České rybí legendy - Série 2 (2023) (série)

Amur (S02E04)

(epizoda)

Amur bílý je pro svůj vzhled i sílu často přezdívaný ruské torpédo. Jeho původním domovem je povodí řeky Amur ve východní Asii na území Číny a Ruska. K nám byl poprvé dovezen v roce 1961 na Třeboňsko. Do tehdejšího Československa byl importován hlavně z důvodu jeho rostlinožravosti, zejména za účelem likvidace porostů rákosí. Poměrně dobře se aklimatizoval zejména v teplejších oblastech našeho státu, ale doposud nebyl pozorován přirozený výtěr, a proto je jeho přežívání na našem území zcela závislé na vypouštění násad z umělého výtěru. K trávení rostlinné stravy mu slouží jeho prodloužené střevo, které měří přibližně dvakrát více, než je délka samotné ryby. Má neuvěřitelný apetit a jeho žaludek je téměř bezedný. Naše dnešní putování za amury vede k Labi. Kolem řeky najdeme mnoho slepých ramen a tůní, kde se jim daří. Pokud tam mají dostatek přirozené potravy, dosahují úctyhodných rozměrů. Ještě zavítáme na Moravu, kde se pokusíme chytit velkého amura v proudech řeky Moravy nebo v pískovnách Ostrožské Nové Vsi, kam se Jakub zároveň chystá za svými přáteli. Zda budeme mít štěstí, rozhodne patron rybářů svatý Petr. (Česká televize)

rakovnik

Čistokrevné rybaření. Různé revíry, od pidiramen řeky po obří pískovny. A téměř všude se zadařilo. Oceňuji snahu o lov na přírodní nástrahy, byť myslím vyhrály popky. A sumec také byl. ()