Únos letadla (2023) (seriál)

Mezi 3 - 4*, ale je to vlastně celé strašně předvídatelné.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Poprvé se mi v kině stalo, že jsem na chvíli usnul. Myslím si, že to nebylo filmem, ale čistě mojí únavou, takže další shlédnutí je nutné. Někdy. Za dlouho. Herecký koncert všech zúčastněných. Především DiCaprio hraje hodně zvláštní postavu, které byste asi měli chvílemi fandit (nebo s ním alespoň trochu soucítit), ale je to hodně těžké a na konci jednoduše nemožné. Výborně napsané a prokreslené postavy. Co se scénáře týče - je mnohovrstevnatý, se spoustou odkazů, symbolů a témat, které si zaslouží být připomínány. Hudba krásně  hypnotická, sound design geniální (hlavně když mluví De Niro), kamera skvělá. Jen mi tam chyběl větší spád, nějaká akce, zlom, zvrat, cokoliv co by narušilo precizně, ale pomalu, strašně pomalu budovaný příběh, jehož vyústění nemá takový atak, jaký by měl mít. Z kina jsem odcházel - a dnes ráno byl ten pocit silnější - že tohle měla být třídílná minisérie. Pro běžného diváka bych řekl skoro nekoukatelné.  Asi 4/5, ale může to být klidně 3/5 nebo 5/5. Tady je to těžký.

Bod obnovy (2023)

Každý český film, který není komedie s Langmajerem je krok správným směrem. V našich končinách úkaz, který dělí od dokonalosti jen silnější scénář. Prosím, jděte na to do kina, hlasujte peněženkou.

Stvořitel (2023)

Jako kdyby to točil Cameron se Spielbergem. Scénář místy hapruje, a to dost. Ale celkově je to hodně fajn sci-fi alá Ready Player One, Elysium a ano, E.T.

Oppenheimer (2023)

Mohlo by se na první pohled zdát, že 70mm IMAX formát je pro biografický film zbytečný a je to jen gimmick, aby se o filmu víc mluvilo a byla to další položka do marketingových materiálů.  Tento formát ale z filmu udělal něco víc. Něco mnohem intimnějšího. Tam, kde se jinde kocháte nádhernými panoramatickými scénami, zde vnímáte každý mikropohyb Cillianova obličeje. Místy si člověk připadá jak voyeur a to byl, si myslím, režisérův záměr. Scéna s testem je výborná. Nikoliv monumentálností, ale jednoduchostí, jednoznačností, definitivností a gradací. Ale mě jestě víc dostala jiná scéna. Scéna po testu v kostele za řečnickým pultem. Ta řekla všechno. A budu ji mít v hlavě ještě hodně dlouho. Teď ve zkratce. Výkony herců skvělé, hlavně Cillian a Robert Downey Jr.. Naopak moje oblíbená Emily Blunt byla podivně napsaná i zahraná. Hudba dobrá, ale stejně jako u Tenetu si druhý den nepamatuju žádný výraznější motiv. Film, ač trvá 3 hodiny, je svižný a moc věci nevysvětluje a na diváka nečeká. Tomu nepomáhá ani velké množství postav (často krátké skoro až cameos známých herců). Hodně probírané sexuální scény jsou přesně dvě a nic šokujícího v nich neshledávám. Tenhle Nolan mě baví víc než Nolan před třemi lety. 5/5 a rád bych to chtěl vidět ještě jednou, nějaké příběhové detaily mi unikly, ideálně opět v IMAXu.

Renfield (2023)

Parádní nenáročná zábavná oddychovka s naprosto skvělým Cagem tak, jak ho máme rádi. Přehrávajícího a šíleného. Ale i Hoult a (překvapivě) Awkwafina jsou dobří. Už podle trailerů jsem tušil, že mě to bude bavit. Nezklamalo. Fajn je i to, že film do určité míry ctí Stokerovo dílo. Tohle si určitě pustím někdy znovu. Ti, co tomu dávají odpad nebo jednu hvězdu jsou party poopers.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Tak jsem se po dlouhý době nechal zlákat zdejším hodnocením. Už nikdy víc. Hezký masky, pěkně natočený, ale ... Nuda ty vole. Strašná nuda. Nutno vyzdvihnout hlavní démonku, ta byla ok, ale jinak ... Musim se podívat a porovnat s Evil Dead 2013, to se mi tehdy taky nelíbilo, ale po tomhle asi změním názor.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Objektivně to asi na plnej knédl neni, ale dlouho jsem se v kině takhle nebavil a přiblble neusmíval, takže teď si to dovolím pro jednou trošku voroštovat. Neskutečně příjemná, místy nápaditá a veskrze oddychová zábava, která není tak úplně blbá, jak se na první pohled zdá. Chci víc.