Reklama

Reklama

Souboj Titánů

  • Velká Británie Clash of the Titans (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mocný bůh Zeus zničí království krále Acrisia jako trest za to, že dal vlastní dceru a jejího právě narozeného syna Persea svrhnout do moře. Zatímco poslední z titánů Kraken ničí království, Perseus, který je ve skutečnosti Diovým potomkem, i jeho matka, jsou bezpečně dopraveni na ostrov Serifos. Kalibos, syn bohyně Thetis, už takové štěstí nemá, protože ho Zeus změní v netvora jako trest za to, že vyhubil Diovo stádo létajících koní. O princeznu Andromedu, kterou si měl vzít za ženu, se tak sice mohl ucházet každý, jenže všichni zatím skončili na hranici, protože nedokázali uhádnout její hádanku a tím zlomit prokletí. Perseus, kterého Thetis z pomsty přenesla do fénického města Džopy, je okouzlen krásou Andromedy a rozhodne se ji získat. Využije magických zbraní, kterými ho vybavili bohové na příkaz Dia, a v nebezpečné noční výpravě se mu podaří odhalit odpověď na novou hádanku. Radost však netrvá dlouho, protože marnivá královna Kasiopeia urazí Thetis a bohyně žádá jako odplatu smrt pro Andromedu. Kasiopeia ji musí za třicet dnů na mořském břehu obětovat Krakenovi. Pouhých třicet dnů má tak Perseus na to, aby své milované zachránil život. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (820)

Faidra 

všechny recenze uživatele

Souboj Titánů byl první film, který jsem viděla v kině, a to má člověk stejnou šanci ubránit se nostalgii asi jako Medúse, nemá-li po ruce zrcadlový štít. Samozřejmě přišel čas kritičtějšího pohledu, ale kouzlo přetrvává. Jistěže je technická stránka věci dnes úsměvná, ale zkuste si vyčarovat mytologické obludy s tím, co měl Harryhausen k dispozici. A i tak se člověk dodnes po všech těch megapodívaných, které za léta viděl, rozechvěje v tísnivé atmosféře Médusina chrámu a bude zatínat nehty do dlaní při scéně Krakena blížícího se k Andromedě a modlit se ke všem božstvům, aby to Perseus s Pegasem stihli. Trochu to kazí předělávky mýtu, které do něj vpašovávají odkaz na andersenovské pohádky (pokud jste viděli pohádku O Janovi a podivuhodném příteli, zauvažujete, kdo kradl od koho), a ta řinčící sova taky jde na nervy, ale dá se to přežít. A to i díky hercům: hlavní hrdina mě ani v tom útlém a naivním věku moc nebral, ale Judi Bowkerová je nejen krásná, ale také princeznovsky křehká a nevinná, a vpravdě božské Afrodítě Ursule Andressové a Thetis Maggie Smithové (pro příznivce Harryho Pottera - nejenže nehrála jen Minervu McGonagallovou, ale ještě to taky byla obstojná kočka) vládne mocný Zeus alias Laurence Olivier. To už za to stojí, ne? ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Táto mytologická fantasy sa k nám dostala ešte za komunistov, videla som ju ešte ako dieťa a nikdy som na ňu nezabudla. Pri každej ďalšej príležitosti som prepla kanál. Vzhľadom na rok výroby a náročnosť najrôznejších efektov je to výborná "podívaná" s nenudiacim dejom a neopakovateľným nostalgickým pocitom. Povedala by som, že je to dôstojný, aj keď opomínaný a nedocenený predchodca Nekonečného príbehu. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Ještě mám v živé paměti filmové plakáty zvoucí na tento film. Když jsem v dětských letech četl antické báje a pověsti, příběhy bohů, tolik připomínajících lidi, a lidí, do nichž antičtí lidé vložili tolik božského, vždy jsem toužil po tom, aby to, co slova mohou jenom naznačit, bylo převedeno na stříbrné plátno. Aby zázraky ožily, zpozemštily se, aby antická vize nabyla na předmětnosti a jsoucnosti. Stejně tak si vybavuji pochyby, které mnou procházely, protože řadě filmových tvůrců se zdá, že tyto látky snesou všechno a nejsou dostatečně imunní vůči prvoplánovým komerčním kasovním úspěchům. O to sladší byl rezultující pocit ulehčení, neboť v tomto případě se tvůrci opravdu snažili dodržet půdorys antické báje, tragédii i povznesení protagonistů a někde v pozadí skutečná jádra těchto plnokrevných předchůdců fantastiky. Vykopal-li posléze Schliemann Tróju, protože důsledně, stíhán posměchem tehdejší badatelské komunity, respektoval Homéra a jeho dílo, vykopali jeho nástupci postupně hradiska a města mykénského věku. Doby, která předchází vpádu drsných Dórů, posledního grechického kmene antické doby. Základy Evropy, první krůčky evropského lidstva, chetitské Acchijavy, jsou v každém případě jedinečné. A naivita triků tvůrců filmu, který dokázal tak důsledně přiblížit jednu z klíčových bájí tohoto pozoruhodného kulturního dědictví, tuto fasnicinující krásu obohacuje o další nezapomenutelný rozměr. Skutečná kvalita nestárne. ()

juta 

všechny recenze uživatele

Už takový kult, který patřil k tomu nejlepšímu, co jsem v mládí viděl. Z čeho jsem měl vždycky největší hrůzu byla Medúza, která byla neuvěřitelně strašidelná a její vzhled totálně odpudivý, takže vlastně dokonalý, né jako tomu bylo v remaku, kde to totálně pohnojili. Vždy se na to rád podívám. Lepší průměr. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Na tomhle filmu jsem vyrůstal a dodneška ho mam rád. I přes svoje stáří byly triky v té době tak dobrý, že i dneska se na to dá dobře koukat a nevypadá to ani moc směšně. Masky jsou skoro dokonalý, speciálně u mě vyhrává maska Caliba, tu mam nejdradši a i pohyb krakena nebo sovy jsou natolik dobře udělaný, že se tomu dá uvěřit a pěkně se vžít do děje. Příběh, ač by se dal uričtě doladit, aby v něm nebyly nelogičnosti má skvělou atmosféru, kterou ještě podporuje výborná hudba. Co se týče herců, tak tady si fakt nejde stěžovat, všichni jsou prostě pro mě skvělý a hlavně dokonale vybraný. A i když vim, že tenhle film má dost chybiček, tak pro mě má stejně zvláštní kouzlo. ()

Galerie (95)

Zajímavosti (36)

  • Původní příběh z řecké mytologie se zakládal na tom, že po vyhnání Persea (Harry Hamlin) a jeho matky se o ně staral Polydektés. Ten tak moc žádal srdce matky Danaé (Vida Taylor), až se jí zprotivil a ona musela doufat v ochranu svého syna. Aby se ho Polydektés zbavil, vyslal ho právě na nesplnitelný úkol získat hlavu Medúzy. Tu poté použije, aby se ho konečně zbavil a jeho matka byla svobodná. (vyfuk)
  • Film byl natočen v roce 1979, ale premiéru měl až v roce 1981. (c.tucker)

Související novinky

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (více)

Režiséři nestávkují...

Režiséři nestávkují...

09.11.2007

Alespoň prozatím. Ale když si scenáristé, jejichž vzpoura momentálně v Státech probíhá (a už to vážně postihlo několik připravovaných filmů a hlavně televizi, kde je přeci jen výrobní doba pořadů… (více)

Souboj Titánů pod Raimiho dohledem?

Souboj Titánů pod Raimiho dohledem?

09.08.2007

Studio Warner Bros. a produkční společnost Legendary Pictures to s remakem fantasy klasiky Souboj Titánů myslí smrtelně vážně. Koncem června Lawrence Kasdan (Dobyvatelé ztracené archy, Impérium vrací… (více)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)

Reklama

Reklama