• Western

Hot to Trot (1988)

Komédia o hovoriacom koňovi, ako to asi mohlo dopadnúť? Zlaté maliny úplne zaslúžené vo všetkých kategóriách. Má to debilný dej bez jediného vtipného momentu, Goldthwait je celý čas trápny, aký je blbý. Proste strata času.

Paralelní matky (2021)

Almodovar tentoraz v dramatickej rovine, ktorú mám u neho oveľa radšej, než komediálnu. Síce dej nie je ničím výnimočný a to pátranie v histórii mi do zvyšku filmu veľmi nepasovalo, ale vďaka skvelej Penelope sa na to dobre pozerá a nenudí. 70%

Ukolébavka (2014)

Zaujímavé herecké obsadenie, silná téma, ale výsledok sotva priemerný. Film nedokáže strhnúť, dojať ani vyvolať žiadne iné emócie. Postavy si vás nezískajú, je to celé také chladné, odtažité. Jenkins je výborný, Hedlund mi nesedel, Jessica Brown Findlay peknučká, Amy Adams sa tu len párkrát mihne. S podobnou témou som videl množstvo oveľa lepších filmov. 50%

Nájemná vražda (1958)

Na mňa až príliš pomalý noir, ktorý ma väčšinu času nudil. Myslel som, že odhalí trochu viac zo zákulisia prípravy nájomného vraha. Kvitujem, že hlavný hrdina sa javil celkom inteligentný, aj som mu trošku fandil, no ten koniec...

Za mořem (2004)

Asi si týmto filmom splnil Spacey svoj sen, ale výsledok je na životopisný film slabý. Jednak sa Spacey na úlohu Darina absolútne nehodí, v čase natáčania mal o 10 rokov viac, než Darin v čase svojej smrti a k tomu ešte Darin aj na konci svojho života vyzeral veľmi mlado, mal taký look. Spacey vyzerá celý čas na 50 a podobnosť s Darinom nie je žiadna, ani v tvári, ani v gestách, pohyboch... Toto mi úplne skazilo celý film, ale ani dej nie je príliš zaujímavý, aj keď Darinov život určite zaujímavý bol, len to je nudne natočené. Potešila aspoň Kate Bosworth, ktorá je ako Sandy Dee oveľa presvedčivejšia a aj sa na ňu podobá.

Shield for Murder (1954)

Sotva priemerná kriminálka, ktorá nemá čím zaujať. Obohratý príbeh o policajtovi na scestí, neponúkne žiadny zvrat, ani zaujímavý moment. Od začiatku vám je jasné, ako to dopadne. Žiadna z postáv vám nemá šancu prirásť k srdcu, sú také nijaké, odfláknuté. A asi za to dosť môžu aj nevýrazní herci, aj keď OBrien sa aspoň (na rozdiel od zvyšku) snaží. A ten záver tiež nie je bohviečo, po napätí ani slychu, hlavná postava sa chová debilne a divákovi ostáva pri tom len zívať. 50%

Případ z Poodle Springs (1998) (TV film)

Už len zvyknúť si na to, že príbeh s Marlowom nie je čiernobiely noir, bolo pre mňa dosť ťažké. Keď ešte miesto tmavých uličiek a tieňov, tu máme preslnenú Kaliforniu, to už s Chandlerom nemá nič spoločné. A to nehovorím o tom, že typické suché hlášky, ktoré sú pre Marlowa typické, tu tiež chýbajú. Ani samotný vyšetrovaný prípad neponúkne nič, čím by sa vylepšil celkový dojem. Asi najhorší Marlowe, akého som videl.

Velké hodiny (1948)

Po dlhej dobe svieži a originálny noir. Aj keď zápletka vraždy a následného plánu hodiť ju na niekoho iného, originálna nie je, spôsob ako sa to udeje a všetko to pátranie redakcie časopisu je veľmi vydarené. Napätie nechýba, herci sú výborní, hlavne Milland. Laughton ma trochu sklamal, pôsobí trochu ako karikatúra - to jeho zhrbenie a výraz v tvári. A záver mohol byť viac vyšperkovaný. Ale inak filmu niet čo vytknúť. Zaslúžené 4 hviezdy.

Five Steps to Danger (1956)

Dosť priemerná kriminálka so špionážnou zápletkou, ktorá zbehlého diváka podobných filmov z tohto obdobia nemá čím prekvapiť. Hayden je opäť typický kladný hrdina, no tentoraz sa musí zaobísť bez toho, aby niekoho uzemnil päsťou alebo pištoľou. Tej akcie je tu fakt minimum, asi dva výstrely, keď si dobre pamätám, ale aj napriek tomu film nenudí a celkom rýchlo zbehne. Ku koncu sa to zbytočne romantizuje.

Revolver na prodej (1942)

Celkom sklamanie pre mňa. Už úvodná scéna, keď upratovačka buchne mačku a zabijak ju za to prefacká, pôsobila dosť absurdne a ten pocit absurdnosti sa niesol celým filmom. Už len ten samotný špionážny námet a do toho policajtova frajerka, z ktorej sa z ničoho nič stane agentka. Až príliš veľa vecí mi tu nepasovalo a navyše som asi jediný, ktorý nie je hotový z Veroniky, prišla mi tu dosť mdlá a herecky podpriemerná. Alan Ladd ťahá film dobre, ale minulosť jeho postavy pôsobí dosť klišovito a Preston je tu len ako doplnok. Za mňa priemer a z noirov jeden z tých slabších kúskov.