Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.

Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.

Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).

Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý. (DearS)

Radim

U nás prakticky neznámý film, o to větší překvapení. Opravdu stojí za to vidět, absolutní vrchol filmového muzikálu, přestože je více než 40 let starý. ()

javirgo

Krásný příběh, krásná hudba, nádherné záběry rakouských Alp, romantika i napětí v závěru filmu a především skvělá Julie Andrewsová. To vše nabízí tento u nás neprávem opomíjený muzikál. Už jsem ho viděla vícekrát a stále se k němu ráda vracím. ()

boro123

Klasický muzikál jaké se dnes už netočí a je to trochu škoda, miluju začátek filmu s jízdou kamery přes hory až k slavnému gestu Julie Andrews, jí ostatně nejde si nezamilovat, vyzařuje z ní kouzlo a charakter jako z málokteré herečky, vše navíc umocňuje její nádherný hlas. Pohledem skeptika jde samozřejmě pohlížet na film jako na přeslazenou romantiku v kýčovitých kulisách a chvílemi jsem se tomuto pohledu neubránila, postupem času si mě ale film a hlavně Julie získali natolik, že jsem se nechala pohltit tou pozitivní náladou a kouzlem které Za zvuků hudby má. U poslední části jsem pak ani nedýchala napětím. Jen podobně jako u Mary Poppins mi přišly některé scény až zbytečně natahované. Za zvuků hudby má vše co má muzikál mít včetně úžasné hudby, právem se z něj stala klasika která nikdy nezestárne. ()

Myshkin

Tento muzikál nemůžu hodnotit jinak než tak nějak rozporuplně. Na jednu stranu mě zprvu ohromil svým optimismem a nádhernými záběry rakouských Alp, stejně tak se mi líbila i řada písní a Julie Andrews do role perfektně seděla. Aspoň pro ty Alpy a ústřední píseň bych film klidně rád viděl znova. Na druhou stranu, po celé ty tři hodiny mě hrdinové filmu nedokázali nadchnout nebo zaujmout, příběh takový až moc prostinký a pohádkový, všechny van Trappovy děti se kupříkladu chovaly naprosto stejně - tak nepřirozeně poslušně a "dětsky", ačkoli mezi některými mohl být rozdíl víc než desetiroční. Jistě, je to přece rodinný muzikál z 60. let, nemůžu ale zapřít, že mi ta "stereotypní", kýčovitá romantika vadila. Poslední dramatická část, kdy se na scéně objevily dobové události předválečného Rakouska, to taky nezachránila. Snad budu po dalším zhlédnutí shovívavější a muzikál mě, jako tady většinu, taky nadchne. Zatím rozpačitých 65-70%. ()

Matematicka

Můj nejoblíbenější muzikál, prostě klasika. V USA kasovní trhák, u nás méně známý muzikál ze šedesátých let. Písně velice dobře zapadají do děje, který je plný optimismu a radosti ze života přes všechny peripetie. Různé svérázné postavy v době Anschlussu Rakouska, která prověřovala charaktery. Snímek může působit až příliš naivně či barvotiskově - v takovém případě doporučuju přečíst si předlohu Marie Augusty Trappové "S písní kolem světa", v které poznáte, že její skutečný příběh (jehož zhruba první polovina je ztvárněna ve filmu) nebyl zdaleka jen růžovou zahradou. Ale trochu toho životního optimismu přece potřebujeme, zvlášť když je nám samotným smutno - pro takové případy vřele doporučuji tento nestárnoucí muzikál... Zajímavé komentáře: golfista, burina, RHK ()

Rozjimatel

[3,5*]     Obrazovo to bolo veľmi pekné, herci v dvoch hlavných roliach boli výborní, v podstate všetci hrali a spievali veľmi dobre, aj piesne boli väčšinou fajn, niektoré super, ale nemohol som sa pri tom zbaviť dojmu akéhosi lacného, vyblýskaného gýču a povrchných postáv. Stačí spomenúť len prerod kapitána von Trappa z až absurdne autoritatívneho na veľmi citlivého človeka, ktorý nepôsobí ani trochu vierohodne, ale skôr komicky. Od tak slávneho muzikálu, oceneného 5 Oscarmi (10 nominácii!), som čakal trochu viac. Tým skôr, že režisér aj scenárista sú tvorcovia legendárnej West Side Story (1961). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

ekomo

Po dlouhé době muzikál, ke kterému nemám co vytknout. Tolik krásy, harmonie a ladnosti v jednom filmu se jen tak nevidí. Opravdová legenda svého žánru. ()

Nethar

Není divu, že tohle je jeden z nejoblíbenějších amerických filmů. Docela dobře věřím, že se na něho dívají třeba každé Vánoce jako my na Mrazíka. Kouzelné, milé, prostě fajn rodinný muzikál. Nepochybně je celý děj jasný vlastně skoro od začátku, ale co na tom. Ne každého taky film osloví kvůli hudbě, přece jenom tyhle staré písničky z filmů pro pamětníky nejsou úplně "cool", věřte, že si je taky nepouštím do sluchátek cestou do práce. Ale když starý rodinný muzikál, tak tohle je the best of. ()

gumolit

(1001) Jeden z klenotov kinematografie a aj keď muzikály moc nemusím bolo to fakt milé, sladké a kúzelné a prekvapivo aj keď kyčovite a naivné fakt sa mi to páčilo. ()

aLPaC

Po West Side Story jsem zkoukl další klasický muzikál, navíc legendární tím, že po 25 letech sesadil z čela nejvýnosnějšího filmu všech dob Jih proti Severu. Musím uznat, že písničky jsou docela chytlavé, postavy dobré a i když příběh je absolutní klišé, rakouské scenérie hor a Salzburgu jsou naprosto úchvatné. To jakožto milovník přírody a hor dokážu ocenit a i když stopáž je vražedná, s přítelkyní jsme si to užili. ()

hnkflknk

Nepředstavitelně nádherný muzikál, který mi naprosto učaroval. Taky bych brala takovou metodu učení hudební výchovy.:-) ()

ashtangi

Po naprosto strašném filmu Mary Poppins, který byl aspoň pro mě otřesný, jsem se hodně dlouho rozmýšlel, jestli se podívám na další muzikál s Julií Andrews. Podíval jsem se a byl jsem unesený z příběhu, herců, hudby a toho celého. Skvělý zážitek. ()

TomasKotlant

Po technické stránce naprosto dokonalý film, nechápu, proč to není ve zdejších končinách známé. I když dnes to v televizi možná bylo poprvé. *** Ve zkratce: Boží vůle a dětský sbor. ()

noelcoward73

Jednoho rána jsem se jen tak podíval, zda není něco zajímavého v televizi a tento muzikál mě ihned zaujal. Řekl jsem si, že nebude špatný - 60. léta, zlatý věk muzikálů převedených na stříbrné plátno většinou ze slavné Broadwaye. A nemýlil jsem se. Pěvecká čísla jsou dokonalá, mají výbornou choreografii, dobře zapamatovatelnou „jednoduchou“ melodii. Pokud odhlédnu od hudební složky, tak hereckým provedením je vše rovněž dokonalé. A délka (skoro 3 hodiny)? Myslím si, že v tomto případě byla tak akorát, možná by se dalo jít na 2,5 hod., ale na úkor kamery a střihu. S nejvyšším hodnocením jsem neváhal zhruba od první čtvrtiny filmu. ()

pend

Viděl jsem až letos o Vánocích. Bohužel stáří je na filmu vidět - naivní děj, dialogy, záběry alpské přírody jak z rukověti turistického průvodce. Jinak je to samozřejmě muzikálová klasika - výprava, hudba, herecké obsazení... ()

Deleatur

Pro krásný hlas Andrewsové mám slabost, nevadí mi ani sentiment, ale film byl i pro mě přeslazený příliš. Nicméně si doteď občas propěvuju: "Nothing comes from nothing, / nothing ever could. / So somewhere in my youth or childhood / I must have done something good." // 73% ()

KOOHA

V dubnu 2011 jsem náhodou zavítal do Salzburku a když jsem se dozvěděl o tomto filmu, řekl jsem si, že se na něj podívám. Místa natáčení jsem si pamatoval, to je ale asi tak všechno. Nic než průměr z toho nedostanu. Jedna melodie neustále se opakující. Možná kdybych to viděl tenkrát před dejme tomu 25 lety, tak možná.... teď už to nemá tah na branku. ()

siloalampa

Nemám rád muzikály. V každom z nich spievajú divné pesničky, kadejako čudesne poskakujú, hopkajú, majú vypleštené oči a tvária sa vždy ako keby mali v ústach horúci zemiak. Ani tu to nijak inak nebude... Lenže po slabšom pomaly rozbiehajúcom sa úvode som pochopil, že to tak jednoducho v muzikáloch byť musí a prestalo mi to zároveň s týmto fantastickým a krásnym príbehom prekážať a mal som chuť spievať a hopkať spolu so všetkými aj ja. Téma zakázanej lásky je mi blízka, takisto sa rád pozerám na hnusné fakty o nacizme, takže pre mňa NO COMMENT! ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer