Avengers: Age of Ultron (2015)

Druzí Avengers postrádají zábavnost těch prvních. Děj je zbytečně překombinovaný, místy se kvůli veškeré akci ztrácí. Už nejde o přímočarou zábavu, ale o skoro až zbytečné dojení poměrně zdařilého prvního dílu. Ani všechen popcorn na světě neukrátí čekání na konec. Týme, dej se dohromady, a natoč dobrou trojku!

Avengers (2012)

Zábava se vším, co od komiksového filmu čekáte. Ne, není to blbej film, ani se u něj nebudete tvářit "to je blbost", i když to jako blbost vypadá. A dokonce se člověk občas i nenuceně zasměje. Nemá asi cenu psát něco obsáhlého, protože by to bylo asi přestřelené vzhledem k tomu, co to je za film. Takže nakoupit pop-corn, křupky, chipsy a pivo, a nechat se pobavit.

Marťan (2015)

Dobrý film a těch je dneska pomálu. Ale je moc sladký. A těch úspěchů, vychytávek, MacGyverovin je na můj vkus až moc. Sice se tu a tam něco nepodaří, ale to jen proto, aby to diváka napnulo. Happy end je vzhledem k průběhu filmu v pořádku. Ačkoli by "reálnější" zakončení dalo filmu trochu jiný a z mého pohledu vhodnější vyznění, Gravitaci už jsme jednu viděli. Iron Man rulez!

Spectre (2015)

Bondovka, se vším, co poslední bondovky představují. Malý posun ve vývoji postavy, trochu odhalení minulosti a klasický James Bond. Čekat něco víc, anebo míň nemá cenu, protože jde o žánrový film, z kterého lze sice udělat velmi dobrý film, ale není to nutné.

Most (2011) (seriál)

Klobouk dolů, na severu umí. Aneb jak civilně natočit pořádnou detektivku, kde se skoro nestřílí, nejsou v ní honičky v autech, minimum výbuchů ani podobné akční věci, a kde je to celé ještě navíc postavené na "severských" dialozích, v kterých když někdo použije souvětí o třech větách, jde o raritu. A i přes to se od toho není jednoduché odtrhnout. Zápletka je sice dosti překombinovaná, ale proč si neužít trochu fikce, když sama o sobě funguje, a kromě jednoho slabšího místa (nepřesného obvinění domnělého pachatele, který ale postavou absolutně neodpovídal skutečnému vrahovi), v ní nic neskřípe.----------------- Druhá série dobrá, ale ničím zvláštním nezaujala, jen po ní zbylá trpkost z osudu Martina. Ale tenhle seriál na happy endu postavený není. ---------------- Byl jsem zvědavý, jak bude fungovat seriál bez kontrastu mezi ústřední dvojicí, ale k mému překvapení to s Henrikem funguje mnohem lépe. A to proto, že to není ambivalentní vztah mezi Martin mám vyšší EQ a Sága zase IQ, ale jde o vztah dvou sobě rovných lidí. Henrik se Sagou nejedná se shovívavostí a patronizací Martina, nesnaží se ji zlepšit, znormálnit, ale akceptuje její jinakost a hlavně se jí vyrovná (v něčem dokonce předčí) ve schopnostech. To, co Sofia Helin předvedla v této řadě, se asi nedá dostatečně vynachválit. Trochu tím zastiňuje Thure Lindhardta, který byl ve své roli tak přesvědčivý, že mě ani chvíli nenapadlo, že to, co se mu stalo hraje. Zatím je pro mě třetí řada vrcholem, dlouho, snad od True Detective 1, jsem neviděl tak dobře propracovanou a zahranou seriálovou sérii. Jestli by náhodou někdo pochyboval, že je současný hlavní směr kinematografie v seriálové tvorbě, tak nezbývá, než mu pustit třetí sérii Mostu. A jsem zvědavý, jestli si čtvrtá řada (pokud bude potvrzena) udrží kvalitu.

Osm hrozných (2015)

Čekal jsem... co jsem vlastně čekal? :) Dokonalý film... ale nedočkal jsem se. Quentin natočil opravdu dobrý film a dal mu jedinečnou atmosféru, jak umí jen on. Jenže od jednoho z nejlepších režisérů a scénáristů by jeden čekal, že posune svoji tvorbu dál. Nemyslím tím samozřejmě formát, ve kterém se točilo, ten byl naprosto úchvatný, ale o způsobu vyprávění, o více než explicitním násilí a způsobu, jakým teče krev a umírají postavy, o rozdělení filmu na kapitoly, o vracení se zpět v ději, o... no, prostě o tom, jak Quentin točí filmy. Pro ty, co neviděli většinu jeho filmů, nebo alespoň několik posledních, by se asi dalo hovořit o skvělém filmu, ale pro fanoušky jde sice o zábavný a zajímavý počin, ale o nic víc. Je jasné, že ne vždy se podaří, aby mistr překonal sám sebe, a někdy se o to ani nesnaží. Navíc držet tak vysoko nastavenou laťku není jednoduché. Snad překvapí Quentin příště...

Rivalové (2013)

Na automobilové závodu mě moc neužije, i když jsem na F1 jeden čas trochu koukal. A tak jsem si nemyslel, že by mě tenhle film mohl bavit. Naštěstí jsem kromě znalosti jména nevěděl, jaký měl přesně Niky Lauda osud kromě toho, že měl těžkou nehodu, ale jméno James Hunt jsem nikdy neslyšel, a tak jsem si mohl film užít takřka bez toho, abych byl něčím ovlivněný, anebo věděl, jak to všechno dopadne. A.... wau. Nestihl jsem se ani "připoutat", a hned mě strhl děj a dokonale odvyprávěný příběh rivality, soutěživosti, respektu a dvou různých pohledů na život. Žádný není lepší, ani horší, ale člověk si musí jeden vybrat, respektive se do něj narodí. Tenhle film se musí vidět, protože popsat nejde.

Na hraně zítřka (2014)

Nemá to nejoriginálnější příběh ani nápady, které bychom již x-krát někde neviděli, nemá to ani kulervoucí akci, nemá to (naštěstí) kromě jedný pusy uslazené nebo explicitní love story, a nemá to ani nikde počítadlo nábojů, životů, a fragů... ale i tak to docela funguje a baví. Škoda toho happy endu, ale chápu, že většinového diváka by to akorát naštvalo.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dobrý blockbuster z prostředí, které samo o sobě zvedá hodnocení nahoru. Poplatné současné klipovitosti... Proto nešlo příběh odvyprávět komorněji, pořád se muselo něco dít, honem honem do další lokace, do nové scény. Dění bylo až moc okatě ohnuté pro potřeby zápletky, humor příliš na efekt. Ale i přesto tenhle film (bohužel?) funguje, ale jenom proto, že je to Star Wars. Což není špatná věc, a hlavně je to dobrej business. Na další díl už do kina ale určitě nepůjdu (tak jsem nakonec šel...).

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Prostředí, historický kontext a částečná snaha o edukaci dělá seriál kvalitnějším, než ve skutečnosti je. Nejsem si jistý, že vše, co se v seriálu děje, by v tehdejší bigotní společnosti bylo možné (ačkoli seriál se o vykreslení bigotnosti snaží), ale určitá autorská a umělecká licence je nejspíše nutná, jinak by seriál asi dnes moc lidí neoslovil, protože kde není sex a nahota (tím neříkám, že v té době nic takového nebylo), tak to netáhne.