Charlton Heston, Janet Leigh a Orson Welles září v hlavních rolích výjimečného snímku ve stylu film noir o korupci a morální zradě na malém městě, kde zkompromitovaný policejní šéf křivě obviňuje mexické mladíky z účasti na zločinném spiknutí... (Magic Box)

UhLee

Filmová výzva Reverse01 - film č.2 - (4/10). Rád bych zdůraznil, že film hodnotím se vší úctou k legendárnímu režisérovi Orsonu Wellesovi. Tento film mě však bohužel utvrdil v tom, že staré filmy nejsou úplně mým šálkem kávy. Ze začátku jsem zůstal v němém úžasu, protože jsme dostali parádní scénu beze slov, která překypovala napětím. Bohužel to byla asi paradoxně nejlepší pasáž celého filmu. Zbytek stopáže pro mě představoval sledování času, kdy už to skončí a bylo to doslova černobílé utrpení. Celá zápletka mi přišla hrozně chabě vykreslená a postavená na hlavu. Ještě jednou se vší úctou, ale ta režie byla taktéž hrozně slabá. Co se týče hereckého výkonu, tak Orson Welles mi v roli vypaseného policisty zůstane asi jediný v paměti. Ostatní se mi vykouřilo z hlavy po několika minutách. Film je hrozně naivní a podle mě místy i neúčelně vtipný. Mrzí mě to, protože jsem se na film těšil. Po minulé pozitivní zkušenosti se starým filmem Ace in the Hole je tento kousek dost  citelným propadem, který jsem upřímně nečekal, ale bohužel to tak cítím. PS: Koukal jsem se na Director’s Cut, takže by možná původní kratší stopáž byla o něco údernější. Zjišťovat to však rozhodně nehodlám. ()

Kamkon

Nevím, nějak mě to nezaujalo, je to takové celé prázdné a podivné - snad kromě efektního začátku a konce ()

Cushing

Viděl jsem verzi, kde na začátku psali, že to není ta sestříhaná studiem, ale pokus o rekonstrukci Wellesovy vize, podle jeho poznámek, než se se studiem pohádal. Pokud to tedy byl pokus, nedá se říct, že uspěl. V každém noiru lze zajisté leccos vystříhnout. Tady v té verzi se ovšem stříhalo poněkud málo, anebo na nesprávných místech. Zbytečných scén a dialogů přespříliš. ()

fefee

Ničím neprevyšujúci už historický snímok americkej produkcie, vtedy možno ale teraz pôsobí dosť obyčajne až miestami nudne, s polopatistickým scénarom a dosť chabým a naivným koncom. Škoda, asi som čakal viac. (2,5*) ()

mkubalikova

Jedna z nejlepších noirovek. Krásná Marlene v roli mexické cikánky s německým přízvukem... To zní jak vystřižené z Limonádového Joea. :-D 100% ()

vincent

Pribeh mi prisiel dost okrajovy. Vsetko naokolo mi vsak prislo zaujimave. Vynikajuca kamera, vedlajsie ulohy zlych mexikanov, vynikajuci vykon samotneho Wllesa, exteriery. Podobne pocity som mal aj z Obcana Kanea. Zialbohu pribeh mi aj tu prisiel najslabsou zlozkou celeho filmu, co ma dost mrzi, pretoze inac by sa z toho mohlo stat nieco naozaj nadcasove. A tiez mi liezlo na nervy to, ze ak sa len tak mimochodom Welles snazil naozaj poukazat (mimo ine) na mexicko-americke vztahy preco do ulohy Vargasa nasadil (inac vyborneho) Hestona s nahnedo natretou tvarou? ()

Babous

Potěšily pěkné minirole pro Zsa Zsu Gabor a Marlene Dietrich a hudba. Děj vyprávějící o drogách na americko-mexických hranicích mne však příliš nenadchnul. ()

Thurin

Tento filmový skvost diváka uchvátí hned od první několikaminutové jízdy, která vás okamžitě vtáhne do děje. Postava Hanka Quinlana, kterého hraje Orson Welles zastíní ostatní na plátně nejen svojí obrovitostí, ale mnohem větší prokresleností. Naopak asi jedinou slabší stránkou filmu je nudný hlavní hrdina. Naopak nejednoznačnost Hanka Quinlana, který zatýká zločince na základě podvržených důkazů, dělá příběh zajímavý a nadčasový. ()

Han22

Poslední film noir, který se mi ze začátku moc nelíbil. Podivná nervní kamera, disharmonická hudba, zapadákov na pomezí hranic, kde se užíví lokální mafián a kde se konkurence odpaluje bombama v autě?? Navíc mafián je absolutně nevýrazný a překvapivě mě nesedl Charlton Heston. Tohoto herce zbožňuju, ale tady je moc mladý, s pitomou "maskou" a jeho mexického poldu mu zkrátka nevěřím. Na druhou stranu je tu Orson Welles, naprosto odpudivá postava (a nejhorší je že má vlastně pravdu) s odpudivou vizáží. No a kromě toho je to vlastně slušně moderně natočená kriminálka - čestný polda versus polda "já jsem zákon", pár falešných obvinění, naprosto skvostně gradovaná scéna z motelu s Janet Leigh a perfektní finále. A ty 4 si to zaslouží. PS: Jak se proboha Welles stihl tak vyžrat za 9 let od Třetího muže? A co to "cameo" Marlene Dietrichové?. ()

Revolver

Poslední z klasických filmů noir pod taktovkou jednoho z nejlepších režisérů všech dob. Dotek zla je skvěle natočené, brilantně napsané a bravůrně zahrané. I když zahrané jen z jedné strany, všichni herci podali průměrné až podprůměrné výkony. Vyjímkou je však sám režisér. Orson Welles hraje jako nikdo a po Kanovi podává svůj druhý nejlepší výkon, který by(kdyby se akademici umoudřili) zasluhoval oscara. Ovšem jeho režijní práce nijak nezaostává, naopak. Celý film je ukázkou dokonale zvládnutého řemesla a Wellsova jedinečného stylu. Žánr noir nemohl dostat důstojnější zakončení. ()

bila.tecka

Strhující film noir s výrazným rukopisem a osobností Orsona Wellese. Oblíbená režisérova velká hloubka ostrosti podtrhuje technicky precizní a promyšlený snímek. Nejednoznačná postava zkorumpovaného policajta je motorem filmu i díky charismatu zavalitého Orsona. Jistý Dexter Morgan má jistě ve své špeluňce opečovávané foto Hanka Quinlana... ()

Bohemák

Skvělá kriminálka s důkladným postupným dokreslováním postav. Jak to, že je to více než půlstoletí staré a daleko přesvědčivější než nějaká Kriminálka Anděl?! ()

Scevola

Na zaciatku som mal z tohto filmu pocit ze to bude taky priemerny film. Ale pozor v druhej polovici sa to uz rozbehlo. Musim uznat ze Orson Welles podal skvely herecky ako aj rezisersky vykon - urcite lepsie ako Citizen Kane alebo Third Man, ktore ma vobec nechytili. Velmi krasne ukoncenie klasickej noir ery. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Charlton Heston, který Wellese do projektu údajně přivedl, je jako mexický polda Vargas, s knírem, pomazaný krémem na boty a neumělým přízvikem k popukání. Objemem a nevěrohodností masky na něj nemá snad ani nenáviděný doktor Zaius. Ale tím legrace končí. Dotek zla je maniakální podívaná. Když se do záběru dostane nedopalek marihuanové cigarety, film málem exploduje. Vyšinutá kamera, postavy, na něž hledí kamera z dětské perspektivy, hulákají přes sebe jako ve filmu do Woodyho Allena, jen ty vtipy se nekonají a zejména rozhovory mezi Hestonem a Wellesem jsou velmi, skutečně velmi zneklidňující. Věhlasná kamerová jízda uvádějící film je posledním relativně normálním záběrem; po ní začíná zuřivé zoomování a střihy mezi zpocenými xichty, obětmi a mutujícími stíny pohraničního městečka. Sem tam se objeví narážka na minulé úspěchy protagonistů [Welles a jeho "cane" / hůl, Janet Leigh trénuje prekérku v motelu mimo hlavní trasy v podobné situaci, která ji proslaví o dva roky později], ale mysl zaměstnává meditace na téma spravedlnost a její nevyzpytatelné cesty. A rozřešení je nekonečně noir. ()

Pštros

O čem tento snímek pojednává, a že se jedná o skvělé dílo, již bylo řečeno dost výše. Raději se proto zmíním o tom, proč se stal natolik slavným jak tomu je dnes (alespoň v USA). Film bývá mnohdy označován jako poslední velký opus klasického období filmu noir. Mnohem více známější se však stal díky faktu, že v době svého uvedení způsobil menší skandál. Příčinou byla postava zkorumpovaného policisty, kterou stvárnil sám Orson Welles. Ptáte se co je na postavě zkorumpovaného policisty tak zvláštní, když se dnes objevuje téměř v každé druhé detektivce? Tak vězte, že v období let padesátých působil ve Spojených státech tzv. Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti a tento film si vzal s gustem na mušku. Pokud je mi známo, tak i Charlton Heston s tím měl posléze osobní problémy. Kdo by to do něj byl dneska řekl? :-) ()

Jorge-Z

Až doposud jsem Orsonu Wellesovi neuměl příjít stoprocentně na chuť, to se ovšem díky Doteku zla naprosto změnilo. Naprostá genialita tkví v každém detailu a minutě. Sám Welles hraje celý film jako Pán a strhává hodně pozornosti na sebe, to mi ovšem ani v nejmenším nevadilo. Ta obětavost udělat pro roli cokoliv snad v kinematografii nemá obdoby. Stejně jako už tehdy ten geniální střih. Naprostý vrchol noir tvorby. ()