Dějiny násilí (2005)

Od Cronenberga bych tak komorní, tak mainstreamové a tak rodinné drama nečekala. Mám ten film ráda z mnoha důvodů, mimo jiné jsem v něm poprvé uviděla Vigga Mortensena Herce, což Východní přísliby potvrdily. Ušlechtilého Aragorna mi v Jacksonově trilogii zastiňovali Boromir s Gandalfem, a ve spoustě jiných filmů byl pak často nahraditelný. Jeho Tom mi ani na chvíli nepřipadal nejistý, a přestože zatížil své blízké krvavou minulostí i současným zločinem, přála jsem tomu muži, aby vyřídil co je třeba a vrátil se tam, kam patří.

Nebezpečné známosti (1988)

Tento film asi způsobil, že Colin Firth se ani dík spolupráci s Milošem Formanem nestal Hvězdou. Valmot, se kterým je tato adaptace nejčasněji srovnávaná, zůstal ve stínu krutě intrikářských, chladně a až neosobně režírovaných Nebezpečných známostí, čemuž jsem dříve jen stěží rozuměla…navrch jsem byla zklamaná, že Valmonta nehrál Alan Rickman, který v roli v té době exceloval na divadle. S postupem let, během kterých jsem viděla tento příběh ve všech filmových adaptacích a v mnoha inscenacích, ale musím uznat, že volba obsadit vikomta Johnem Malkovichem byla správná. Jak to, že nedosáhl alespoň na oscarovou nominaci? Žádný jiný představitel se mu předtím ani potom nevyrovnal. Krutý vikomt totiž nebyl okouzlujícím hravým mladíkem, ale životem znechuceným libertinským ďáblem, což Frears a Malkovich vystihli naprosto dokonale. Díky nim je navíc snadné uvěřit, že pro toho nehezkého, citově zmrzačeného muže by žena krásná a ctnostná byla schopna zemřít na zlomené srdce, i tomu, že on s vědomím, že promrhal vše, co za něco stálo, se jí ve smrti pokusil přiblížit.

Ve službách papeže (1965)

"Proto braň, můj milý, mé němé dílo a mou pověst s ním: já nejem malíř a sem nepatřím..." napsal s odstupem let autor fresek na adresu díla, které žádnou obranu nepotřebuje, a ze kterého se v reálu obyčejnému smrtelníkovi zamotá hlava a podlomí kolena. Občas si říkám, jestli ten film není příliš krátký. A jinak: přestože velmi dobře vím, že herec není role, podobu Michelangela mám už přes dvacet let neodmyslitelně spjatou s Charltonem Hestonem.

Grbavica (2006)

Pointu jsem naneštěstí znala předem, jelikož jsem ji někde vyčetla, přesto jsem se v kině rozsypala. Krom způsobu, jakým je děj vystavěný, si cením civilní formy a skutečnosti, že budí emoce bez explicitního násilí nebo jakýchkoliv extrémů. Potom odvahy Mirjany Karanović, vzhledem k tomu, že je Srbka, hrát ve filmu, který staví na opačném hledisku, a tím ho i podpořit svým dost známým jménem.

Učitelčin miláček (1958)

Čím to, že mne Clark Gable ani Doris Dayová nikdy nezklamali? Každopádně: Hollywood kdysi produkoval romantické komedie, které byly vtipné a sexy, přitom noblesní a s profesionálním nadhledem zahrané...ale ta doba se už zřejmě nikdy nevrátí.

Rio Bravo (1959)

Krásná a navíc naprosto dokonalá odpověď na Zinnemanovu klasiku "V pravé poledne". "Rio Bravo" není sterilní, statické, utahané ani ukecané! Mám pocit, milí místní borci, že jste nutně museli vidět jiný film. Rio Bravo je dokonalé...Angie Dickinsonová je dokonale okouzlující. S odstupem padesáti let, i po x-tém zhlédnutí.

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Že je život často k zoufání a lež může být pravdivější než pravda, vědí nejenom Maggie s Brickem… To, co této adaptaci bývá nejčastěji vytýkáno, chápu jako její přednosti: není to divadelní ani statické, naopak živoucí a výsostně moderní, herecký koncert těžící z kvalitní divadelní předlohy. Latentní homosexualita mladých amerických fotbalistů, kterou režisér zmínit nemohl, aby vyšel vstříc dobové cenzuře, byla v zásadě problémem Williamsovým a příběh by nikam neposunula, a nevěra Maggie už vůbec ne. Děj tak není uhlazen, ale naopak v něm lépe vynikne prohnilost jižanské rodiny rozpadlé rozkladem morálky a tradičních hodnot… Osobně nejvíce oceňuji, že závěrečnou aktivitu Brooks přenesl z Maggie na Bricka, dává to filmu nejen romantický, ale naprosto nový rozměr…

Country Girl (1954)

Bing Crosby jako herec a zpěvák na plátně funguje stoprocentně, to ano, ale od chvíle, kdy jsem před lety četla jeho životopis, lidsky k němu cítím čirý odpor. Občas, když tedy přemýšlím nad tím, které filmy Billa Holdena nejhůř vstřebávám, napadá mne jediný titul. Nejsou to ty hloupé, které natočit vůbec nemusel, nejsou to ty, ve kterých umírá, ale "Venkovské děvče", v němž žena jeho života odchází za Bingem Crosbym...a já vím, že je to tak, jak to má být.