My Life with Caroline (1941)

Povedená konverzační komedie s Ronaldem Colmanem v hlavní roli, kterému dělá soka neméně vynikající britský herec Reginald Gardiner. Anthony Mason (Ronald Colman) je vytížený businesman, kterému na manželku Caroline (Anna Lee) nezbývá příliš času a vídají se tak jen sporadicky. Caroline s takovým životem samozřejmě spokojena není a cítí se nepochopena. Pravidelně si tak vždy najde novou "lásku", kvůli které se chce nechat rozvést. Anthony se ale pokaždé vrací aby své manželství zachránil. Při nové manželčině aférce je tak Anthony zase zpět a příběh se retrospektivně vrací k minulému nápadníkovi Paulovi (Reginald Gardier), na kterém názorně ukazuje, jak se Anthony s tímto drobným problémem vždy vypořádá - a protože je to mazaný chlapík, který má scénář vždy pevně ve svých rukou, není o humorné situace nouze.

Johnny Apollo (1940)

Bezesporu velmi dobrý gengsterský kousek od kterýho už to je jen krůček k noiru (když jsem na to koukala tak jsem si osobně myslela že se jedná o nějakou rannou noir tvorbu Foxů - ta hranice je někdy opravdu tenká, ale nebyla jsem zas tak mimo, protože i na imdb tento film někteří uživatelé označují jako takovej pre-noir). Kromě zajímavého příběhu je silnou stránkou rozhodně herecké obsazení - Powerovi role Roberta Caina Jr. skvěle padne, otce mu dělá vynikajíci Edward Arnold (za zmínku stojí že Arnold si zahrál o rok později i v jednom z prvních pokusů o noir u konkurenčních MGM ve filmu Johnny Eager, kde dělal pro změnu nemesis Robertu Taylorovi, který byl pro MGM takovým protipólem foxovského Powera), nepřehlédnutelný je též Charely Grapewin jako alkoholický gengsterský advokát Judge Emmet T. Brennan a v neposlední řadě tajemně krásná a zajímavá Dorothy Lamour jako Lucky.

Křižáci (1935)

Tak nedá se tomu upřít že to je kus poctivé filmařiny - určitě zajímavá kamera a neotřelé nápady (ze začátku se mi např. strašně líbil záběr plesknutí do vody z perspektivy pod hladinou do které se najednou objevil text), výprava ve které oslní monumentální rytířské průvody, krásné kostýmy a kulisy. Problém je bohužel příběh - je takovej nijakej a navíc rozplizlej do 123 min. Velkým oživením filmu je rozhodně vynikající a charizmatická Loretta Young jako princezna Berengaria, která se na scéně objevuje asi po 30min a zejména kvůli ní se celý film stává o dost koukatelným. Henry Wilcoxon, dvorní Cecilův herec (který si po jeho smrti mimochodem už moc neškrtnul), nebyl jako Richard špatnej, ale neměl pro mě úplně takové to charizma kterým by hlavní postava měla disponovat a třeba v porovnání s takovým Marchem je to prostě druhá liga. Od lepšího hodnocení mě nakonec odradily zejména historické bludoviny a silné náboženské momenty, přes které jsem nebyla nějak schopna se přenést.

Bukanýr (1938)

Můj první film od Cecila B. De Mille, ve kterém si hlavní roli zahrál Fredric March, velký to herec své doby (chtěla jsem původně říct že to je můj první film i s Marchem, ale pak jsem zjistila, že si jako starý pán zahrál v mém oblíbeném westernu Hombré odporného Dr. Favora - takže si sypu popel na hlavu a stydím se, odpusť Fredrico). Příběh filmu se točí kolem Jeana Lafitte, slavného piráta který je skutečnou historickou postavou, a popisuje okolnosti jeho účasti na bitvě s Anglií v roce 1812 - vše je samozřejmě notně příkresleno a doplněno dávkou té fikce. Přestože se ani u jednoho z výše jmenovaných nejedná o žádný vrcholný počin kariéry a film by se určitě dal označit jako obyčejnější, našla jsem v něm několik úžasných scén, které ve výsledku vedly k tomu, že mě tendle film jednoduše uchvátil. Další faktorem mého plného hodnocení je pak March jako Lafitte, na kterého jsem si teda prvních asi 10 minut musela zvykat, protože mi tady jeho jeho herecký projev přišel chvílema krapet teatrální, nicméně po chvíli jsem ho začala "žrát" - byl prostě geniální, včetně toho francouzského přízvuku. Ve filmu se objevuje i plno výrazných vedlejších postav, za zmínku určitě stojí roztomilá Franciska Gaal jako holandské děvče Gretchen nebo Akim Tamiroff jako Dominique. Jednoznačně zapadlý klenot Holywoodské zlaté éry, který určitě stojí za to vidět - hlavně milovníkům pirátských filmů.

A Yank in the R.A.F. (1941)

Nic jsem od toho nečekala, ale docela příjemně mě to překvapilo. Krapet sebestředný a floukovský Tim Baker (Tyrone Power) je sice výborný pilot, ale je si přílišně jist svými schopnostmi, které dává okolí notně najevo. Poté co nedopatřením dopravý nový bojový letoun namísto do NY přímo do Kanady, dostává se do potíží a přijímá rychle novou nabídku na přepravu bombardéru - tentokrát do Anglie, která se ocitla na začátku války. V Anglii náhodně potkává svoji starou lásku Carole Brown (Betty Grable) a aby jí mohl být na blízku, vstupuje do RAF. Nicméně s jeho láskou to taky není nijak moc horké (Tim bere svůj život dost easy) a Carole se zamiluje do jeho velícího důstojníka - máme tu tedy takový malý milostný trojúhelník. Žádné velké drama se ale nekoná, i když chlapci samozřejmě lítaj přímo spolu. Je to taková hezká odlehčená oddychovka, která docela odsejpá a v druhé polovině je i akčnější. Roztomile působí kontrast mezi americkou a britskou angličtinou a to zejména v podání Reginalda Gardiera jako Rogera Pillbyho, Timova britského kolegy z letky. Hezké 3*.

Pokojný bojovník (2006)

Nějak jsem vůbec nepochopila, co se mi tadle schizofrenní záležitost vlastně pokoušela sdělit.

Second Honeymoon (1937)

Komedie o tom jak se k sobě vrácí exmanželský pár, který zjistí, že má vlastně stále hodně společného a už vůbec si není lhostejný. Což na tom že Loretta je znova vdaná, aspoň se užije srandy kopec s hloupým současným manželem, zejména když je jeho sokem pohledný Power. Jedná se o typickou podprůměrnou konverzační komedii z dílny Foxů 30l., která měla nalákat na slavná jména - herci jsou sice dobří (zejména Young), ale s tímdle opravdu nic moc dělat nešlo. Ke konci se to teda krapet probralo, takže jsem váhala mezi 2 a 3, ale nakonec lepší 2* - je to prostě film, který dnes už moc neřekne.

Bláznivej sejf (2003)

Nenáročná komedie, která nestojí na žádné akci a u které se člověk vysloveně za břicho nepopadá, ale má v sobě takovej roztomilej kultivovanej humor. Chvilkama se to sice tak trochu vleče, ale za Harrelsona a Cleese to tomu odpouštím. Příjemná oddychovka která neurazí, ale málokdo se k ní asi vrátí. Slabší 3*.

Černá Dahlia (2006)

Tendle film mě jaksi minul. Chvilkama to sice mělo jakýsi záblesk té atmosféry ala noir, ale snad jen proto, aby se celá atmosféra mohla záhy naprosto vytratit. Celkově to nedovedlo udržet moji pozornost, takže jak byl příběh spletitý, tak jsem se v tom po chvíli začala ztrácet, až jsem zjistila že vlastně nevím o co tady jde. Příjemné bylo snad jen obsazení Scarlett Johansson, která se do 40l. minulého století prostě skvěle typově hodí. Hartnett mi tam bohužel neseděl vůbec.

Miss Potter (2006)

Obyčejný a krapet smutný příběh zajímavé osůbky - podaný tak mile a bezelstně, že pohladí po duši (no je to teda krapet naivní, ale tak hezky). Oživení přináší obživlé kresby potterovských zvířatek, které jsou do filmu docela vkusně zasazeny a nijak neruší. Zellweger-McGregor-Watson jsou standardně dobří, a i když se nejedná o žádné výjimečné herecké výkony jejich kariéry, jsou jednoduše uvěřitelní.