• Krátkometrážní

Zabiják proti své vůli (2019)

Guns Akimbo do sebe kombinuje vystylizovanou akci Bekmambetovy akční jízdy Wanted a divoce ujeté tempo psycháren jako Zastav a nepřežiješ. Výsledkem je tak scénáristicky chaotická podívaná, která se neustále snaží vypadat tak strašně hustě, až to divákovi po čase začne být protivné. A to přitom tam je pár docela slušných nápadů a motivů - vůbec myšlenka připevnit týpkovi k rukou dvě bouchačky, které nemůže sundat, je docela dobrým filmovým materiálem, ovšem byl bych raději, kdyby se s ním zacházelo šetrněji. Stejně tak se film zabývá kritikou dnešních mileniálů, kteří jen tráví čas v komfortní zóně na sociálních sítích, nicméně zrovna takové téma bych raději viděl zpracované něčím vážnějším. Nebo aspoň konzistentnějším. Mně by vlastně ta přílišná ujetost nevadila, ostatně bylo tam pár zábavných a cool momentů, které byly povedené, ale štve mě, že film s divákem celou dobu surově třese a říká mu: ,,Čum! Čum, jak je to hustý, cywe!" Pokud to ale člověk překousne a promine filmu i ty scénáristické díry (třeba když v jedné scéně badass holčina hustě vystřílí všechny padouchy stylem, že i John Wick by se zastyděl, ale v pár dalších opakovaně není vůbec schopná se trefit do pomalého vystrašeného cíle v podobě hl. hrdiny), může ho ta ujetost bavit. Ale zase slyšet mluvit sprostě někdejšího představitele brýlatého kouzelníka bylo docela vtipný. Slabší 3*

Vyproštění (2020)

Extraction se v mnoha ohledech snaží napodobit filmografii slavných rejžů jako Tony Scott nebo Michael Mann, přičemž v některých aspektech se mu to daří, v jiných naopak drasticky selhává. Po technické stránce je film opravdu velice působivou jízdou, obzvlášť akční sekvence na konci první třetiny byla vyloženou lahůdkou pro oko, nicméně po té narativní to už je bohužel mnohem horší. Ať si kdo chce co chce říká, akčňáky by měly být napínavé. A skvělého napětí se dá dosáhnout tím, když je hlavní hrdina zranitelný. U Thora tomu tak bohužel příliš není. Během téměř celého filmu jsem se o Hemsworthovu postavu téměř vůbec nebál. Ani jediný záchvěv pochyb tam nebyl. Díky tomu mě tak celá dějová linie zanechala dost chladným, i přestože mě vlastně bavilo na to koukat. Nemluvě také o tom, že celá ta jeho postava je jedno velké chodící klišé. Mnohem víc by se mi líbilo, kdyby se místo něho zaměřili spíše na jeho stejně schopný indický protějšek, který byl asi nejstylovější postavou filmu. Celkově tak Extraction připomíná příjezd vaší atraktivní tety, na kterou se sice hezky kouká, ale veškerá její slova vám lezou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Ale sakra, nejde z ní spustit oči. (Ani nevim, jak jsem na tuhle analogii přišel.) Ale jestli v akčních filmech dáváte přednost spíše té pastvě pro oči, Extraction si užijete. Lepší 3*

Díra (2019)

Jako sorry, ale mě už ty antikapitalistický filmy trochu lezou krkem. I přestože snímek má poněkud zajímavý námět, který dobře udržuje divákovu pozornost, zabývá se těžce očividnou a poněkud lacinou metaforou, související s kritikou třídních rozdílů. Ti nahoře se mají jak prasata v žitě a ti dole bojují o holé přežití. No to je objev Ameriky, cywe. Do toho všeho se ještě film poněkud přehnaně snaží diváka šokovat některými krvavými a násilnými scénami, nicméně jejich implementace do samotného děje příliš věrohodná není. Navíc ještě film prudí velice otravnými (rádoby uměleckými) halucinogenními scénami hlavního hrdiny, které jsem obecně nesnášel snad úplně všude. Poslední třetina je ale celkem povedená, plus kdyby s jejím dějem tvůrci přišli o něco dřív, snad bych nebyl zas až tak kritický. Vlastně si říkám, zda by nebylo lepší, kdyby se ten film nebral zas až tolik vážně. Změna žánru k něčemu žoviálnějšímu by možná celému zážitku více prospěla, takhle to je jen další laciná káravá orwelovka, nad jejímž poselstvím člověk jen ledabyle protáčí oči v sloup. Slabší 3*

Gentlemani (2019)

Už podle anotace, trailerů a hereckého obsazení muselo být mnohým lidem jasné, že Guy Ritchie bude ve svém nejnovějším filmu opět používat šablonu svých divokých a akčně hravých filmů jako Sbal prachy a vypadni, Snatch nebo RocknRolla. Jeden by si řekl, že tohlecto věčné kopírování už musí člověka omrzet, ale opak je pravdou. Guy Ritchie je opravdu velice zdatný scénárista a režisér, i přes určitou podobnost s jeho předchozími ikonickými snímky jsou Gentlemani velice svěží, zábavnou a chytlavou jízdou, které dominují skvělí herci a hlavně parádní dialogy, dosahující až tarantinovského levelu. Snímek se ale nevyhnul určitému negativnímu trendu, který jsem vypozoroval už v Ritchieho předchozích filmech, čímž je určitá chaotičnost ve vyprávění samotného děje. Ten film jede na plné koule, nezdržuje se nějakou pomalou expozicí, prostě to hned na diváka rychle vypálí, přičemž i když jsou scény zábavné a dobře natočené, člověk se v tom občas zbytečně ztrácí. Gentlemanům se to ale dá více méně odpustit, hlavně kvůli nesmírně uspokojujícím dialogům a zajímavým vtipným postavám, které drží celý snímek pevně na nohou. Velice milé překvapení, tak nějak jsem čekal, že po všech těch jeho předchozích titulech to bude jen vohraná písnička, nad kterou mávnu rukou. Příště si dám už většího majzla! Průměrné 4*

Neviditelný (2020)

Podle traileru to vypadalo na třetiřadý a nanicovatý horůrek, ale překvapivě se nakonec jedná o relativně slušný a napínavý thriller s dobrou atmosférou a fajn nápady. Paranoia a následně i zoufalství hlavní hrdinky z toho, že ji mučí neviditelná síla, jejíž existenci však nemůže nikomu pořádně dokázat, jsou největší síly filmu. Obzvlášť v první třetině, ve které je mnoho skvěle zkomponovaných záběrů na "prázdné" místnosti a místa v domě, vyvolávající v divákovi pocit znepokojení a možná i strachu, protože si je jistý, že tam "něco" je, i když to nemůže vidět. Nemluvě o povedené implementaci zvukových efektů a hudby, které doplňují už tak skvělou atmosféru. Faktu, že poslední třetina byla už mnohem akčnější, se asi nedalo vyhnout, ale stejně bych možná víc ocenil, kdyby si tvůrci ještě více pohráli s onou děsivou mysteriózností celé té neviditelné síly, protože právě tehdy snímek opravdu pevně držel diváka v křesle. Navíc samotný konec mi přišel velice uspěchaný a v podstatě i vcelku nelogický. Ale ona parádní první třetina to naštěstí zachraňuje. Není to horor. Jen takový strašidelný polo akční thriller. Slabší 4*

Království zombie (2019) (seriál)

V době stále napjatější pandemie není nic lepšího než na Neflixu objevit korejský zombie seriál, který se však od té hromady dalších zombie flicků odlišuje tím, že se odehrává na konci 16. století. Takže pokud chcete vidět hustě a zároveň trochu směšně oblékající se asiaty, kteří se stylem Michonne z Walking Dead stínají blyštivými čepelemi hlavy požírajícím mrtvákům, Kingdom je přesně pro vás. Seriálu se dobře daří propojit motiv stále zhoršující se zombie epidemie s motivem královské politiky, který ze seriálu částečně dělá i takové historické drama plné intrik. Žádnou Hru o trůny ale nečekejte, postavy (i přestože mnohé jsou dobře napsané a často zajímavé) jsou hodně jednodimenzionální - klaďáci se chovají hodně kladně, padouši hodně záporně. V rámci celého seriálu to ale zas až tolik nevadí. Palácové intriky jsou sice dobrým zpestřením celého seriálového zážitku, ale to pravé potěšení stejně vychází z vypořádáváním se s celou tou zombie šlamastikou, která mnohokrát v divákovi vyvolá pocit beznaděje a stresu. A s tím taktéž přichází i napětí, což samozřejmě chceme, ne? Ještě kdyby se seriál zbavil v některých částech jisté utahanosti a zmatečnosti v ustanovení kdo je kdo a kdo dělá co, byla by to naprosto parádní podívaná. I tak to ale stopro stojí za zhlédnutí. Kam se hrabe corona! Lepší 4*

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Rise of the Skywalker je zcela bezpochyby tím úplně nejohavnějším Star Wars snímkem všech dob. I všechny tři prequely oproti němu vypadají jako něco od Ingmara Bergmana. Ono to vlastně už jako Star Wars nepůsobí, spíš to působí dojmem extrémně laciné a trapné fan fiction, která má naprosto katastrofální scénář, hloupé dialogy, nulový character development a bez jakékoliv autorské inovace. BAF! Palpatine je zpátky. Jak? Nevíme. Prostě je zpátky. Bez jakýchkoliv předchozích náznaků. Deal with it. A čirou náhodou si vytvořil mega velkou flotilu lodí, přičemž každá z nich má kanón se silou jedné Hvězdy smrti. Rey sice hraje velice sympatická herečka, ale její postava je opravdu strašně špatně napsaná. Nemá žádný development, nepotýká se s žádným vnitřním bojem, nedělá chyby, je ve všem dokonalá. Být hlavní postavou Kylo Ren, který byl pro mě tou nejzajímavější postavou celé nové trilogie, bylo by to daleko koukatelnější. Film mi navíc potvrdil, že J. J. Abrams je neskutečná divácká děvka. Celý film se zoufale snaží zavděčit všem fanouškům tím, že jim předhazuje jednu fan service za druhou. Ignoruje mnohé dějové linky z předchozího dílu a místo toho se snaží divákovi zavázat oči růžovou páskou, aby viděl jen to hezké a nostalgické. Celý snímek je tak studený, prázdný bordel bez věrohodných emocí, který vytváří tečku za smutnou novou etapou populární série, kterou už mnozí přestali brát vážně. Jo, a The Last Jedi se tak stává nejlepším dílem celé trilogie. Jednoznačně. Ten Rian Johnson to měl natočit celý, ten se aspoň nesnažil vykouřit každému SW fanouškovi pinďoura. 1*

Na nože (2019)

Abych řekl pravdu pravdoucí, vlastně jsem to čekal chytřejší, skromnější a herecky bohatší. Tím samozřejmě nemyslím, že by film postrádal dobré herce, naopak, je to tam jeden sympaťák vedle druhého. Ale po zhlédnutí si člověk vlastně uvědomí, že z celé té skvělé herecké smetánky bylo dáno nejvíce prostoru hlavně Craigovi, Aně de Armas, ze které jsem nemohl spustit oči (❤️), a trochu i Plummerovi, zbytek tam prostě jen tak...je. A vzhledem k talentu oněch herců mi to přijde jako věčná škoda. I tak se ale snímek vytasí se zajímavě napsanou detektivní zápletkou, které nechybí vtip, hlava a pata, plus i trocha napětí. A lidé si mohou na Riana Johnsona kydat hnůj jak chtějí, člověk prostě musí uznat, že ten chlapík umí točit. Klidně bych ale ubral na oněch divočejších pasáží mimo místa činu, přičemž bych se více zaměřil na jednotlivé členy rodiny, kteří byli ze začátku krásně načrtnutí, ale pak na ně scénář začal tak nějak zapomínat, což zároveň vidím jako největší nedostatek filmu. Technická stránka a kvalitně odvyprávěný děj to ale hodně zachraňují. Ve výsledku zábavná a docela vtipná krimoška, která ale mohla být mnohem lepší, kdyby měřila stejnou měrou a byla trochu víc při zemi. Slabší 4*

Nákaza (2011)

Film o koronaviru... tak trochu. Akorát má jiné jméno, propukne skoro o 10 let dřív a je mnohem MNOHEM víc smrtící. Contagion je v podstatě obecné a téměř až epizodické vyobrazení toho, co se děje se světem, ve kterém propukne pandemie fiktivního viru, jež si během několika měsíců vyžádá více než 2 miliony obětí. Ten film jsem viděl už před lety, ale s onou momentální situací kolem korony bylo tentokrát druhé zhlédnutí o něco více zajímavější, protože se v něm daly najít různé paralely - fake news, vzrůstající panika, zdravotnictví v obležení, atd. Film vcelku obratně přeskakuje z jedné dějové linky určitých postav ke druhé, přičemž každá zastupuje jiný druh pohledu na celou nákazu. Díky tomu se tak prolínají osobní příběhy obyčejných lidí, kteří se s nákazou střetnou, s nezáviděníhodnou světovou politikou, která zase řeší, jak si s celým tím bordelem poradit. Ten minimalizmus a skromnost je ostatně také něco, co je na filmu nejzajímavější - není to žádná apokalypsa katastrofálních rozměrů, ale zároveň je patrné, že to také není žádná brnkačka, kterou by lidé mohli jen tak přejít. Právě díky tomu působí snímek v mnoha pasážích velice autenticky, přičemž kdyby ten koronavirus měl o něco větší mortalitu, tenhle film dává poměrně dobrou ukázku toho, jak by to nakonec mohlo dopadnout. I přes několik utahaných pasáží pěkná podívaná. Btw, a zase za to můžou netopýři! Slabší 4*

Richard Jewell (2019)

Pokud vám momentální super panika kolem koronaviru ještě nedokázala, že média mají opravdu nesmírnou moc, zkuste juknout na nejnovější snímek největšího badass režisérského staříka, který i rok před svou devadesátkou dokazuje, že filmové řemeslo pořád umí na jedničku. Eastwood je prostě výborný vypravěč - nepatetizuje, nepřehání, celkový děj tak má svižné tempo a působí strašně přirozeně, což je u těch snímků podle skutečných událostí dost důležité. Richard Jewells je tak velice unikátní podívanou, která v divákovi vyvolá nepříjemné píchání v břiše, způsobené sledováním nevinného člověka, který se po svém hrdinském činu, týkající se objevení bomby na veřejné akci, následně stane také hlavním podezřelým. Pod nátlakem FBI a médií se tak stále víc a víc propadá do frustrujícího a téměř i devastujícího chaosu, během kterého jen divák skřípe zubama a nadává, jaká je to nespravedlnost. Přijdete k tomu ještě parádní výkony Sama Rockwella, Jona Hamma a fešnady Olivie Wildové a můžete se těšit na vcelku dost napínavou a poutavou podívanou. Clint furt umí. Ten chlap je prostě bůh. Lepší 4*