České rybí legendy

Česko, (2021–2023), 7 h 48 min (Minutáž: 52 min)

Série(2) / Epizody(9)

Sportovní rybářský šampion Jakub Vágner tentokrát na stopě vodních velikánů našich řek... I když Jakub Vágner procestoval za rybami skoro celý svět, vždy ho zajímalo, jak velké ryby žijí u nás doma. Rybí obři přežívají desítky let v hlubinách, kde skryti pod vodní hladinou rostou a sílí. Jednou se ale prozradí a tehdy vznikají rybí legendy. Diváci se mohou těšit na štiku obecnou, která Jakuba vždy fascinovala. V dalších dílech se Jakub vydává po stopách úhořů vysoko proti proudu Berounky, do míst, která popisoval Ota Pavel, nebo představí dravce, který nemá přirozeného nepřítele – sumce velkého. (Česká televize)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (8)

Štika (2021) (S01E01)

Znám určitě všechny přehradní nádrže u nás, nevím jestli třeba někdo zná Těrlicko u Havířova. Ale tuto zapadlou Nechranickou nádrž na kraji obřího povrchového hnědouhelného dolu v trojúhelníku mezi Chomutovem , Kadaní a Žatcem vůbec neznám. O to více byl díl pro mě přitažlivější. ()

Úhoř (2021) (S01E02)

A proč tedy byla řeka před 15 lety mnohem lepší? Vždy počet obyvatel moc nevzrostl a oproti 90.létou vyrostlo mnoho čističek odpadních vod. Na Sázavě jsem byl přes pandemii loni na folkovém festivalu a víkendovce v klášteru Sázava s 20 lidmi. ()

Candát (2023) (S02E01)

Parma (2023) (S02E02)

Parmy jsem na Berounce v dětství s rybářským lístkem jné chlebové těsto také chytal. Někdy okolo 75 centimetrů. Parma se opravdu musí vysedět. V dokumentu se říká, že kvůli dnešnímu špatnému stavu řek parmy výrazně ubyly. Za komunismu neexistovaly čističky, v Berounce plavaly hovna a parem tam bylo hodně. Zde se uvádí důvody regulace řek, bagrování dna, hydroelektrárny, přemnožení rybožravých predátorů, kvalita vody (těžké kovy, pesticidy, hormonální látky, perflorované látky aj.) , ztráta habitatu, kde se mohou vytírat, úbytek terestrického a vodního hmyzu.  Dříve na Berounce opravdu když jste otočili ve vodě kámen, byl tam nějaký hmyz. To je dnes už zprofanované slovo  "pokrok" , za komunismu tzv. světlé zítřky. Zaujala mě pasáž o škodlivosti perflorovaných látek, které jsou v mnoha věcech impregnace oblečení, nábytku, pečící parír aj. a které způsobují záněty ledvin, rakoviny, vysoký cholesterol apod. "Z průměrné ryby z Vltavy je maximální týdenní doporučená dávka této látky" říká pracovník rozboru vody. V průběhu života má u nás dostat rakovinu každý třetí až čtvrtý člověk, tak je to taková loterie. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600002/ ()

Pstruh (2023) (S02E03)

Pobavilo mě označení pracovníků rybářství kormoránů jako žroutů. Člověk má ekologickou stopu přepočtenou na hektary mnohem větší, ale platí zde "vyšší pes mrdá". Když jsem měl jako dítě rybářský lístek na povodí Berounky, pstruha obecného a duhového jsem chytal pouze když se rozvodnil Radotínský potok a spláchl pstruhy do rozvodněné Berounky.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600003/ ()

Amur (2023) (S02E04)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600004/ ()

Kapr (2023) (S02E05)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600005/ ()

Hlavatka (2023) (S02E06)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11821959440-ceske-rybi-legendy/222562230600006/ ()