Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Ve své podstatě asi nešlo čekat ani nic moc jiného. Všichni zúčastnění potřebovali hit, čemuž podřídili úplně všechno. Farrellyovi se vrátili ke své oblíbené značce a neměli důvod uhýbat ze svého zajetého stylu, to tedy pro diváka znamená, že film je sledem více, či méně bizarních scének, které jsou chvílemi vtipné, většinou ale zoufale nenápadité a až trapné. Nechybí tu jejich milovaný fekální humor, takže se dají očekávat i tělesné tekutiny, s tím související fórky a tak dále. Carrey s Danielsem jsou opravdu už dost staří, takže některé vtipy v jejich podání vypadají dost zvláštně a divák si na to bude muset chvíli zvykat. Na druhou stranu je dobře, že Carrey už se tolik nepouští do obličejové komiky a je dost umírněný, takže je výsledek vlastně snesitelný. A to hlavně díky dvěma ústředním představitelům, kteří i ten nejlacinější vtípek dokážou jakž takž prodat a chemie mezi nimi funguje naprosto báječně. Je tedy nutné počítat s tím, že chování postav je uzpůsobeno komediálnímu žánru, takže logiku tu nemůžeme čekat. Škoda jen, že konec je bizarní přespříliš a laciného humoru je tu opravdu až moc. Pokud tedy patříte k milovníkům původního filmu, tenhle se vám asi bude také líbit a z nostalgie nepůjdete pod tři hvězdy. Jinak jsou to klasičtí Farrellyové, kteří nemají soudnost a potřebovali by pořádného dramaturga a pevnou produkční ruku. 40%

Návrat do budoucnosti II (1989)

Scenáristicky jeden z nejgeniálnějších filmů všech dob! Proplést tolik časových rovin a neztratit se v tom (neztratí se ani divák), klobouk dolů! Zemeckis byl vždycky inovátor a tady to jen potvrdil. Geniální scénář, chytrý příběh, výborní Fox s Lloydem, krásná hudba, atmosféra, prostě všechno. Jednoznačně lepší než jednička, nemám k tomu moc co dodat. Jednoznačně plný počet a můžu na to koukat znovu a znovu.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Je znát, že dvojka a trojka se točily současně. Trojce prostě něco chybí. Je lehce překombinovaná a místy skřípe, což je škoda, protože Zemeckis v ní vzdává poctu westernu. Přesto jde o důstojné završení série, která si po celou dobu udržovala velmi, velmi vysoký standard. Báječně sehraní Fox s Lloydem, do toho jim přihrává nová hrdinka. Výborná zábava s pár lahůdkami pro fajnšmekry (citace Taxikáře:)), nezůstává skoro nic dlužna svým předchůdcům. Jedna z nejbáječnějších trilogií v historii s takřka geniálními scénáři. 85%

Návrat domů (1978)

Film vznikl ve stejném roce jako můj oblíbený Lovec jelenů. Obojí je sice z Vietnamu, ale pokaždé jinak. Návrat domů je film o válce bez války. Těžce psychologické drama jde až na kost všem osudům postižených lidí a kruté neochotě státu veřejně zaujmout postoj. Film lemuje vynikající soundtrack s největšími hity šedesátek od Beatles po Rolling Stones a hlavně vynikající herecké výkony. Voight i Fonda excelují, oba získali své Oscary zaslouženě. Společně s Půlnočním kovbojem je tohle nejlepší Voightův film. V závěru potom předvádí výborný výkon i Bruce Dern, který ale přece jen zaostává (a asi zaslouženě prohrál Oscara s Walkenem). Režie už mi nepřijde tak precizní, místy jsou tam taková lehce hluchá místa, proto dávám velmi solidní a lepší čtyři hvězdy, procentuelně 80%.

Návrat k vítězství (1981)

Jediný důvod, proč jsem se na tohle koukal, je, že miluju fotbal. Jinak bych o to asi nezavadil. Vítězství rozhodně není úplně hloupý film, jen prostě nemá nic, co by v člověku zůstalo. Příběh je fajn, jen mi přijde trošku odfláknutý a ne tak úplně pravděpodobný. Předpokládám, že ve skutečnosti by se víc řezali a nacisti by byli mnohem zlejší a krutější. Jinak herecké výkony jsou v pohodě, von Sydow to zvládl, Caine je taky dobrý a Stallone taky v pohodě. Sice jeho brankáře mu nežeru ani náhodou, ale což. Závěrečný fotbalový zápas je ze začátku dost chaotický a nepřehledný, pak se to ale zlepší a už je docela strhující, i když je jasné, jak to dopadne. Pelé je famózní a neuvěřitelný borec, jak tam kreslil na tabuli, jak dá gól, byla neskutečná scéna. Kolem a kolem solidní oddechovka s pár dost povedenými fotbalovými scénami a legendárními fotbalisty. 60%

Navždy spolu (2012)

Poměrně tuctová romantika, která bohužel ničím nepřekvapí ani nezaujme. Jak se bude vše vyvíjet, je od začátku jasné, tudíž divákovi nezbývá než si odškrtávat povinné položky. Během hodiny a třičtvrtě, která je hodně dlouhá, se opravdu nestane nic, co by nějak vytrhlo z různých vrstvení klišé a místy to upadne do velké nudy. V průměrných vodách to drží víceméně jen herci - Tatum se snaží, o tom žádná, ale někdy to dost přehání a hodně citové polohy mu zatím ještě nevěřím, Rachel McAdams je moc roztomilá a uhraje si svoje, Sam Neill a Jessica Lange dost zestárli, ale pořád hrát umí a i na málu místa obdaří postavy jakýms takýms charismatem. Je to takový typický film pro ženy, protože chlapy to nikterak zvlášť nezaujme, ale na druhou stranu se to dá vydržet a přetrpět a jejich partnerky si hezky popláčou a budou spokojeny a navíc můžou koukat na odhalenou hruď (a v jedné scéně i zadek) Tatuma. Ryzí průměr. 50%

Na život a na smrt (2013)

Na Lone Survivor je víc než co jiného vidět, jak moc na něm Bergovi záleželo. Je znát, že si s ním dal velkou práci a chce složit poctu padlým vojákům, kteří sloužili v Afghánistánu. A samotného mě překvapilo, jak moc se mi jeho přístup líbil. Je pravda, že úvodní půlhodinka je dost nudná a hodně se táhne a divák se musí překlenout přes povinnou představovačku charakterů, která není nijak zvláštní. Pak se ale ústřední čtveřice přesune na nepřátelské území a film najednou nabere zajímavé obrátky. Berg servíruje hodně fyzickou a výborně natočenou akci, kde je všechno přehledné a zároveň strhující a umožňuje místy divákovi trpět společně s vojáky. Syrové scény se tu střídají jedna vedle druhé, a i když jsou vojáci možná zbytečně heroizovaní a adorovaní, nějak mi to nevadilo. Slow motiony jsou efektní, někdy možná malinko samoúčelné, ale pro mě pořád v rámci normy. Ocenit musím i výtečné masky, které jsou hodně realistické. Závěrečná třetina v afghánské vesničce zvedá hodnocení ještě víc, protože ukazuje válku z jiného pohledu a Berg velmi šikovně celou situaci osvětlí až při závěrečných titulcích. Ty jsou mimochodem parádní a v kombinaci s Bowieho Heroes neuvěřitelně působivé. Titulní čtveřice hraje velmi dobře, pozornost zaslouží hlavně Wahlberg, který naplno rozehrává své charisma a předvádí výborný výkon. Lone Survivor je překvapivě výborný film, který asi nesedne každému, ale případné zatracení rozhodně nezaslouží. 80%

Nebeští jezdci (1968)

I když u nás moc ryze válečných filmů nevzniklo, Nebeští jezdci jsou výborným zástupcem žánru a neztratili by se ani v kontextu evropské kinematografie. Jindřich Polák s minimálními prostředky natočil naprosto fenomenální záležitostí, která je poctou československým letcům v Anglii a mohl si dovolit takový luxus, že skoro polovina filmu je v angličtině a s titulky! Vzhledem k omezeným možnostem tu sice akce není moc, když už ale přijde, je výborná, a i když v určitých chvílích působí zastarale, pořád je působivá a v rámci možností realistická. Příběh jako takový tedy neexistuje, protože snímek je jen sledem jednotlivých epizod, které letci prožívají, přesto to stačí k tomu, aby si publikum k hlavním postavám vytvořilo nějaký vztah a dokázalo s nimi soucítit. Polák velmi dobře zachytil atmosféru, v níž nikdo neví, kdy na něj dojde řada a na budování nějakých hlubších vztahů není čas. Nechybí tu ani několik extrémně silných momentů (scéna s popáleným letcem je bravurní ukázkou toho, jak na malém prostoru ukázat tragédii války na postavě, která je zcela vedlejší). V obsazení, které tvoří vesměs méně známí herci, vyniká Jiří Hrzán v asi životní roli Prcka, kterou si vyloženě vychutnal a svým způsobem v ní vytvořil typicky českou postavu - velkohubý žvanil, který se nechce moc přizpůsobovat prostředí, když ale o něco jde, prokáže velkou odvahu. Závěrečná scéna na člunu pak je až mrazivou obžalobou války, která nemá smysl a jen ničí životy mladých lidí. Od absolutního hodnocení dělí snímek jen přece jen dost pomalý rozjezd, v němž dvacet minut trvá, než diváka úplně vtáhne a začne se v něm něco dít. Jinak ale vynikající záležitost, jejíž vznik se v kontextu doby rovná zázraku. 75 %

Nebezpečná metoda (2011)

Opravdu hodně zajímavý a svým způsobem atypický Cronenberg. Po Dějinách násilí a Východních příslibech přichází tenhle Kanaďan s naprosto vybroušenou a takřka dokonale zvládnutou konverzačkou. Od začátku ví, co dělá a co přesně chce říct. Je fascinující, jak vkusně dokázal zrovna on prodat ty věci, o kterých se ve filmu mluví. Absolutně nevyzní vulgárně a jsou brány smrtelně vážně, což tomu jen prospívá. Naprosto dokonalá a precizní režie s důrazem na každý detail, což je vidět hlavně ve scénách s měřením těch impulsů a reakcí, či co to bylo. Samostatnou kapitolou jsou ale herecké výkony. Ty sledovat je přímo radost pro oči - výborný Fassbender s charismatem až na půdu, skvostný Mortensen, který září každou vteřinu a děsně si to užívá, ale hlavně Knightley - tu mám rád, ale nikdy bych nevěřil, že v sobě má tohle - pravděpodobně životní výkon, naprostá lahůdka. Zmínit se musí takřka geniální Cassel, který tu sice moc není, ale rozhýbe zbytek příběhu, takže tu má opodstatnění. Jediné, co mi trošku vadilo, byly až moc ostré střihy a přechody z jedné události do druhé a možná trošku pozvolnější tempo druhé poloviny. Film, který asi mnoho lidí zklame, protože budou čekat něco jiného, mě ale dost nadchnul. Rozhodně doporučuju. 85%

Nebezpečné dny: Jak se točil Blade Runner (2007)

Jeden z nejlepších, ne - li ten vůbec nejlepší Making Of, jaký jsem kdy viděl. Celý produkční a tvůrčí postup je tu rozebrán úplně do šroubku. Zájemce a nadšenec se tu dozví kompletně všechno, co je potřeba k tomu, aby natočil takovejhle biják. Nemám slov, mluví tu snad všichni zúčastnění a hlavní devízou dokumentu je časový odstup, se kterým tvůrci mluví. Jediná výtka, která mě napadá, je fakt, že se tam moc nemluví o spolupráci s Vangelisem. Jinak je tam úplně všechno. A ano, patřím k těm, co si mysleli, že se kouknou na hodinu a dají si pauzu a dokoukají druhý den. Nešlo to, dal jsem to v kuse. Taková je to bomba. 100%