Šikana (2001)

"Byl jsi jeho nejlepší kámoš, takže budeš pro poldy hlavní podezřelý !!" - "Ty vole, co ?? To bych snad kurva měl bejt spíš až ten poslední, kdo je napadne.." Velmi silný a rozhodně i režijně dost zajímavý film Larryho Clarka.. Jen mi hlava nebere, kdo vlastně do role zmrda, kterej všechny kolem šikanuje, vybral zrovna Nicka Stahla jeho hereckým schopnostem navzdory..

Krásy evropského pobřeží (2005) (seriál)

Opravdu krásné záběry, zajímavé informace, krátká stopáž, která však seriálu dodává na dokument cestopisného typu neobvyklou svěžest. Pavel Rímský se svými dabérskými kvalitami a hlasovou dispozicí u nás momentálně nemá konkurenci..

Smrtonosná past (1988)

"Američané jsou všichni stejní, jenže tentokrát John Wayne neodkráčí s Grace Kelly směrem k zapadajícímu slunci !!" - "To byl Gary Cooper, ty debile !!" ;)

Jezero smrti (2008)

"Jsou to prostě kluci.." Musím zopakovat, že ta britská nová hororová vlna se mi opravdu moc líbí..

Eurotrip (2004)

Zusammen ?? Co je to kurva zusammen ?? ;) Musím se přiznat, že jsem čekal nějakou jalovou rádoby taškařici, ostatně, co taky mohl přinést americký snímek utahující si z nás Evropanů, že ?! Nicméně scénáristicko režijní duo Jeff Schaffer, David Mandel se opravdu neskutečně vytáhlo, když se sice chápe všemožných zažitých klišé, která se tradují o různých evropských národech, dovádí je však i se svojí ironickou charakteristikou jednotlivých národů do těch nejkrajnějších mezí snesitelnosti, aniž by diváka nechali chvíli na pochybách, že nejvíc mimo mísu se ocitají právě hrdinové příběhu, rozhodně žádní géniové, spíš genitálové, navíc když se děj přesunul do Bratislavy, užíval jsem si, byť na účet zejména našich slovenských bratří, tuhle bizarní teenagerovskou crazy road movie dovedenou k absurdní dokonalosti, brečel a čůral smíchy, a film se tak stal jednou z mých nejoblíbenějších amerických komedií, v rámci žánru obdařeného spíš tím přízemnějším humorem, což nesnižuje ani starý známý fakt, že Američané opravdu tak nějak evropsky vtipné komedie točit neumí, především bych ocenil, co se dialogů týká, buď trochu přitlačit na tu šílenou pilu, nebo přidat trochu inteligence..;) Právě ta satira hraničící s karikaturou všeho evropského, zejména od Berlína východně, nemůže podle mého většinu amerického diváctva absolutně ničím oslovit, což však paradoxně skvěle funguje na našince, který je schopen si udělat legraci sám ze sebe, přičemž právě ten kontrast s hrdiny, když je terčem posměchu vlastně právě typický Američan, narcistický patriot, svědčí o nadhledu tvůrců !! Neskutečně bizarní soundtrack se Jamesi Venableovi také mimořádně vydařil, hity v čele s peckami jako Goldfinger - 99 Red balloon, Wakefield - Wild one, Apollo 440 - Make my dreams come true či David Hasselhoff - Du mě osobně nenechaly chladným.. Pokud se rádi bavíte v podobném duchu, Eurotrip musíte vidět, navíc kdy jindy se vám taky poštěstí vedle sebe vidět Vinnieho Jonese, Matta Damona či Lucy Lawless na jedné straně a Miroslava Táborského či Petra Jákla na té české ?? ;)

Děs za zdí (2010)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Pokud ho chcete znovu doopravdy vidět, musíte se zbavit té své nenávisti !! Jen tak budete moct odejít z tohoto světa !!" Rozhodně nemůžu říci, že by Děs za zdí platil za vyloženě špatný film, byť se odehrává vinou okolností v podobě thajských nepokojů, kdy je skupinka teenagerů nucena čekat na uklidnění situace a následně i kýžený odlet svého letadla, vlastně na jednom místě, v ne zrovna vábně vyhlížejícím hotelu, který samozřejmě tvůrcům skýtá nesčetné možnosti, i příběh jistě patří mezi ty dost originální, nicméně film očividně trpí špatným budováním atmosféry, která sice místy při některých scénách, zejména těch, které spíše spadají do žánru fantasy, opravdu děsí, ale od bratrů Pangových by znalý divák čekal maličko víc.. Závěrečných dvacet minut ve mně vyvolává naprosto protichůdné dojmy, byť dodává snímku značnou nečitelnost, Pangové si tu s předvídateností vytírají okázale prdel, jednomu opravdu vyráží dech zajímavé předfinální rozuzlení, trapný rádoby dramatický konec, kdy tvůrci brnkají na dojemně romantickou strunu, však rozbíjí celý předchozí dějový oblouk na padrť, když trio maminka / duch, dítě / pes a otec / řezník samouk postupně umírá, aby se mohlo shledat na onom světě !! Navíc to laciné animované inferno v mých očích shazuje celý film ještě více, a na tom nic nemůže změnit ani velmi slušná kamera Dechy Srimantry, byť ta tmavá stylizace s rudými filtry nemůže dnes již nikoho překvapit, ani parádně znepokojivý soundtrack Permsitha Payonta.. Mimochodem ta již zmiňovaná maska babyhybrida mi dost silně připomínala tu použitou v Aničce s lískovými oříšky..;)

Unesená (2012)

"Pořádný koule v tomhle městě měl akorát hurikán !!" ;) Unesená platí přes veškeré negativní ohlasy za infantilně zábavný, až hloupoučký, místy příběhově jednoduchý a naivní, joo, David Guggenheim tady tlačil hodně na pilu, leč svěží a přímočarý biják, jak už ostatně žánrově čistá akční béčka bývají !! Nicolas "psí oči" Cage jako zlatokop, špatný otec, geniální zloděj a zdatný znalec švédštiny si odehraje svůj typický standard a hlavně si to rozdá s Joshem Lucasem, který tu prostě dává jasně najevo, co si tvůrci myslí o Oscaru Pistoriovi ..;) Westův rukopis je zřetelný, má to spád, hrozně mě to bavilo.. A mám zkrátka slabost pro krásnou Malin Akerman, u které tu švédštinu naopak docela chápu..;)

Funny Games USA (2007)

Netuším, proč by remaky, v jakkoliv širokém smyslu slova, měly být zbytečnými filmy.. Už mistr napětí Alfred Hitchcock svého času přetáčel své vlastní filmy, každá doba si prostě žádá své.. Já se pobavil, rozhodně se nenudil, ale že bych byl šokovaný ?? Ale jděte.. Čím ?? Stačí se jen v realitě dívat kolem sebe.. A pokud bych měl cítit zlost, pak jedině vůči "obětem", že se chovaly jako ovce, zdůrazňuji plyšové ovce, protože ty živé se nedají tak snadno chytit a vydrží mnohem déle vzdorovat.. Dokonalosti filmařského řemesla bylo po technické stránce učiněno za dost, ale je dnes opravdu ještě myslícím bytostem třeba zdůrazňovat, ač jakkoliv rafinovaně, že by se měl divák cítit provinile, když žadoní o explicitu, o jediný přímý záběr.. ??

Vylomeniny (2013) (pořad)

Další z nekonečné řady průjmových reality show rozhodně nestaví vůbec na originálnosti, navíc tohle rozhodně není můj šálek čaje.. Tento způsob zábavy se mi zdá poněkud nešťastným !! ;) Místy mě sledování tohoto pořadu opravdu bolelo, i když uznávám, že mnohdy až tragicky trapné scénky a jejich neojedinělá (ne)eskalace v nejvyšší možné míře závisí jak na výběru soutěžícího a potažmo i jeho schopnosti improvizace, tak samozřejmě i jeho parťáka.. Nikterak prudce zábavní Martin Dejdar s Tomášem Měcháčkem také často střídají lépe vymyšlené úkoly s těmi hloupějšími, nejsou mi nijak zvlášť sympatičtí a jejich škodolibé ohňostroje posměchu mě osobně dost iritují.. Dobrá, přátelé, podívejme se potisící znovu, co všechno jsou někteří jedinci schopni udělat pro peníze..