Meč a čaroděj (1982)

5/10 The Sword and the Sorcerer nie je ani rozprávka pre deti, ani exploatačná zbesilosť ako od Cormana či Talianov. Zároveň nenadväzuje na Conana, ale skôr na klasické príbehy o rytieroch a princeznách. Nič prevratné, ale má to fajn masky, obstojnú atmosféru, pár skvelých wtf momentov (strieľajúci trojitý meč), na Pyuna je to prekvapivo solídne nakrútené a je tu aj trochu násilia a nahoty, suma summarum v osemdesiatych rokoch sa točili aj horšie fantasy.

Hundra (1983)

Dosť nevyrovnané "feministické" sword-and-sorcery, ktoré má na súdobé béčka skvelú akciu. Úvodný masaker Amazoniek a nasledujúca pomsta Hundry je bezpochyby najlepšou pasážou filmu. Dosť tomu pridáva aj soundtrack Ennia Morriconeho, ktorý je správne epický. Bohužiaľ, čo nasleduje potom, je skôr (úmyselná a nie veľmi vtipná) komédia o Amazonke, ktorá hľadá muža pre svoje dieťa, ktoré bude pokračovať líniu kmeňa. Veľa robí aj stopáž - videl som rozšírenú DVD verziu, ktorá ma o 20 minút viac ako pôvodný zostrih a asi tak o polhodinu viac, než by si to zaslúžilo.

Amerika 3000 (1986)

7/10 V Amerike po nukleárnej vojne bojujú za zvukov heavy metalu proti sebe zbedačení muži s vystajlovanými amazonkami s natupírovanými vlasmi. Najlepší na tom celom je ale zdegenerovaný jazyk budúcnosti (dozaista inšpirovaný nadsatom z Mechanického pomaranča). Neggy cold, effing woggos hot!

Tajemství za dveřmi (1948)

7/10 Nebyť toho záveru tá ponáška na Rebeccu (a Spellbound) by bola ešte v rámci únosnej miery. Každopádne ide o výbornú žánrovku a, aj keď nemusím Joan Bennet, za tú fantastickú zimomriavkovú scénu s otváraním "zakázaných dverí" zaokrúhľujem nahor.

Klepáním se neobtěžuj (1952)

Existuje akési nepochopiteľné povedomie o preceňovaní Marilyn Monroe a o tom, že bola mizerná herečka, ale stačí si pozrieť zopár desiatok dobových filmoch a jej výnimočnosť a charizma je úplne nespochybniteľná, nehovoriac o tom, že nikto nedokázal zahrať krehké žieňa tak ako ona. V Don't Bother to Knock túto svoju klasickú polohu prekladá s psychicky rútiacou sa schizofreničkou a výsledkom je skvelá napínavá jednohubka.

Jeden proti celému impériu (1983)

Absolútne šialené béčko, ktoré freneticky dávkuje mimózne akčné scény (za všetko: Yor uloví gigantického netopiera a použije ho ako rogalo, aby sa dostal do jaskyne, kde sa skrývajú neandertálci, ktorí kradnú ženy), že divák ani nestíha sledovať, čo sa to sakra deje. A to všetko smeruje k divokému sci-fi vyvrcholeniu. To najlepšie z talianskej béčkovej manufaktúry.

Pán šelem (1982)

Tá skoro dvojhodinová stopáž je neúnosná (darmo, Roger Corman to dobre vedel, keď točil svoje sword and sorcery), príbeh je otrepaná rozprávka o "proroctve", tentokrát so svalnatým Doktorom Dolittlom, tých zaujímavých lokácií a masiek je tu v konečnom dôsledku pramálo a scény s rozprávaním so zvieratami sú často veľmi krkolomné. Ale Tanya Roberts je neodolateľná!

Kylie Aphrodite: Les Folies Tour 2011 (2011) (koncert)

Monumentálna show jednej z najväčších popových hviezd ostatných troch dekád v jej období zenitu je spektakulárnou prehliadkou opulentných kulís a prepracovaných tanečných čísel za zvukov toho najlepšieho z tanečného popu.

Warrior Queen (1987)

Dozvuk exploatačných 70tych rokov od režiséra porna. Film nepôsobí až tak lacno, ako sa môže zdať. Bol nakrútený v okolí Ríma, disponuje teda pomerne dôveryhodnými lokálnymi kulisami. Navyše casting je viac než obstojný - Donald Pleasence si užíva rolu Rimana a Sybil Danning je zvodná ako vždy, i keď sa neodhalí (na rozdiel od ostatných herečiek vrátane krásnej Tally Chanel v hlavnej role). Základ by teda bol, problém je, že po expozícii máme pasáž z bordelu a z gladiátorských zápasov a už dôjde na sopku, ktorej výbuch je vizualizovaný chaoticky prestrihanými scénami z rôznych filmov. Mohlo to byť rozkošné exploatačné béčko, výsledok je brak zapadnutý prachom (a s otrasnou hudbou).

Il trono di fuoco (1983)

Hrozné anglické postsynchrony, toporných hercov (záporák vyzerá ako Romualdo) i nezmyselný dej by som ešte odpustil, ale že to nemá žiadne exploatačné násilie a sexualitu, to je už príliš. Sabrina Siani má bezpochyby svojskú charizmu, na plátne sa však v plnej paráde ukáže až v polovici filmu.