (jeho a hlavně jeho manželky Raisy) stojící či visící v jeho domě či jiných prostorách. PS: Zhlédnuto jako připomínka tohoto nedávno zesnulého státníka.  ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Dokud svobodou planem, dokud čest nám v srdcích žije, uchraňme pro vlast, příteli můj, uchraňme vše, pro co to srdce bije. - Alexandr Sergejevič Puškin. Socialista, Lenina považuje za boha, v mládí velkej fanda Stalina, dokud jako generální tajemník neviděl, jaká zvěrstva dělal. Laureát Nobelovy ceny míru. Propagátor změn a otevřenosti, které měly vést k lepšímu fungování sovětského systému, jeho demokratizaci a ukončení studené války, což vedlo ke konci vlády Komunistické strany a k rozpadu SSSR a východního bloku. Ale teď už jen starý nemohoucí pán před smrtí, který žije po smrti ženy v nemovitosti, kterou má od mocných k dispozici na dožití, a odmítá jakoukoliv hlubší diskuzi o tom co bylo. Tvůrci na něj často moc tlačí, on jim vyhýbavě odpovídá a prakticky se o něm a o době jeho vládnutí nic nedozvíte, takže nakonec to je spíš jen povrchní sonda do života jednoho z nejmocnějších státníků své doby na sklonku života. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Muz jemuz vdecime za svobodu jenz ma v Rusku popularitu jen 0,8% za situace, kdy Vladimir Putin, ktery pri otazkach Gorbacovovi nahodne bezi na pozadi v televizi rekl, ze rozpad sovetskeho bloku byla nejvetsi historicka katastrofa pro Rusko. Statnik zminuje sve rodice, cestu k moci na vrchol, prestoze Breznev nadsen nebyl. Nepadne otazka o Cernobylu, protoze to je asi prilis velke trauma a tema je stejne dobre dokumentarne a filmove zpracovano. Kamera sleduje Gorbacova v prvnich vterinach noveho roku,kdy v televizi hraje ruska hymna s textem o svobodne obcine a potutelne se usmeje "sbobodna otcina a kdo ji tu svobodu asi prinesl". ()

Galerie (6)

Související novinky

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

23.10.2021

Přípravy na jubilejní 25. Ji.hlavu jsou v plném proudu! Nabitý program nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourg, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho nebo filmový portrét posledního… (více)

Reklama

Reklama