• Krátkometrážní

Fantozzi ve škole (1995)

Tento snímek nepatří do série o účetním Fantozzim (což se pozná už podle toho, že je o dvě třídy lepší), podezřívám českého distributora z toho, že jméno této figurky do přeloženého názvou použil jen pro to, aby film Paloa Villagia lépe prodal. Mám slabost pro "jazykové filmy," ve kterých se postavy učí cizí jazyk, pokud možno angličtinu, tenhle patří mezi ty lepší.

Sherlock Holmes (2009)

70% Zběsilé tempo místy trochu drhne, napumpovaný soundtrack.

Tragéd Fantozzi (1976)

Jediná zábavná pasáž - promítání snímku "Křižník Poťomkin od Sergeje M. Ejnsteina" a následné znovusehrání scény na oděsském schodišti.

Barbie a kouzelné Vánoce (2008)

Barbie filmy bohužel většinou za moc nestojí, to se ale netýká nejoriginálnější adaptace Vánoční koledy, kterou jsem zatím viděl (a že jich bylo).

Krysa (2000)

70% Jeden krásně kousavý a černohumorný příběh o tom, jak se Řehoř Samsa... tak ne, ale chápete, že?:) Místy trochu rozvláčné, ale krásně udělané (jen velmi ztěžka jde rozeznat, kde se použila živá krysa a kde řádili borci a borkyně z dílny Jima Hensona), ozvláštněné záběry z krysí perspektivy (o doggy kameře jsem slyšel poprvé). Chtěl bych upozornit i na scénu, ve které se rodinka rozhodovala, jak naloží s problémem - a kamera brousila v makrodetailu a plynule z jedné tváře na druhou... Jen by mě zajímalo, kdo dělal titulky, když stabilně přepisoval jméno Conchita jako Kongita a o vakomyši zase napsal, že je z Kolumbie, když to mělo být město Colombo v Austrálii (a že udělali z Pia - Pius - Paula, to bych ještě pochopil, aby jim ten dabing, ze kterého se titulky přepisují, líp lezl do pusy).

Josefína Mutzenbacher (1970)

70%. Po "Jak to skutečně bylo" přichází původní verze (nebo naopak, každopádně jsem tuto chronologicky první verzi viděl až po té laděné více pornograficky). Verze z roku 1970 je zhruba tak odvážná jako zhruba o třicet let mladší hollywoodský film Sexuální praktiky pozemšťanů - aneb jsou vidět prsa a zadky, ale prakticky nic víc. To "hlavní" se odehrává především v rovině dialogů a vizuálních metafor. Na své si přijdou i znalci klasické hudby (a to nemluvím jen o novém aranžmá Na krásném modrém Dunaji) a ke slovu přijde dokonce i kramářská píseň (bohužel jen v němčině - DVD navíc neobsahuje české titulky, pouze německý a český dabing). Pro honiče nic, filmoví znalci si budou rochnit u (pro porno dost netypické) struktury snímku a kamery (flashbacky, rakursy). A na závěr titulek, který mě pobavil nejvíc: potenciální čtyřka je překryta obrovským razítkem s nápisem "Zakázáno, C. a K. cenzura."

Jana z Arku (1916)

Němé, celovečerní a poněkud zvláštní zpracování legendy o Janě z Arku - ne jen tím, že historický příběh je rámován první světovou válkou, ale i podivnou romantickou linií (Jana schovává doma na půdě anglického vojáka, předka postavy z dvacátého století). Na scénáři se podílela režisérova dlouholetá partnerka.

Ztracený poklad templářských rytířů III (2008)

Třetí díl má poněkud nepravděpodobný scénář (hrdinům vše vychází) a závěrečné odpuštění se mi příliš nepozdávalo, technicky je to ale natočené slušně a divácká skupina, pro kterou je to určeno, by mohla být spokojená. Pozor, i když se na obalu DVD inzeruje originální znění s titulky, na disku je pouze dabing (a ani to nemá menu).

Lítám v tom (2009)

70%. Zdaleka ne taková dělovka jako Juno a o něco slabší než Děkujeme, že kouříte. Během sledování jsem měl silný pocit melancholie, který se ještě zesílil teď, když o Lítám v tom přemýšlím.

Zbraň odplaty (2008)

Závěrečná bitva skvělá, ale jinak dost zdlouhavé.