Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americký film Podvod je typickou ukázkou žánru, kterému říkáme film noir a který zažil své nejlepší období právě ve čtyřicátých letech. Jeho hrdinou je stárnoucí boxer Bill Thompson, zvaný Stoker, který nikdy nebyl šampionem a už dlouho nevyhrál zápas, ale až do poslední chvíle věří, že jeho slavná chvíle jednou přijde. Když nastupuje do ringu proti svému protivníkovi, tak netuší, že zkorumpovaný manažer bez jeho vědomí zápas prodal. A tak dá do zápasu všechno, co v něm ještě zbylo... Snímek stojí jednak na pozoruhodném výkonu Roberta Ryana, který sám v mládí boxoval, a proto v ringu působil naprosto přirozeným dojmem, a jednak na pevném režijním zvládnutí látky Robertem Wisem, který začínal jako střihač Orsona Wellese (měl nominaci na Oscara za Občana Kanea) a později se prosadil na poli muzikálu, když za snímky West Side Story (1961) a Za zvuků hudby (1965) získal Oscary jako režisér i jako producent. Film Podvod byl uveden v soutěži na MFF v Cannes 1949, kde získal Cenu za kameru za vynikající práci Miltona Krasnera a také Cenu FIPRESCI. Jak je vidět z častých prostřihů na hodiny, celý snímek se odehrává v reálném čase. (Česká televize)

(více)

Recenze (32)

Martin741 

všechny recenze uživatele

REziser Robert Wise /Kmen Andromeda, Strazni lo sand Pebbles, Chi Zit/ natocil vyborny film noir - nejde tu ale o detkektivku ale o sport, konkretne box. Prostredie ludi okolo boxu je vsak kvalitne skorumpovane, ale mimoriadne kvalitne natocene s kopou perfektnych dialogov - videl som toho uz dost a tak kvalitne dialogy som nepocul uz ani nepamatam. Film zavisi hlavne na hereckom vykone Roberta Ryana /Divoka Banda, Tucet Spinavcu, jeden den Muze mimo Zakon/ - sam aj boxoval v realnom zivote, takze jeho vykon bol uchvatny a maximalne uveritelny. Audrey Totter /Zbohatlici/ je u nas navyse hodne neznama herecka, coz je skoda. Hrala vyborne a toto je suverenne jeden z jej najlepsich filmov. George Tobias /Surova Kuze, Mildred Pierce, Operace Burma/ bol tiez na urovni- oplati sa veru sledovat stare noiry, casto su lepsie nez vsetky tie Evendzersy a Tchory dohromady . 89 % ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Hezka noirova epizodka ze sveta boxu. Ja tohle prostredi ve filmech nevyhledavam, mozna i proto, ze skutecny box docela sleduju. Takze pozorovat boxujici herce proste neni ono, a malokdy to vypada tak, aby se tomu dalo verit. Stejna tak i zde, kde navic souboj zabira asi tretinu filmu. Ale co...zas je tu Audrey, kterou mam rad, Robert Ryan je taky docela dobrej, obrazky pekne, takze nakonec hodnotim jako nadprumer. ()

Reklama

Rogue 

všechny recenze uživatele

Právě jsem viděla nejlepší boxerský film všech dob. Je z roku 49, asi mě trefí. Nicméně co naplat, je to zrežírované natolik skvostně, že nemůžu odtrhnout zrak. Bez jakýchkoliv zamotaností a s triviálním příběhem po boku zasazuje Wise čistý direkt na divácké smysly. Nádherné záběry, stoprocentní napětí a dokonalý Robert Ryan - čas zapomenout na Rockyho i Zuřícího býka. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Už jsem napsal víckrát, že filmy z prostředí profesionálního boxu na mě obvykle nezabírají a do mých hodnocení se prolíná negativní vztah k téhle násilnické podívané. Obzvlášť špatně v mých očích dopadají oblíbené recyklované kousky o tom, jak vysmívaný outsider dostává od favorita desítky minut neuvěřitelnou nakládačku, aby v závěru snímku za doprovodu patetické hudby zázračně ožil a několika přesnými údery poslal do té doby triumfující sadistické monstrum k zemi. Podvod v rámci žánru funguje jako výjimka, která se tendenčním odsudkům vzpírá. Vyhýbá se směšně heroickým scénám, které tak nemám rád. Je pro něj typický realistický přístup, jednoduchá dějová linka, která se nesnaží s divákem manipulovat, a zároveň je přítomná hořká, skeptická nálada typická pro noirové snámky té doby. Bez ohledu na to, jak zápas dopadne, vnímáte hrdinu ne jako vítěze či poraženého, ale jako oběť systému a vlastní naivity. Sympatické je mi vlastně i to, že se režisér Wise na prostředí boxerských zápasů dívá bez pozlátka a prostřihy do rozvášněného publika dává jasně najevo, o co tady vlastně jde. Filmů natočených v 40. letech, které ještě dnes snesou ta nejpřísnější měřítka, není mnoho a Podvod mezi ně podle mého patří. Celkový dojem: 80 %. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Boxerských filmů bylo natočeno opravdu spousta, špatných, průměrných i nadprůměrných. Tento z roku 1949, ve stylu noir i duchu těch let patří k těm nadprůměrným a nejenom z nostalgie. Zdánlivě jednoduchý příběh stárnoucího boxera, zapamatovatelný Robert Ryan, krásná Audrey Totter, psychologie, trošku romantiky i dramatický závěr. Vše v reálném čase se skvělou kamerou i režií. Robert Wise opravdu umí a samozřejmě nejenom boxerské noir filmy. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení trvalo dvacet dní. (SgtPepper)
  • Robert Ryan ve svých studentských letech skutečně boxoval, a to na Dartmouth College. (SgtPepper)
  • Hodiny na náměstí ukazují na začátku filmu čas 9:05 a na konci 10:16. Rozdíl časů dá dohromady délku filmu. (SgtPepper)

Reklama

Reklama