• Krátkometrážní

Diktátor (2012)

Další Cohenovo alter ego vstupuje na plátno ve velkém stylu - začátek opravdu pobaví, zbytek je ale poněkud rozpačitý. Jako snad všechny jeho komedie i tato přinesla několik scén, u kterých se nahlas zasmějete, ale i několik takových, kdy si se znechuceným výrazem řeknete co to sakra je. Za co jsem ale vážně rád, že mi tentokrát v Cohenově přítomnosti nebylo trapně a proto jsem v zásadě spokojen. Takový Borat se mi ale líbil o něco více.

Iron Man 2 (2010)

Poměrně typický druhý díl - už to není tak odlehčené, tvůrci se naopak snaží něco přidat (v tomto případě akci), aby se zapomnělo, že už ten příběh tolik originální není. Na mě toho bylo trochu moc, připadalo mi to zbytečně přestřelené a nebavil jsem se tolik jako u prvního dílu. Velmi mě ale potěšila snad celá herecká sestava (především jsem rád za přizvání Scarlett, která jako agentka/sekretářka rozhodně nezklamala), kde za zmínku stojí i menší role samotného Favreaua a tradiční cameo Stana Lee. Pokračování je to důstojné, celkem za silné 3*.

Já, truchlivý Bůh (1969)

Já, truchlivý Bůh je filmem, který se velmi podobá snímku Nikdo se nebude smát Hynka Bočana. Nejenže oba zachycují Kunderovy povídky ze Směšných lásek, ale i zpracování oba pojali takřka stejně, a oba kvalitně. Kachlíkovo provedení se mi líbilo zřejmě o něco málo víc. Atmosféra byla zachycena tak jak jsem si představoval, duo Kopecký-Landovský fungovalo skvěle a neobvyklý způsob vyprávění se nesmírně hodil. Bohužel mě to ale tolik nebavilo a chyběla mi ta lehkost se kterou jsem Kunderu sbírku povídek četl. To mi film nenabídl.

Stařec a moře (1958)

Jeden z mála případů kdy ve mně film po celou dobu vyvolával podobné pocity jako kniha. Problém je v tom, že mě ani kniha moc nebavila. Na zdlouhavé příběhy o ničem si moc nepotrpím a ani Hemingwayův styl není mým šálkem kávy. Nicméně měly obě verze příběhu něco specifického. V knize to byly zajímavější detaily a lépe vylíčený konec. Ve filmu famózní výkon Spencera Tracyho, s jehož Santiagem jsem se dokázal zžít jako s málokterou filmovou postavou. Přes jeho výrazy, gesta, slova i kapky potu na čele byla opravdu bezchybně vyjádřená touha, utrpení, odhodlání i bolest stařičkého rybáře a na tento herecký koncert budu asi nějakou chvíli vzpomínat. Jinak ale film doplácí vlastně na stejné věci jako kniha a jediným plusem kromě hlavního protagonisty tak zůstává krátká stopáž.

Nikdo se nebude smát (1965)

I přes poněkud rozpačitý úvod docela příjemně zfilmovaná Kunderova povídka. Platí ale, že u knihy jsem se bavil podstatně více.

Revizor (1933)

,,Revizor z Petrohradu a ještě k tomu s tajným posláním!" Gogolův Revizor patří k mým nejoblíbenějším dramatům vůbec, několikrát jsem jej četl i viděl v divadle. Po zhlédnutí Fričovy verze musím říct, že mi toto dílo připadá daleko vhodnější pro divadelní prkna než pro filmová plátna. Neříkám, že je film špatný to vůbec ne - předlohy se drží poměrně věrohodně a Burian je výborný, jenom mě to tolik nebavilo a ke konci jsem byl dost rád alespoň za tu krátkou stopáž.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Mírné zklamání. Stifler opět táhne takřka veškerou zábavu, ostatní členové bandy jsou poněkud nudní, tentokrát možná až moc. Očekávaná mírná nostalgie nakonec ani nevadila a několik vtipů bylo přímo skvostných. Bohužel jsem se ale smál přibližně tolik, kolik jsem se nudil. Mezi komediemi nadprůměr, ale nechám to na ty 3*.

Děň vyborov (2007)

Další svěží ruská komedie Kvartetu I, která mě ale trochu zklamala. Některé vtipy a dialogy určitě potěší, ale celkově je příběh poněkud nezajímavý. Proto a i kvůli dvouhodinové stopáži jsem se místy spíše nudil. Celkově to ale na 3* stačí.

Juno (2007)

Dospěle odvyprávěná a natočená teenage komedie, u které jsem se ale moc nezasmál. Přesto rozhodně nemůžu říct, že bych byl zklamán. I přes počáteční nudu a několik až trapných scén, kdy jsem už myslel na to, že bych si měl raději pustit něco jiného, se film v druhé polovině příjemně rozjel a díky výborné Ellen Page a správnému konci jsem vlastně i docela spokojen. Reitman opět dokázal, že umí natočit zajímavý film.

Moneyball (2011)

Americký sen dostal ,,nový" docela pěkně padnoucí sportovní kabát, kterému nechybí klasické překážky v cestě za splněným cílem a umí překvapit ne zcela tradičním koncem. Na můj vkus je film až moc ,,americký", ale to je dané tím, že baseballu tolik neholduju - průměrný občan USA se u takového snímku asi bavil o dost více. Brad Pitt a rychlé dialogy mě bavily, Jonah Hill v roli geeka z Yalu spíše štval. Celkově to působí jako průměrné sportovní drama, kterému něco do sebe přidává fakt, že je podle skutečné události.