Donnie Darko (2001)

Asi najväčšie prekvapenie za posledné roky. Debutant Richard Kelly natočil s minimalnym rozpočtom absolutne dokonalý film po formalnej, hereckej i obsahovej stránke. Príbeh, ktorý ide oveľa ďalej než nejaké sci-fi, ja osobne som nebol celkom naklonený názoru, že je to scifi film, skôr veľmi premyslená kritika americkej spoločnosti, podaná neuveriteľne sofisfikovanou a pútavou formou. Ide ma poraziť z toho, že tento film naše kiná úplne obišiel, či už pri premiere, alebo pri jeho Director's cut verzii. Kto vychytal z Americkej krásy, Klubu Bitkárov ten mrazivo známy pocit odcudzenia, nájde v Donniem Darkovi spojenca. Richard Kelly čakáme čo nám nachystáš do budúcnosti.

Batman začíná (2005)

V podstate všetko popísané, film proste dokazuje že Nolan je pán režisér a zatiaľ nespravil pri svojej práci chybný krok. Takisto som rád že výborný Christian Bale sa dostal do širokého povedomia verejnosti, aj keď on po tom asi moc netúži. Skvelé skvelé, jenoznačne za plný počet.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Podľa mňa, na rozdiel od gouryella je scifi presne Spielbergova šálka kávy. To dokázal už pri Blizkych stretnutiach a pri E.T. A.I. je pre mňa od Schindlerovho zoznamu prvý jeho výborný film a ja v ňom vidím zaujímavú syntézu aj Kubricka aj Spielberga. Delenie filmu na viac dosť rozdielnych častí je u Kubricka bežné. Vid Mechanický pomaranč, Ocelová Vesta. Skvelé herecké výkony Osmenta, či Lawea, výborná kamera, triky, hudba robia z tohto filmu nezabudnutelný emocionálny zázitok. Kritikmi a divákmi podľa mňa ešte nedocenený film, ktorý raz skultovie.

Smrtihlav (1998)

Nádherné temné scifi, ktoré podľa mňa pri lepšom promotion mohlo byť rovnako populárne ako Matrix. Dokonalá atmosféra, výborná hudba, nádherná Jennifer Connely, originálny scenár. Film v českom dabingu trpí dosť nepresnými prekladmi, čo podľa mňa dosť uberá na kvalite, preto treba jednoznačne uprednostniť original. Alex Proyas v najlepšej forme.