• Krátkometrážní

Sejmout zabijáka (2011) odpad!

Pokud mi bylo v nejbližší době něco velmi nesympatické, pak je to "Kill the Irishman". Film na tak pomalé tempo má neuvěřitelně rychlý spád, a tak se film stává pro introverta jako jsem já (který sice pomalým snímkům holduje, ovšem spád musí mít pomalý a dávající (s)mysl), noční můrou. V čele celého "děnní" je jakýsi nesympatický zrzek, na kterého už doufám v životě nikde nenarazím a akce, která je stejně žalostná, jako tento pokus o Scorseseho mafiánský styl (který ani vyjít nemohl, nýbrž je scénář průhledný a průměrný jako prase), který po chvíli ztrácí divákův zájem. Je to hnus velebnosti!

Strom života (2011)

Jedno z nejčistších děl, které kdy vznikly. Kubrickova Vesmírná Odysea 21. století. Óda na život a symfonie krásy. Meditace. Filosofie. Báseň. Nadčasovost. ______ Terrence Malick po pěti letech od Nového světa natočil své nejdospělejší a nejkontroverznější dílo, které se docení později. Už od první projekce v Cannes se u filmu se rodí protichůdné reakce. Jedni ve Stromu života vidí čirou nudu bez příběhu pro jehovisty, druzí jedno z přelomových děl. Sám jsem ve druhé skupině. A tak abych začal: Od úplného začátku filmu je jasné, jakým směrem se poveze. Objeví se citát z Jóbu „Kdes byl, když jsem zakládal zemi? (…) Když prozpěvovaly spolu hvězdy jitřní, a plésali všickni synové Boží?“, náhle jakýsi obrazec, chvíle ticha (!) a tichým klidným hlasem uslyšíme „Bratr“, „Matka“ s omílající mořskou vodou (Voda se ve filmu objevuje až neuvěřitelně často. Má také svůj význam. Znázorňuje čistotu a nevinnost (děti).) o břeh. Už tato pasáž představuje, že se bude jednat o umění, ještě lépe Pure Cinema. Snímek pak začíná smrtí syna, kde pak Matka dává Bohu otázky „Proč?“, „Co pro tebe znamenáme?“ apod. Bůh jí nedává přímou odpověď, nýbrž celé univerzum (vznik vesmíru / života). Právě v této části se na festivalu v Karlových Varech začalo přiliš mluvit. Lidé si mysleli, že si promítač spletl film a pustil „přírodopisný dokument s dinosaury“ nebo, že je to zbytečná část (Není! Malick měl důvod dát do celku tuto část. Filmový materiál trval 300 hodin a pracovalo se něm cca 30 let). Právě tyto reakce ukazují, jak je nejednoduchá vlastnost sledovat film. ______ Strom života je filosofický film. Pokládá tak silné otázky, které mi jsou blízké, že mi naskakovala husí kůže. Krása přírody tu je vyobrazena ve všem, co vás napadne: stromy, tráva, nebe, budovy, život. Geniální kamera Emmanuela Lubezkého, která krouží „sem a tam“ je čistá a mistrovsky odvedená práce (Oscaři jsou fraška, to už ale ví každý.). Jen tak bych chtěl ještě doplnit v čem je režie Terrence Malicka natolik unikátní. Malick nepoužívá umělé světlo. Vždy jen světlo přírodní. Kvůli dokonalému obrazu je schopen natáčet i brzy ráno. Zkrátka a dobře, Strom života je jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. ______ Analýza 1 od Petra Vacíka a analýza 2, které jsou tak pravdivé, až mi to nahání strach. ______ CSFD hodnocení je k pláči. Proč na toto umělecké dílo koukají mainstreamový diváci a dávají mu jednu či dvě hvězdy nebo odpad? Demence, kterou si Strom života nezaslouží. _____ Na závěr bych si dovolil opsat úryvek z článku z Cinepuru: "Až vášně (a klávesnice) vychladnou, přestěhuje se Strom života do Kroniky filmu, kde mu bude za třicet let věnována celá jedna strana. A bude opěvován stejně, jako jsou dnes oslavovány Malickovy Nebeské dny (1978). Chce to prostě čas. Kubrickovi také netleskali všichni hned po premiéře."

Stud (2011)

Videoartová McQueenova výpověď doby; studená, syrová, ale i těžká studie muže, která není pro každého. Moderní umění.

Sucker Punch (2011)

Snyderovo Inception pro nerdy a sen každého kluka. Je mi jedno, že je to kritizované, je mi jedno, že to nemá bůhvíjaké hodnocení a taky je mi jedno, že si to Snyder natočil pro sebe. Je to vizuální pastva plná šílených střihů, CGI efektů, zpomalených záběrů a režijních vychytávek. Tohle bude (možná) kultovní.

Super 8 (2011)

Zklamání. Začátek byl skvělej (+ ještě pár scén), ale jinak to bylo přeplácané - vztahy mezi rodiči a dětmi, vojáci, mimozemšťan ničící město...a ten americkej konec byl něco! Čekal jsem od Abramse něco na způsob vynikajícího Star Treku, ale místo toho vznikl další E.T. (lepší přirovnání být nemohlo!) 5/10

The Broken Tower (2011) odpad!

Franco si poslední dobu hraje asi na intelektuála, do toho hulí kvalitní matroš, žádné české shity a nebojí se natočit k uzoufání nudnou amatérskou sračku, hrající si na umění, kde to ani kameraman nezvládal. Blinec.

The Curve of Forgotten Things (2011)

Krásná hudba. To je ale vše, co tento krátkometrážní snímek nabídl. Myšlenku jsem nenašel, Fanning chodí sem a tam a absolutně netuší, co se po ní chtělo. Ostatně, já bych taky nevěděl.

Válečný kůň (2011) odpad!

Spielberg a jeho naivní kýčovitá sračka s patetickým scénářem o koníčkovi, které nevěříte absolutně nic! - - - Jak tak čtu ty komentáře s 5 hvězdami, protože Spielberg..., kde se dočítám, že MY, kteří dali ODPAD jsme hateři a podobný blbosti, zůstává mi rozum stát. Proti Spielbergovi nic nemám, jen mu nežeru každé hovno, co natočí. Už čtvrtý Indiana Jones byla hrůza, tohle je utrpení. Takže se s těma pózama uklidníme a budeme psát jenom k verbalovi. Zajímavé komentáře: J*A*S*M. - - P.S. - POMO nazval Koně filmovou poezií! Mainstreamový divák se koukám vyzná a navíc uráží poetické filmy.