foto

Desmond Davis

  • nar. 24.5.1926 (90 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Desmond Davis, známý též jako Desmond Davies či Des Davis, filmový a televizní režisér, se narodil 24. května 1926 v Londýně. V natáčecím prostředí začínal od píky a celá čtyřicátá léta byl k vidění v projektech Britain´s Army Film Unit jako obyčejný kluk s klapkou. Po tomto zdlouhavém prosazovacím období už se Davis podílel jako kameraman na filmech Kapka medu, Osamělost přespolního běžce a Tom Jones významného režiséra Tonyho Richardsona. Jako kameraman byl po ruce i legendárnímu Johnu Hustonovi při Freudovi.

Jeho režijním debutem byl v roce 1964 snímek GIRL WITH GREEN EYES, který byl tentýž rok nominován na hlavní cenu MFF v Benátkách, Zlatého lva. Šestnáctý ročník však ovládla Antonioniho Červená pustina. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a Davisovo drama BYLA JSEM TU ŠŤASTNÁ z roku 1965 si odvezlo dvě ceny z filmového festivalu v baskickém San Sebastiánu. O dva roky později se na plátna kin dostala komedie SMASHING TIME, kam režisér obsadil dvojici osvědčených hereček z jeho debutu, Ritu Tushingham a Lynnu Redgrave.

Po sedmdesátých letech, kdy se Davis věnoval pouze televizní práci, přišel v roce 1981 velkofilm SOUBOJ TÍTÁNŮ, jenž měl mohutný divácký ohlas. Poté se opět vrátil k televizní tvorbě, na jejímž poli působí dodnes. Upozornil zejména mysteriózním ZNAMENÍM ČTYŘ, které mu v roce 1983 vybojovalo cenu za nejlepší režii na italském Mystfestu, pořádaného tradičně poblíž San Marina, v přímořské Cattolice.

Ivo "Sfinkter" Hájek

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace