Tretia krížová výprava ako sa neodohrala. Kráľ Richard Levie Srdce sa vydáva na krížovú výpravu aby sa vyhol svadbe s francúzskou princeznou Alice. Cestou sa ožení s Berengariou len preto, aby získal potraviny pre svojich mužov. Berengariu však zajme Saladin a tým urýchli Richardov útok a obsadenie mesta Acra. No Saladin je pre Berengariu atraktívny, vezme ju do Jeruzalema a Richard sa ocitá v nebezpečenstve úkladnej vraždy... (matriosa)

tahit

Pokud jde o historii, král Richard Lví srdce je načrtnut jen z vnějšku ještě k tomu samá ctnost. Moc jsem se toho nedozvěděl ani o císaři Barbarosa, který byl klíčovým hráčem v této křížové výpravě. Sladkobolná zápletka krále Richarda s Berengarii Navarrskou posunula film do pohádkové roviny, alespoň mi to tak připadlo. Abych ale filmu jenom nekřivdil! Osmdesát tři let je pro film opravdu velké stáří, takže i přes dobovou omezenost filmových prostředků, které zejména ve filmu stárnou rychle, i po tolika letech je pořád na co se dívat. ()

elizabeth_ba

Příběh, který nám vyprávěl o tom, co se stalo mezi Královstvím nebeským a Ivanhoem.Jeho hlavní problém ani tak netkví v tom, že byl historicky mimo (aspoň zde anglický král cestoval do Svaté země po moři z Marseille ne úplně blbě po souši jako ve zmiňovaném Království nebeském) ale v tom, že se vytratil také jeho samotný smysl, alespoň pro mě. Pathosu v něm bylo víc jak v Ben Hurovi s polským Quo vadis dohromady a na vraždění muslimů po Akkonu nám raději zapomněli, páč se to nehodilo do vykreslení Richarda jako křesťanského krále. A korunoval to (alespoň mně) strašně nesympatický hlavní představitel krále Richarda (je zajímavé, že jako Antonius v Kleopatře se mi zamlouval velice) a i ostatní korunované hlavy, v čele s francouzským králem Filipem. Dokonce jsem uvažovala jen o dvou hvězdách ale jak Berengaria (konečně Loretta v roli do níž patří) tak Monferat (Schildkraut bez šikmých očí) to nakonec spolu s bitvami a davovými scénami (hlavně ta při odjezdu z Anglie byla vyvedená) i se Saladinem povýšili na tři. ()

Mariin

Velmi dobrý historický film, z něhož ještě lze pochopit velikost křížových výprav (oproti dnešní idiotské kritice, kterou bohužel přijali i sami katolíci). Ovšem, idealizace a milostná zápletka v tomto filmu hrají značnou roli, Saladin tu vychází skoro jako nejkladnější postava - ale to není výtka, neboť zřejmě opravdu patřil k těm charakterním musulmanům. Rozhodně zajímavý film s obvyklým patosem (jak zmiňuje ve svém komentáři Hedka) a navíc podnět, shánět si informace k tomu, jak to s těmi křížovými výpravami (či alespoň s touto, třetí) skutečně bylo...Ale pozor, obezřetně vybírat literaturu! ()

classic

Anglický kráľ Richard Levie srdce si to tiahne v križiackej výprave do Svätej zeme,do Jeruzalema spolu so spojencom francúzskym kráľom Filipom + ostatní králi-spojenci... Povestný háčik je v tom,že sľúbil Filipovi,že si zoberie jeho sestru za ženu,ale čochvíľa sa okolnosti zmenia,lebo kvôli hladu jeho armády si „kúpi manželstvo” predajom za dobytok si vezme navarrskú princeznú Berengáriu... Jeruzalem je obsadený sultánom Saladinom,a to je hlavný impulz,prečo tam chodiť,a tak vojenská výprava vyhlásená pápežom Gregorom VIII. je v plnom prúde a môže sa začať ťaženie na Svätú zem a dostať ju opäť pod kontrolu a nastoliť mier...Ale predtým sa dobije mesto Akka s Levím srdcom a Filipom... Vraví sa,že za všetkým hľadaj ženu,princezná Berengária je unesená Saladinom a stretávka dvoch mocných mužov sa uskutoční pod podmienkou,že ostane Saladinovi a nastolí sa mier...Ako to nakoniec skončí,nechám na divákovi,aby si sám vychutnal túto jazdu filmovým sprostredkovaním,kedy si divák užíva každú sekundu filmu.Skutočnosť je trošku iná,ako film Cecila B.DeMilla! DeMille je velikán svojej doby,kedy nemá konkurenciu,bola by asi v prípade D.W.Griffitha,ktorý sa tiež vedel dobre obracať na pľaci.Cecila mám rád,jeho filmy vzbudzujú u mňa rešpekt,dôraz na kameru a výpravu,náročnosť je krásne hmatateľná,vidieť každé jedno políčko filmu,čo je v ňom obsiahnuté...Herci,tak vážení,to je krása,Henry Wilcoxon je vo svojej role ako sedliak prahnúci po spravodlivosti,anglický suchý humor a správanie najprv robí z neho neotesaného spratka,ale akonáhle zistí koho si vzal za ženu,tak zmení postoj,lebo totiž nebol duchom prítomný na svadbe,kolega priniesol namiesto neho meč,tak si predstavte,aká skvelá musela byť svadba.Inak CECIL mal dokonalý čuch na obsadzovanie hercov,ktorým potom rozkvitala kariéra prudkým prúdom potoka s vyústením sa do rieky.Charlton Heston by vedel vyprávať...LORETTA YOUNG je krásna,niekoľkokrát som ju videl,napríklad v Platinum Blonde,ale asi toto bude jej najlepší film? Zbytočne písať viac,treba si to pozrieť,ja extrémne žasnem a rešpektujem Cecila B.DeMilla a som rád,že som videl opäť nový kúsok! Skrátka nevidieť tvorbu velikána klasického hollywoodu je chybou,aká sa v mojom ani v žiadnom prípade neodpúšťa! ()

Hedka

Tak toto som nečakala! Veľmi vydarený historický veľkofilm. Najlepší, aký som o križiackych výpravách videla. Výrazný kresťanský pohľad, mierne patetický - ako filmy svojej doby, ale je na prekvapivo vysokej úrovni. Určite by som ho nenazvala historickou bludovinou, pretože nie je síce historicky presný v detailoch, ale podstata je zachovaná. Dej sa odohráva v čase tretej križiackej výpravy a je spestrený príbehom lásky anglického kráľa Richarda Levie Srdce a jeho manželky, navarskej princezny Berengarie. Zaujímavou postavou je aj nepriateľ, sultán Saladin, ktorého historické pramene, ako jedného z mála, označujú za veľmi dobrého a umierneného diplomata, ktorý si získal rešpekt aj medzi kresťanskými vodcami. Vrelo odporúčam! ()

• Postava pustovníka (C. Aubrey Smith) bola inšpirovaná Petrom Pustovníkom, Bernardom z Clairvaux, a ďalšími kazateľmi, ktorí chodili po Európe a vyzývali ľudí, aby prijali kríž. (Michal74)