• Western

V zajetí (2020)

Chaganty je očividne Kingov fanúšik a inšpirácia Misery je zjavná na prvý pohľad aj bez tých odkazov behom filmu. Ako to už býva, film samozrejme za svojim vzorom dosť zaostáva, ale atmosféra nie je zlá a zo Sarah Paulson tiež občas ide celkom strach. Solídny thriller.

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Ľudia sú tak ľahko manipulovateľní. Uveria kadečomu, ak im to správne podáte a potom ani očividné dôkazy nezmenia ich názor. Zažívame to vo veľkom v súčasnosti (viď sociálne siete a antivaxeri), takže táto sci-fi vlastne až taká sci-fi nie je, aspoň nie v tomto. Takýchto ľudí je po dostatočnom spracovaní možné nahuckať na čokoľvek (viď útok na capitol). Ako nápad fajn, ale pár hluchých miest to malo. Predsa len, takíto ľudia sa vždy a všade nájdu, ale ten pomer, koľkí sa pridali na stranu zla a koľkí na stranu dobra sa mi nezdal až taký pravdepodobný a určite by boli aj mnohí s pochybnosťami, hlavne po nejakom zabití by tých pochybovačov malo byť viac a dôjsť medzi nimi k prehodnoteniu celej situácie a ich postojov. Tu sa žiaľ nič také nedeje, psychológia postáv je trochu zanedbaná. Ale herci výborní, vydarený casting. 70%

Beze stop (2018)

Márne som sa snažil pochopiť, čo vlastne postave Bena Fostera vadilo. Zjavne to neboli len elektronické výdobytky modernej doby, ale či to boli ľudia, alebo strecha nad hlavou, alebo proste niečo čo by ani on sám nevedel vysvetliť... Každopádne mu to asi vadilo dosť, keď sa kvôli tomu dokázal vzdať toho, na čom mu v živote záležalo úplne najviac. Mám rád netradičné postavy, ktorým ľudia príliš nerozumejú, ale táto jeho postava mi k srdcu neprirástla, aj keď Ben bol skvelý a autentický. Rovnako skvelá bola aj Thomasin McKenzie a jej postava mi bola omnoho sympatickejšia. Hlavne vďaka obom hercom sa prikloním k vyššiemu hodnoteniu. 70%

Nerve: Hra o život (2016)

Príliš ma nebral štýl, akým to bolo natočené, ani herci a ich postavy ma moc nezaujali, ale silná myšlienka sa tomu nedá uprieť a filmy s myšlienkou a posolstvom mám rád. 70%

Zmetci (2021)

Stretnú sa Arab, černoch, Číňan a Singapurčanka... To nie je začiatok vtipu, to je začiatok tohto filmu. Je to naozaj etnicky aj rodovo vyvážené dielko, škoda, že taký vyvážený nie je aj scenár. Zlodejských filmov je plno a tento ničím nevyniká, snáď jedine prostredím - odohráva sa totiž vo vymyslenej krajine na strednom východe Jazeristáne. Znovu osvedčená barlička scenáristov, keďže všetkým je jasné, že ani jeden Američan neovláda názvy všetkých štátov s koncovkou -stan, tak vymyslieť si nejaký nový je to najjednoduchšie a samozrejme pohnevať si nejaký skutočný -stan si nikto nechce. Brosnan vo svojej typickej úlohe a vidno, že si túto dovolenku celkom užil, zvyšok hercov za veľa nestojí. Renny Harlin je rád, že ešte aspoň niečo točí, do prvej ligy akčných filmov sa už nevráti. Proste nenáročná jednohubka s pekným vizuálom, nič viac.

Řbitov zviřátek (2019)

Ďalšia príšerná Kingova adaptácia, dokonca asi ešte horšia ako pôvodný film. Tá nehoda s kamiónom bol riadny WTF, scenárista si zjavne povedal, že vypečie s tými, čo poznajú predlohu a pripraví im prekvapko. Prekvapivé to bolo, ale skôr v tom horšom zmysle slova. Z pôvodného filmu si už takmer nič nepamätám, ale malý diabolský Miko Hughes mi ostal v pamäti aj po rokoch, tu je celá druhá polovica filmu jedna veľká hovadina, z ktorej si našťastie nebudem pamätať nič už ani na druhý deň. O hororovej atmosfére ani slychu.

Tom Clancy: Bez výčitek (2021)

Z tohto filmu budú mať konšpirátori radosť, presne sa im hodí do ich teórií a bude im šum a fuk, že toto je fikcia jak sviňa. Čo sa týka kvalít filmu, s ohľadom na ľudí na režisérskom a scenáristickom poste, je to dosť prieser. Nefunguje tu takmer nič, akčné scény nepôsobia v dnešnej dobe nijako extra zaujímavo, herci a ich postavy sú väčšinou nezaujímaví. Jordan pôsobí drsne, no je to občas za hranou, čo predvádza. Jamie Bell a Jodie Turner Smith sa mi tu vôbec nehodili. Takže vo výsledku ďalší priemerný akčňák o pomste muža, ktorému nejaký hajzel sundal manželku.

Nikdo (2021)

Fajn akčný oldschool nárez s trochu nezvyčajným akčným hrdinom (ale Odenkirk sa tu hodí skvele a lepšie sa na neho počas tých akčných scén pozerá ako na Reevesa) a príjemne odľahčený účasťou 82-ročného Christophera Lloyda. Skôr by som takúto akčnú úlohu čakal od ďalšieho polozabudnutého herca rokov minulých, Michaela Ironsida, no ten je tu ako neškodný obézny dedulo takmer k nepoznaniu. Ale nečakal som, že ich dvoch ešte niekedy uvidím v A-čkovom filme.

Dítě z Parku jehel (2020)

Láska dieťaťa k matke je pekná vec, ale aj tá má svoje hranice a myslel som, že v prípade Mie tie hranice neexistujú vôbec. Po všetkých tých rokoch, čo si musela s matkou vytrpieť a stále je ochotná ju kryť, že opäť berie a ešte jej zháňať matroš... To si vážne myslela, že jej tým pomáha a že to z nich urobí skvelú rodinku? Zjavne detská naivita. Zvláštny aj postoj sociálky, že nevadí, že je jej mama každý druhý deň zdrogovaná takmer do mŕtva a detská izba obsahuje jeden matrac a nič viac, ale keď dieťa povie, že chce byť s matkou, tak bude s matkou. Každopádne ďalší silný príbeh o smažkách, tentoraz z detského pohľadu.

Temná pasáž (1947)

Slabý noir bez napätia, bez atmosféry a s prekvapivo nevýrazným Bogiem. Príbeh nemá čím zaujať, očakával som napínavé pátranie po skutočnom vrahovi, no to je vyriešené veľmi rýchlo a tak trochu náhodou. A tak jediné, čím je tento film zaujímavý, je 1st person kamera v prvej polovici filmu, no už to rovno v tomto štýle mohli dotiahnuť až do konca, ušetrili by na Bogartovom honorári. A druhým plusom filmu je Lauren Bacall.