Reklama

Reklama

Ljuba Benešová

Ljuba Benešová

nar. 04.09.1926
Ivanovice na Hané, Československo

zem. 06.09.2018 (92 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Biografie

Významná divadelní herečka Ljuba Benešová se narodila v Ivanovicích na Hané, odmala jevila výtvarné nadání, byla také členkou Dismanova dětského rozhlasového souboru a již jako dítě vystupovala koncem třicátých let na jevišti Umělecké besedy v Praze. Po maturitě vystudovala herectví na DAMU, načež dostala nabídku z Divadla pracujících v Gottwaldově (dnešní Městské divadlo Zlín), kde působila v letech 1948-1955. Sama dnes vzpomíná, že tehdejší hraní v baště socialismu obnášelo mimo jiné povinnost pracovat i v továrně. V Gottwaldově hrála mimo v představeních Maryša nebo Večer tříkrálový. Do této doby také spadá její první filmová role v sociálním dramatu podbarveném komunistickou propagandou BOTOSTROJ (1954); příběh z Baťových závodů situovaný do třicátých let se natáčel právě ve Zlíně.

Na devět let pak Benešová svůj osobní i profesní život spojila s Ostravou, kam ji angažoval režisér Jiří Dalík. Na scéně Státního divadla v Ostravě (1955-1964) hrála například v Žebrácké opeře, Richardovi III. nebo Námluvách Pelopových. V Ostravě navázala také poměrně úzkou spolupráci s místním studiem Československého rozhlasu, později i s televizí. Tehdejší počátky televize se ale odehrávaly v podobě živého vysílání, což se týkalo i dramatických útvarů, takže doklady o účasti Benešové v četných televizních dílech nejsou dochované. Nabídky filmařů odmítala a přestože v Ostravě se jí nabízela možnost stát se regionální divadelní hvězdou, v polovině šedesátých let následovala svého manžela Jiřího Adamíru do Prahy.

V letech 1964-1990 byla Ljuba Benešová členkou souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Adamíra byl v Praze angažován již o dva roky dříve, takže Benešová sem soukromě (i pracovně) často zajížděla, v Praze navíc kdysi studovala, takže hlavní město pro ni nebylo ničím novým. Sama ale dnes přiznává, že z našlápnuté kariéry přední ostravské herečky se náhle stala jen jednou z mnoha. Nicméně i na scéně Realistického divadla se časem propracovala k velkým rolím, jak v klasice (Hamlet, Strýček Váňa), tak v moderním repertoáru (Smutek sluší Elektře, Don Juan). Do doby jejích pražských začátků také spadá druhá (a zároveň poslední) filmová role v psychologickém dramatu TA TŘETÍ (1968). Širší uplatnění našla opět před mikrofónem a účinkovala v řadě rozhlasových her.

Ani po odchodu ze stálého angažmá počátkem devadesátých let nepřestala být Ljuba Benešová aktivní, pohostinsky hrála v Divadle Miriam (Hodina lásky, Růžová paní). Sama pak napsala hru Lásky sester Rottových, s níž jako herečka podnikla četná zájezdová představení, a to i do zahraničí, kde ji po boku Drahomíry Fialkové prezentovala před českými krajany. Benešová je především dlouholetou členkou komise pro udílení Cen Thálie, což ji i dnes ve vysokém věku nutí navštěvovat desítky divadelních představení po celé republice. V roce 1996 obdržela od Herecké asociace cenu Senior Prix.

S manželem Jiřím Adamírou (1926-1993) žila od jejich společného angažmá v Ostravě, v Praze se pak jejich osudy rozdělily, když Adamíra navázal vztah s herečkou Hanou Maciuchovou. Z manželství Jiřího Adamíry a Ljuby Benešové pochází syn Marek Adamíra, který je lékařem a působí v pražském centru IKEM.

Pavel "argenson" Vlach

Herečka

Filmy
1975

Hledám paní na hlídání (TV film)

1969

Apokryfy (TV film)

1968

Listiny Aspernovy (TV film)

 

Ta třetí

1967

Trojská válka nebude (TV film)

 

Věrný robot (TV film)

1966

Matka (TV film)

1964

Apolo z Belacu (TV film)

1962

Osm minut po půlnoci (TV film)

Reklama

Reklama

1961

Setkání s mládím (TV film)

1959

Blokáda (TV film)

1954

Botostroj

Dokumentární
2003

Příběhy slavných (seriál)

 

Největší z českých pierotů (S04E14)

Divadelní záznam
1980

I chytrák se spálí

1978

Válka vypukne po přestávce

Krátkometrážní
1978

Záhady vesmíru (TV film)

1973

Bakaláři (seriál)

 

Vajíčka (S02E06)

Reklama

Reklama