• Western

Objížďka (1945)

Film až otravne plný náhod so slabými hereckým obsadením, nesympatickým hlavným ňoumou a ešte nesympatickejšou femme fatale. Jediné, čo je nadpriemerné, sú dialógy.

Obnažené město (1948)

Bola by to výborná kriminálka, nebyť toho na nervy lezúceho voiceoveru, ktorý komentoval každú časť vyšetrovania a pár ďalších maličkostí.

Obušku, z pytle ven! (1955)

Veľmi jednoduchým spôsobom podané morálne poučenie pre deti. Z dvojice hlavných postáv jedna predstavuje absolútne dobro, ktorá sa podelí aj s posledným kúskom chleba s neznámym a druhá ten najhorší ľudský charakter - zlomyseľného vychcaného zlodeja. Koniec je jasný hneď ako spoznáme obe osoby, navyše tá scéna s animovaným obuškom je trošku mimo... Ale ústredná melódia je fajn a pre deti dobré. Inak, Pešek mi tu svojou naivitou pripomínal bežného súčasného dôchodcu a hospodský akoby bol predskokanom šmejdov. :-)

Obyčejná láska (2019)

Jeden z tých lepších filmov o prekonávaní ťažkej choroby. Hlavne vďaka ústrednej dvojici, ktorí sú veľmi presvedčiví a spoločne s prirodzenými, občas aj vtipnými dialógmi z toho vytvárajú maximálne realistický príbeh. Žiadna prvoplánová ždímačka sĺz, ale smutný príbeh zo života.

Obžalovaná (2001) (TV film)

V prvej polovici sledujeme nešťastný pôrod a udalosti, ktoré k nemu viedli, v druhej polovici zase súdny proces. Spracovanie bolo také typické televízne - nezaujímavé, bez emócií, dokonca aj v momente, kedy rodička zomierala, kde sa z toho dalo niečo vytlačiť. Ale aspoň Sissy odviedla svoju štandardne kvalitnú robotu, čo je jediné pozitívum tohto TV filmu.

Ocelové magnólie (2012) (TV film)

Originál sa mi páčil hlavne kvôli skvelým hercom - Sally, Shirley, Julia, Tom Skerritt, vďaka ktorým bol príbeh zábavný, smutný, no hlavne uveriteľný. Nemám nič proti nápadu, urobiť z toho černošskú verziu, no ak sa chceli vyrovnať originálu, bolo treba obsadiť podobne kvalitných hercov, čo sa nestalo. Aj vzhľadom k tomu, že ide len o TV produkciu. Latifah beriem hlavne ako komediálnu herečku a tu mi veľmi nesedela, zvyšok hereckého obsadenia bol dosť nevýrazný, vďaka čomu trpel aj príbeh. Emócie ako pri originále sa tu nedostavili, zajtra už ani nebudem vedieť, že som tento film videl, kým pôvodný film si pamätám aj po 10 rokoch. Remake sa nevydaril.

October Baby (2011)

Ten agitačný cirkevný tón tu až príliš bije do očí. No čo je ešte horšie, film, ktorého hlavná sila mala spočívať v emocionálnej rovine, práve v nej absolútne zlyháva. Postavy síce neustále plačú, no ku divákovi sa tie emócie, ktoré prežívajú, vôbec nedostanú. Len na nich pozeráte, že o čo im ide. Navyše, keď ešte začnú prednášať tie svoje prázdne patetické bláboly, tak máte pocit, že sledujete tureckú telenovelu. A ten koniec...

Oddělen (2011)

Svet je hnusné a bezútešné miesto, ľudia sú svine a bude to už len horšie... Nie práve optimistický film, ktorý zachádza až príliš do krajností. Iste, vo veľa veciach by sa dalo súhlasiť, no ja by som to až tak beznádejne nevidel. Silný film so skvelými hereckými výkonmi, no ten pseudodokumentaristický štýl ma trošku otravoval, aj keď pre vyznenie filmu bol určite dôležitý.

Od dveří ke dveřím (2002) (TV film)

Najväčší problém som mal s tým, že film sa odohráva počas dlhého obdobia štyroch dekád, pritom herci sú stále tí istí a masky neboli až také dobré, aby to bolo uveriteľné. Macy už na začiatku vyzerá na 40-50 rokov a chvíľu som si myslel, že Helen Mirren je jeho manželka. :) Kyra Sedgwick tiež počas štúdia na VŠ vyzerá na 40. Ale inak milý ľudský príbeh o jednom postihnutom chlapíkovi a ako sa počas rokov zmenil prístup okolia k nemu.

Odpočítávání (2010)

Deti sú bežne obeťami vo vojenských ale i nevojenských konfliktoch a pochybujem, že tých, ktorí ich dokážu chladnokrvne zabiť nejako extra trápi svedomie, akú hroznú vec spáchali. To len dobrí Američania z vysokých miest majú morálny problém ublížiť dvom deťom, aj keby to mohlo zachrániť životy miliónov nevinných ľudí, kde by aj tých detských obetí bolo neporovnateľne väčšie množstvo... Tomu by snáď neuveril ani ten najidealistickejší človek. Hrať sa v takom prípade na to, čo je etické a čo nie, je nonsens. Hlavne armáda USA že by s niečim takým mala problém, v reálnom živote by nebola základná otázka či to urobiť alebo neurobiť, ale s ktorou časťou tela začať. No keď majú problém aj so špeciálnym výsluchom samotného teroristu, tak to je fakt na smiech. Ale inak celkom zaujímavý námet a výborný Jackson, zato už podstatne slabšia citlivka Carrie-Anne a dosť trápny záver.