• Pohádka

Nehynoucí láska (1994)

Příjemný film, který si plyne pomalu a nejspíš by plynul i bez diváka. Životopisný příběh o geniálním skladateli se zaměřuje převážně na jeho milostný život a "osudovou lásku." Ukazuje Beethovena nejen jako skladatele, ale především jako člověka, člověka sžíraného vlastními vnitřními strachy a vzpomínkami, který se nedokázal nikomu otevřít a přesto potřeboval tolik lásky. Garyho herecký výkon i výkony ostatních snadno vykompenzují nedostatky filmu, hlavně poněkud nezdařený závěr. Pro člověka, který nikam nespěchá, chce si vychutnat pohodu sobotního večera u trochu inteligentního filmu, je Nehynoucí láska skvělá možnost.

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Tak tohle je vážně filmová lahůdka, při které nebudete vědět, kde vám hlava stojí. Již samotný scénář je úchvatný, těžko ho však popisovat, je to o ničem a zároveň o všem:) Z celého filmu sálá ohromná pozitivní energie, ačkoli příběh je dost nešťastný...jak jinak, když jde o Hamleta. Myslím, že Shakespeare by byl spokojen.

Dracula (1992)

dokonalost sama! Pokud pomineme poněkud jiné povahové rysy hlavních hrdinů, jedná se o nejvěrnější kopii Stokerova románu. Perfektní herecké výkony s řadou hvězd, skvělá kamera...Ačkoli Stokerův příběh mi vždycky připadal spíše jako romantický příběh o nekonečné lásce, která překoná staletí, tvůrci filmu se snaží navodit více hororovou atmosféru a povedlo se jim to vcelku dobře. Skvěle zkombinovali hororové prvky s romantickými scénami, zajímavý je i způsob rychlé kamery. Příběh ve mě vždycky vzbuzoval lítost nad člověkem, který ztratil svou duši a dlouhá staletí trpěl, aby ji pak opět objevil. Tento film neukazuje Draculu pouze jako bezcitného sobeckého vraha a tím u mě získává jasné plus.

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Vraždy v Midsomeru si po celých 10. řadách stále udržují vysoké skóre, ovšem první čtyři řady jsou bezkonkurenční. Tolik zvláštních typů a podivných postaviček se jen tak nevidí. K tomu suchý anglický humor, dva sympatičtí detektivové a několik (set) mnohdy brutálních vražd. Kam se hrabou všechny ty kriminálky a já nevim, co ještě. Dokud budou v Midsomeru žít nějací lidé, budou se vraždit a my se budem mít na co koukat.

Sněhový dort (2006)

Originální zápletka, skvělé herecké obsazení, Sigourney Weaver se své role zhostila bravurně, Alan Rickman coby zklamaný a životem unavený Alex je více než přesvědčivý, zajímavý je i herecký výkon Emily Hampshire (Vivienne). Komorní drama tří (čtyř) lidí, kteří jsou sice každý jiný, ale mají taky něco společného. Téma autismu je od dob Rain Mana pro scénáristy vděčné, nechci se pouštět do debat, zda Linda je nebo není typický příklad autistické osoby (btw každý autista se projevuje jinak), protože nejde o dokumentární příběh, ale o fikci. Autismus je zde využit hlavně jako kontrast pro postavu Alexe, který tragickou událost prožívá naplno a nedokáže si přiznat to, co Linda řekne bez obalu. Každopádně příjemný snímek s mnoha klady a jen několika nedostatky, takže vřele doporučuji ke shlédnutí.

Poslední upír (1993) (TV film)

No dobře, tentokrát se jim předělávka hodně povedla, uznávám, že není vždy na škodu přikrášlit si předlohu. Doyle v pozdějších letech tíhnul k mysticismu a občas to i promítl do svých povídek i do zájmů svého detektiva. Snad by byl s filmem spokojen.

Svobodný mládenec (1993) (TV film)

Velmi rozporuplný díl série, v některých momentech máte chuť tleskat nadšením, jindy byste nejraději osobně poznali lidi, kteří mají tohle na svědomí (a rozhodně ne proto, abyste jim blahopřáli). Za co ty tři hvězdičky: po vizuální stránce perfektní zpracování, scénář sám o sobě je velmi poutavý, za co dvě odebrané hvězdičky: totální předělávka povídky Urozený ženich (Doyle se v hrobě obrací), halucinacemi trpící detektiv (Holmes se v hrobě obrací), výsledný průměr možná někoho potěší, ale vhledem k celkovému hodnocení této série to o něčem vypovídá...

Mistr mezi vyděrači (1992) (TV film)

Jak lze z krátké povídky udělat hodinu a půl dlouhý film, který je koukatelný, zábavný i tragický, s vypracovaným scénářem a skvěle zahranými postavami. Takhle!

Z deníku Sherlocka Holmese - Šplhající muž (1991) (epizoda)

Až jsem se bála, aby představitel profesora nedostal infarkt. Nejsem sice žádný filmový kritik, jen obyčejný divák, ale většinu hereckých výkonů v této sérii (i vedlejší postavy) považuji za velmi dobré.