Oko (2002)

Keď som vychádzal z kina po zhliadnutí filmu INTACTO, dúfal som, že tak zlý snímok dlho neuvidím. OKO moje nádeje skazilo. Paradoxne je asi výhodou, že som nevidel ŠIESTY ZMYSEL -- spolupozerajúci kamarát chcel už v polovici odísť, lebo mal pocit, že sa jedná len o veľmi nepodarenú cover verziu. Ohliadnuc od tejto "drobnosti" je OKO príšerne nudný a bezobsažný plytký film (pripomínajúci skôr rozsiahlejší videoklip), ktorý si zakladá na zbytočných a samoúčelných trikových záberoch (a to sa mi úvodná sekvencia skutočne páčila a dúfal som, že v jej duchu bude film aj pokračovať). Cynické povahy sa budú zabávať na trápnych pokusoch o dojatie diváka. Telenovelová tuposť zúfalo banálnych dialógov sa v žiadnom prípade nedá odbiť alibistickou poznámkou, ako Európania nemôžu pochopiť ázijskú mentalitu. Ojedinelé perly ako replika "Ako malý som na ňu tiež hádzal kamene." alebo celkom vkusné zábery na ohorené figuríny z nechutne patetického záveru na dobrý film nestačia. Pokiaľ nechodíte do kina na lacné videoklipové efekty, na ktoré vám stačí jedno PC a trocha šikovnosti, nechoďte ani na OKO.

Zvětšenina (1966)

Z historického hľadiska zaujímavý, ale v celkovom dôsledku podľa mňa značne precenený film. Aj keď o remeselnej kvalite sa nedá pochybovať.

Můj bratr Tom (2001)

Tak pekný film som nevidel snáď od Breaking the Waves. Ak máte radi romantické snímky podobného ladenia, bude sa vám My Brother Tom páčiť. Len mu musíte prepáčiť miestami až nepríjemnú (no nevynuteľnú) afektovanosť a motívy, ktoré sa už medzičasom stali vrámci "žánru" klišé.

Společně (2000)

Podobne ako Fucking Amal film príjemný, ale pod povrchom vlastne prázdny... Príjemná zábava, ale nejaké ťažké filozofické otázky vám veru tento film klásť nebude... Aspoň nie také, čo by ste už dávno nepoznali z iných a lepšie spracovaných diel a nemali tak silný pocit klišé "veď predsa robíme intelektuálny film, tak to musí byť o normálnych ľuďoch a pritom vlastne o minoritách"... (Koncový happy end radšej ponechávam bez komentára.)

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Hmm, preložiť "Do you want to backorder?" ako "Chcete stáhnout objednávku?", to vážne nepotrebuje komentár...

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Škoda, že celý film sa nenesie v podobne grotesknej rovine ako jeho začiatok. Séria by sa tak dočkala nádherného seba-ironizujúceho zakončenia... Ale treba uznať, že napriek bezduchému deju je to nádherne vizuálne spracované - francúzsku ruku z toho cítiť každým framom.

Kachní polévka (1933)

Na ten film sa však treba pozrieť aj z hľadiska doby, kedy bol natočený. A na tú dobu je sakramentsky dobrý - či po stránke satirickej (ak si ju tam človek vôbec chce všimnúť), alebo po stránke čisto humornej. Niektoré hlášky a scény sú proste legendárne, rovnako zrejmý je aj jeho vplyv na neskoršie komické skupiny - s Monty Pythons na čele.

Třicet dva krátkých filmů o Glennu Gouldovi (1993)

Fantastický nekonvenčný dokument/nedokument vykreslujúci geniálneho klaviristu scénami z jeho života, rozhovormi s jeho priateľmi a spolupracovníkmi či úryvkami z jeho nahrávok... Vynikajúco zahrané, brilantne natočené a fanasticky poskladané do konečného diela. Takto sa majú točiť životopisné filmy!

Den nezávislosti (1996) odpad!

Aj keď, scéna "Downloading Virus" (alebo tam bolo Uploading? žeby aspoň vedeli, čo píšu?) je u mňa osobne zapísaná na čestnom mieste zoznamu "počítačová diletancia v hollywoodskych filmoch". (Síce... Na Sandru Bullock v tomto smere asi nikto nikdy mať nebude...)

Buena Vista Social Club (1999)

Netuším, prečo sa okolo tohoto filmu zvrhol taký poprask. Dokument konvečný, v ničom neprekračujúcí hranice svojho žánru. Áno, myšlienky, názory, spôsob života hlavných "predstaviteľov" sú zaujímavé a zamyslenia hodné, ale... nejako to nestačí.