Děcka jsou v pohodě (2010)

Díky jedinečnému High Art mám k režisérce jistý shovívavý postoj, téma lesbické rodiny mě proto od ní nijak nepřekvapilo. Bohužel mě nepřekvapilo skoro v ničem, atypická rodina s dvěma matkami-lesbičkami a jejich dětmi, které se chtějí seznámit se svým biologickým otcem, je šedivě stejná jako každá druhá hetero. Možná mám problém s "chemií" postav, jejich analytické kydy (pojďme si o tom promluvit) jsou k uzoufání protivné. Pozitivní je tak aspoň postava Marka Ruffala, jehož vpád do zdánlivě harmonického vztahu vyvolá pár reakcí. Děcka jsou v pohodě, já jsem spíš nasrán... Funny, smart and sexy (jak se píše na přebalu filmu)? No way!

Bílá stuha (2009)

To zásadní, co mě usadilo do židle, byla zamýšlená nejednoznačnost, která nutila přemítat nejen o motivacích postav, ale především o jejich povahách, morálních postojích, nečernobílé úloze dobra a zla v nás. Malá vesnice v předvečer počátku první světové války byla přehlídkou lidí, jejichž každodenní niterná dramata byla umně skryta pod rouškou často dogmatické poslušnosti. Vůči rodině, rodičům, víře, chlebodárci. Anonymní násilí bez zdánlivé příčiny podtržené pozvolnou černobílou kamerou jakoby mířilo k tomu mnohem masovějšímu, jež začalo sarajevským atentátem...

Hřmění divadla Sklep (2000) (divadelní záznam)

Bravurně vyvedená parodie nejsvatějšího ze svatých - Bible. Kdo vedle Monty Pythonů si může dovolit a zároveň dokáže se navést do zapovězených a řekl bych nedotknutelných vod? Někdo vtipný a zároveň inteligentní, který na sebe neupozorňuje (tj. není trapný). Ano, divadlo Sklep. Hoši moji zlatí, skouleli jste to náramně. A to nejsem nijak dotčen shozením Katovny, kterou jsem měl ve své době docela rád. Mohlo by vzniknout více "dílů" téhle talkshow, klidně o dost delších, milí fanoušci basketbalu by jistě tu újmu přečkali ve zdraví :)

Mladý Törless (1966)

Podobnost s Andersonovým filmem Kdyby... je pouze v ubíjejícím prostředí internátní školy, Schlöndorffův snímek je pro mě obrazem morálního tápání a uvědomění si moci. Törless je ve svém mladém věku již vyzrálý člověk, mnohem výš než jeho pubertální spolužáci zneužívající svého dočasného postavení vůdců. O to víc jsou právě ve svých letech nebezpeční, v době, kdy se formuje jejich charakter. Závažné téma zpracované debutujícím filmařem více než dobře.

Matrix (1999)

Viděno mnohokrát, nadšený údiv nad novátorským pojetím akčních scén vyprchal, po množství citací a parodií jsem se snažil dívat na film nezúčastněně. Pokaždé mě pochopitelně zaujme forma, od kostýmů a staveb přes hudbu po nasvícení a svižnou režii. Slavný bullet time, stylové sluneční brýle, dokonalý škleb agenta Smithe... Nebudu se pozastavovat nad marným navazováním autorů na cyberpunkové klasiky, Matrix je po obsahové stránce takový absurdní smíšek. Ale pořád se jedná o milník v žánru akční sci-fi.

Amelia (2009)

Když se budu chtít kochat líbivými obrázky z kabiny letadla, pustím si kanál Pilot´s Eye na Astře 1. Příběh pilotky-pionýrky Amelie Earhart je bohužel více romantickou love story než pohnutou biografií pozoruhodné ženy. Hilary Swank tradičně výborná, Richard Gere tradičně stejný (zaměnitelný).

Hotel Rwanda (2004)

Mohl jsem zvolit příkřejší hodnocení, které by vystihlo mé rozčarování z tohoto filmu. Rwandská genocida, stejně jako každý masakr na lidech, si zaslouží pozornost. Proč ale vyrobit hollywoodský doják se všemi slzopudnými atributy, ze kterých by bylo všem vražděným Tutsiům šoufl? Kalkul jsem cítil z každé druhé scény, americké téma záchrany rodinných hodnot se proboha nedá naroubovat na masové vraždění africké země. Hlavní postavou je správce hotelu, jehož nepopiratelné hrdinství a odvaha se dá přirovnat např. k Nicholasi Wintonovi. Hrůzy nahlížené jeho očima, bezmoc při odchodu vojáků OSN, to jsou silné momenty. Vše ostatní zbytečná šablona degradující slušný snímek.

Neodvratná pomsta (2009)

Thriller nebo černá komedie? Slušné béčko, které předvádí velkou kydlící řež. Ano, mozek nutné nechat pod stolem, tahle záležitost jej nevyžaduje. Žádné svědomí natož lítost, lidé tu padají mrtví k zemi jen proto, že zvolili špatného zaměstnavatele (a navíc se ve škole blbě učili). Vše směřuje k setkání dvou bossů, zbraně mluví snad častěji než jejich majitelé. Pokud se tak stane, vyšlehnou hlášky mající šanci zlidovět. Stejně tak několik scén, třeba ta, jak chlapci hrají scrabble.

Dražší než rubíny (1998)

Odmítám se vyjadřovat k židovské ortodoxní víře, nepřísluší mi to. Burcuje mě ani ne tak tato komunita (už dávno je zřejmé, že ve vzájemné toleranci je spása světa) jako spíš její vztah k ateistické většině. Stejně tak mi přijde nepochopitelný sňatek Žida s "ženou z vnějšku". Oboustranné nepochopení v základních principech a pravidlech společného žití mi přijde až neuvěřitelné - k takovému vztahu snad ani nemohlo dojít. Takové vrzání v pantech by přece slyšel i člověk zaslepený láskou... Film staví na kontrastu dvou odlišných světů, příběh je předvídatelný a zbytečně zjednodušovaný. Reneé Zellweger ještě kočírovala svoje grimasy a docela obstojně svou roli zvládla.

V pasti (2005)

Velmi milé překvapení. Cvičení, které prokázalo um režiséra, kameramana a dvojice herců. Chytře vystavěný scénář, jednoduchá zápletka s tajemstvím, jež udržuje neustálé napětí. Na výsledném tvaru má největší podíl režijní vedení, herecká kreace mladičké Ellen Page však patří k těm z kategorie "whooow".