Dead or Alive: Hanzaisha (1999)

teda...vůbec nevim o co tam šlo, ale jinak po všech stránkách pecka. ty konce má miike ale obzvláště vypečené.

Deset dní, které otřásly světem (1928)

i když se to po půlce zvrhlo v ne zrovna přehlený dějepis, pořád si to bylo schopno udržet fantastické tempo a dynamiku střihu a svou megalomanskou výpravou a komparzem se to nepřestalo snažit v každém okamžiku vyrážet dech

Karnevalová noc (1956)

sovětská komedie, která je vtipná - úkaz velmi zřídkavý. není to žádná crazy komedie, ale satira velmi dobře mířená má taky své kouzlo.

Muž s kinoaparátem (1929)

úžasný audiovizuální koncert, který je na dobu svého vzniku neskutečně progresivní. už od začátku vysoce nasazené tempo nepolevuje ani na okamžik až do konce, za což film vděčí dostatečně heterogenímu a obsáhlému materiálu, z kterého byl vyroben, ale především naprosto geniální muzice, u které se až nechce věřit, že byla složena na konci dvacátých let. to s čím přišel v šedesátkách minimalismus, vertov na jedničku zvládl téměř o čtyřicet let dříve. nezbývá než smeknout klobouk dolů, protože čelist byla dole po celou projekci, tak aby klobouku nebylo smutno.

Andělská extáze (1972)

když už nic, tak po obrazové stránce tento snímek vyniká vysoko nad průměr. dostatečně bizarní syžet s jemně filosofickým nádechem drží krok, ale kamera je jednoznačně vedoucím nositelem umělecké hodnoty filmu. freejazzový hudební podklad pak jen umocňuje lehce nejistou atmosféru

Stalker (1979)

úžasné; světlo, obraz, zvuk, teď se to ještě snažíte nějak interpretovat, ale ono to nejde, protože smyslových vjemů je prostě moc (a ta jejich hutná sytost), a tak se celkový dojem rozplývá a vy z nějakého důvodu už nevíte, že něco bylo. je to, co je, plyne to, a když to stojí, je to jenom klam, protože tady nic nezůstává tak jak je, tady je všechno stále v pohybu.

Hostel (2005)

opravdu nevím jak hodnotit - formálně je to odbyté, chudé, sračka, céčko a nevim, jaké další negativní superlativy volit, aby to vystihly, nicméně tato sračkovitost je zdrojem unikátního humoru (a já rád horory, u kterých se popadám za břicho) a takřka celý film nemáte šanci se nesmát formálním chybám, které eli roth ve svém dílku připustil (obzvlášť po střihové stránce je tento film opravdu výjimečný). a to nehodnotím české titulky, které velmi svérázným způsobem tlumočili slovenské proslovy do češtiny. volím tedy zlatou střední cestu a musím film vřele doporučit všem podivínům, kteří se díky střihové skladbě dostávají do n-té dimenze.

Můj soused Totoro (1988)

prostě nádhera, kresbou počínaje a hudbou konče. připadám si jako bych omládl o 15 let, celá ta atmosféra musí každému nasadit úsměv od ucha k druhému. jenom pořád nechápu proč čeští dramaturgové stále dávají přednost šovinistickým animáčům z usa před bezstarostně pacifistickým myazakim.

Červená kalina (1973)

tak tento šukšinův film mi naprosto vyrazil dech, celou dobu se smějete komickým situacím, i když při hlubším zamyšlení toho tak polovina k smíchu vůbec není. celou dobu čekáte a přejete si, že ten recidivista musí nějak prozřít, a když se mu to nakonec podaří a má našlápnuto k slibné kariéře stachanovce, jeho staří kamarádi to nějak nedkokážou pochopit.

Třesky plesky (1972)

nádherné srovnání života na sovětském venkově a ve městě. zhruba 90% filmu se odehrává během jízdy ve vlaku, což poskytuje dostatečné portfolio situací, ve kterých máme možnost srovnat jednotlivé charakterové vlastnosti aktérů. šukšin v hlavní roli nemá chybu, i ostatní jsou excelentní, žánrová neurčitost ... přece jen tomu ještě něco málo k dokonalosti chybí, obzvlášť hudební složka, která si půjčuje motivy kde se dá, zbytečně ubírá dílu na virtuositě.