Ztracený na Sibiři

• Česko Pohřben na Sibiři (více)

Realisticky stvárnený príbeh o hrôzach stalinských gulagov je nielen verným zachytením čiernej etapy európskych dejín, ale aj humanistickou výpoveďou o dôstojnosti človeka v nedôstojných podmienkach. Film stavia na silnom a jednoduchom vyrozprávanom príbehu bez experimentovania s výrazovými prostriedkami, na mnohovrstevne koncipovaných charakteroch postáv a na neustále v ovzduší visiacej a skľučujúcej atmosfére diktatúry. História anglického archeológa omylom uneseného sovietskou Čekou z Iránu a z dôvodu falošného obvinenia zo špionáže odsúdeného do stalinských lágrov. Európska téma, ktorá mapuje dejiny celého kontinentu, nielen Ruska, ale aj celého bývalého východného bloku. (oficiální text distributora)

blackrain

Kolik bylo takových lidí, kteří museli přežívat v zatracení daleko na Sibiři? Kdo byl horší, Sověti nebo Nacisti? Obě nepřátelské skupiny si můžou podat ruce. Skutečnost byla daleko, daleko horší než jak je ukázáno v tomto příběhu. Na druhou stranu, by takových příběhů mělo být natočeno mnohem víc. ()

Laurent

Velmi povedený snímek. Mám pocit, že z něho něco málo načerpal o mnoho známější Lazebník sibiřský. Ztracený na Sibiři má však v sobě úplně něco jiného než "pouhý" útok na emoce. ()

Martin741

Cirociry masaker. Drsny pribeh o tom, ako anglicky archeolog musel ist na Sibir do Gulagu. Drsne vykreslena realita stalinskych gulagov len pomaha autentickej atmosfere filmu. 89 % ()

laik_60

akási novodobá filmová podoba solzenicynových suostroví. Pravdu povediac keby rusi nehrali rusov, a anglican keby nehral archeologa, nebolo by to také presvedčivé. Veľmi silný film zamerany ani nie tak na samotný príbeh a le na prostredie v ktorom sa to všetko odohrávalo. Puosobivý obraz z prístavu kde väznov vynáašal žeriav do lode v akomsi koši ako zdochnuté ryby, a v pozadi bol nadzivotnej velkosti ma bilborde marsalisimus so zdvihnutým prstom. Milovníkom nedávnej historie Sovietskeho zväzu a vyznávačom socialistického režimu vrelo odporúčam . ()

majo25

Z archeologického náleziska do gulagu alebo Ako sa dá aj romantická zápletka vtesnať do existecionálnej drámy odohrávajúcej sa v gulagu. Že boli russácke sibírske gulagy horšie ako pracovné tábory či asi aj nacistické koncentráky, ani netreba pripomínať. Neradostný osud hlavného hrdinu ide ruka v ruke s jeho počiatočnou naivitou, všade bieda, lopota, poníženosť a potupenie i tých najzákladnejších ľudských práv. A práve v takýchto podmienakch by sme asi nečakali priestor na romantickú zápletku. Mal som tiež problém prekusnúť sa cez viacero uspievaných a utancovaných scén (Lilka, poď spievať, zbor hluchonemých čaká), ktorými si Russáci krátili chvíle, otravne drzé a papuľnaté dievča, ku ktorému si nevedno prečo hl. hrdina nachádza vzťah, ale napriek tomu pôsobivé dielo, ktoré vzniklo v poprevratovom režime. ()

zdenny

Tento film je falešným pokusem o ztvárnění hrůz stalinistického Sovětského svazu a tragédií lidí uvězněných v stalinistických gulazích. Film se snaží být natočen syrově a emocionálně zároveň, nicméně do konce není dotáhnut ani jeden z těchto dvou aspektů. Režisér chtěl ukázat, že i v nekonečně nelidských podmínkách člověk, chce-li, dokáže zůstat člověkem - toť ona milostná scéna, kdy se Angličan s doktorkou jen tak dotýkají a nanejvýš se letmo políbí. Režisér chtěl do filmu zakomponovat určitou dávku poetiky, což se prakticky vůbec nedaří a ve filmu tento pokus vyznívá dost sebeparodicky. Vlastně celý film působí dojmem, jako by chtěl zlehčit a parodovat onu hrůznou dobu. K tomu mu perfektně pomáhají skutečně tupé herecké výkony (jestli se o hercích dá mluvit), které jsou umocněny doslova čínským stylem hraní - gestikulace z komediálních kung fu filmů, skutečně chabé dialogy a vše podtrženo mimořádně tragickým českým dabingem. Ruské filmy - vzhledem k intonaci - je prostě lepší sledovat v původním znění. Mohu tedy říct, že jsem se opravdu nemohl dočkat, kdy konečně film skončí. A když skončil, rozlila se blaženost. Blaženost, že toto peklo nemusím už dál snášet. POZNÁMKA: Vysoké hodnocení zdejších uživatelů je skutečně zarážející. Na druhou stranu ale vím, že i ti rádoby odborníci, kteří dokáží filmy hodnotit i po technické stránce a dokáží k filmu vyprodukovat neobvyklé množství odborně vypadajících slov, prostě těmi odborníky nejsou. Protože pokud mi někdo napíše, že je toto neobyčejně chytlavý lidský příběh, tak já říkám, že buď to tento člověk píše jen proto, že neobyčejně chytlavé lidské příběhy americké kinematografie nemá rád, protože jsou americké anebo chce být moderní svým názorem upřednostňující ruskou kinematografii anebo prostě se chce zalíbit vysokohodnotícím. Ať tak či onak, hodnocení tohoto filmu zařazuji do složky Velký omyl. ()

ghatos

Téma gulagu samo o sobě zaručuje vysokou kvalitu. Filmařsky to však tak dobré není. Špatný střih, až směšně zahrané některé scény a nevyrovnané herecké výkony srážejí snímek do průměru. Postupem času se protínají dvě paralelní dějové linie. Příliš do sebe nezapadají. Občas dochází k celkové chaosu a neučesanosti scénáře. Škoda, mohlo to být lepší. ()

cpt.Lynch

Nečekal jsem od toho mnoho a byl jsem z toho nadšen a odrovnán! Problematika gulagu a komunistických zločinů nejen v SSSR mě hodně zajímá. Není tomu dlouho, co jsem dočetl Souostroví gulag (film je hodně inspirován) a musím konstatovat, že věrněji přenést obludnosti sovětských lágrů na filmové plátno asi převést nešlo. Hlavní hrdina je až neuvěřitelně autentický. Závěr filmu, kde jsou vyjeveny dva alternativní konce hlavního hrdiny, či třeba změna jednoho z „relativně lidských bachařů“ na bezcitného vraha (díky ženské) mě hodně dostal. Záběry z Kolimského lágru, s x pryčnami nad sebou byly hodně děsivé. Mírně mě rušilo někdy až příliš „opičí“ ztvárnění kriminálních-zlodějů, ale možná to tak bylo… Silný zážitek a 5 hvězd. Jen nechápu, jak mi tento film mohl unikat tak dlouho. ()

Kosmik 1

Tak realistické, přirozené, kruté a taky originální. Film Vám ukáže příšerné a strašlivé záběry z prostředí sibiřského lágru. Hlavní hrdina bojuje s dozorci, nemocemi, ale taky s největší chátrou světa, se zloději, vrahy a práskači. I v tomto hnusném prostředí nám film ukáže, jak silná může být vůle žít a jak je těžké přežít v takových hrozných podmínkách. Neočekával jsem moc a bylo to možná lepší než kdybych očekávat hodně, páč se dostavilo milé překvapení. Na tenhle film se jen tak nezapomene. ()

Josefin

Musím konstatovat, že pro mě byl tenhle film zklamáním. No ano stalinské gulagy na Sibiři a zvěrstva, které se tam děly, jenže nemyslím, že Ztracený na Sibiři tu hrůzu dostatečně zdůrazňuje. Kámenem úrazu už je pro mě na počátku Andrej anglický archeolog, který je do gulagu zavlečen a nemá problém se rusky evidentně domluvit ? Netvrdím, že to bylo špatné, ale u mě se žáden mrazivý zážitek nedostavil. Život mezi zajatci zloďěji a práskači je ovšem reálný. Některé scény jsou trochu chaotické, od Alexsandra Mitta jsem čekala velkolepější citový zážitek. /Pro mě osobně vyznívá lépe film Bílé peklo. / Možná by bylo lepší příběh situovat do pověstné Kolymy. Nepochybně lepší způsob zakončení by byl ku prospěchu celému zážitku z filmu. Takže jen 3*/ 60%. ()

Pecival

Film je sice ze zajímavého prostředí Sibirského gulagu, ale přišel mi hrozně neosobní a emocionálně prázdný. Asi hodně kvůli záměrně syrovémmu zpracování, ale tento cíl autoři určitě neměli. Přestože je Anthony Andrews v roli neprávem zajmutého archeologa sympatický, celý film mi byl jeho osud docela ukradený. Velké plus je znázornění, že hromada vězňů (respective naprostá většina) opravdu nebyli zrovna velcí dobráci a nejedná se o klasické schéma dozorci vs vězni, spíše všichni proti všem. Přesto to na víc než lepší tři nebude. ()

Gogen

Pro mě je Gulag hodně spojen se stalinskou represí, je to místo, kde byly uvězněny milióny lidí za své politické názory a tudíž místo, které nemá na této planetě své místo. Né nadarmo jsou přirovnávány ke koncentrační táborům. Proto mě neskutečně mrzí, že byl děj filmu zasazen mezi „normální kriminálníky“. Né, že by si zloději zasloužili takové podmínky, ale oni i svým chováním nevzbuzovali žádnou lítost. Za daných okolností pak pro mě film ztrácí smysl v pojetí Gulagu a je to pouze příběh nespravedlivě zajatého muže, který se dostal do kriminálu s dosti běsnými podmínkami. Oceňuji syrovost tohoto snímku a musím uznat, že jemné mrazení mě provázelo takřka celý film. Moje hloupost pak je, že sem viděl dabovanou verzi. Filmy, kde se mluví více jazyky a kdy je spousta scén postavena právě na nepochopení slov druhých osob dabingem, respektive špatným dabingem, kdy netušíte jestli hlavní představitel hovoří anglicky či rusky, neskutečně trpí. ()

wosho

Dobře zahráno, průměrně a lehce schematicky napsáno a nezáživně natočeno. Silný příběh, unylý film a divákovi je to doopravdy líto. Škoda. ()

Ještěřák

"Proč má soudruha Lenina na levém prsu a soudruha Stalina na pravém?" --- "Věří, že dozorci do nich nebudou chtít střílet." Dobrý a autentický film, který by byl i výborným filmem, kdyby střihač trochu víc a rychleji stříhal. Ale jinak fakt dobrý, závěr je mile přízemní a přitom mu nechybí jistý emocionální náboj, nemluvě o celý film provázející ruské drsnosti a celkovém pohrdáním životem, které je ve filmu často, suše a právě proto velice úderně vylíčeno. Lepší tři. ___ P.S. není horšího lágru než toho, odkud lze utéci, ale jaksi není kam. ()

Jimmy15

I když film je dobře hodnocený, tak mě osobně moc nenadchl. Mám rád filmy s touto tématikou a vyhledávám je, ale bohužel, tady mě některé části až vysloveně nudily. Své kvality film bezesporu má. Pozitivem filmu je jednoznačně nápad a také příběh. Kdyby byl o něco víc osekaný, tak je podle mého názoru snímek lepší. Za mě lepší průměr. ()

Salmayo

Krutý příběh archeologa, kterého neprávem obviní ze špionství, místo omluvy ho pošlou na sibiř, kde vysoké tresty jsou jen nějakým násobkem čísla 10. ()