• Krátkometrážní

Slaměný klobouk (1971)

Děj tohoto filmu vás brzy omrzí, pokud si nepotrpíte na bezduché francouzské frašky. Povedeno je jen pár momentů, především svatba, koncert u Růžičkové a řemeslníci. Jinak je na tomto filmu také zajímavé obsazení, kde vedle českých komediálních klasiků (Kopecký, Menšík, Janžurová, Filipovský, Hlinomaz) hrají i v české komedii méně obsazovaní herci, především skvělý Kemr či Landovský. Obsazení vynikající, scénář prachmizerný, celkem ale dobré čtyři hvězdy za příjemnou atmosféru.

Čintamani & podvodník (1964)

Úžasný český, trošku zapomenutý, film. První povídka je výborně napsaná, napínavá a vtáhne vás do děje od počátku. Navíc zde skvěle hrají Šmeral, Kronbauerová, Hlinomaz a především Scheinpflugová. Druhý příběh není dějově tak zajímavý ani napínavý, ale mnohokrát ho povyšují herecká esa Brodský a především Sovák, který opět nezklamal. Scény v lese s Bohdalovou jsou úžasné. Vcelku tedy první povídka vyhrává v žánrovosti, druhá pak v komediálnosti. Celkově hodnotím nejvýše, jak mohu.

Moderní byt (1971) (TV film)

Na krátkou mikrokomedii opravdu vynikající obsazení, ale vtipnost není taková, jak by si herci zasloužili. Velmi výteční jsou Menšík, Libíček a Kostelka, naopak Hrzán a Rázlová moc nepřekvapují a hrají průměrně. Ani Svěrák se zde nevzepjal ke svému komediálnímu výkonu, jak jsme odjinud zvyklí.

Muži v říji (2009)

Na tento film jsem se díky skvělému obsazení těšil a byl jsem mírně zklamán. Nezklamali mě herci, z nichž někteří hráli opravdu skvěle (Hanzlík, Huba, Bareš, Dulava), ale scénář. Je v něm zbytečně moc motivů najednou, přičemž například postava blázna Dana či postava Martina Trnavského jsou naprosto zbytečné a pro děj nepřínosné. Daleko více by se měl rozvinout hlavní dějový příběh - tj. snaha vystavět silnici. Nevysvětlen zůstává vztah Lábus-Zedníček. Podobných nejasností je tam více. Druhá polovina jasně převyšuje tu první, a to díky scénám premiéra s ochrankou. Mezi soutěžícími ve vábení příjemně překvapí reportér ČT Miroslav Karas jako Polák, či historik Prof. Tomáš Durdík jako Němec.

Zločin v šantánu (1968)

Poměrně nepovedený kriminální snímek, v nemž není ani tak důležitá zápletka, ale některé herecké výkony jednotlivců. Tím myslím samozřejmě solidně hrajícího Brodského, Svěráka či Libíčka. Je sympatické ve filmu vidět i takové tváře divadla Semafor, jako jsou Pilarová, Suchý, Šlitr, Grossmann či Hrabánek. Ve filmu zazní mnoho písní, z nichž jen některé stojí za zmínku a asi se vám více vryjí do paměti (Poklad, Nashledanou, Kočičí bál, Kolena, Balada pod šibenicí). Ve srovnání s Kdyby tisíc klarinetů nepoměrně slabší, ale i tak by to měl být povinný snímek pro milovníky tvorby S+Š.

Všichni dobří rodáci (1968)

Nelze dát jinak, protože nelze dát více hvězd. Přiznávám se, že na první shlédnutí jsem byl celkem zklamán, protože jsem očekával akčnější děj. Ale napodruhé, když už jsem věděl, do čeho jdu a co od filmu očekávat, jsem byl uchvácen. Napotřetí to snad bude ještě lepší. Ostatní zde vyzdvihují herecké výkony, což lze jen potvrdit. Výborná hudba, nádherná kamera a režie pana Jasného.

Lásky mezi kapkami deště (1979)

Jeden z lepších Kachyňových filmů. Kdo neviděl, musí už jen kvůli výkonu V.Menšíka spatřit, protože on tu předvádí jeden ze svých nejlepších a nejpřesvědčivějších hereckých výkonů. Úžasně zahrané vážné scény, i když sem a tam je samozřejmě tradičně vtipný (když nechce chodit na záchod atd.). Jinak celý film je místy trochu více rozvláčný, což zavinilo i rekordní Kachyňovu stopáž 126 minut. Úctyhodné jsou výkony mladých herců (Dlouhý, Hrušínský, Vaculík). Z ostatních potěší Hrušínský, Macháček, Willhelmová, velmi krátký Lír, Kostelka, Kopřiva či Kaplanová. Samostatnou kapitolou je tradičně úžasná hudba L.Fišera, především pak píseň E.Olmerové, která se filmem táhne jako propojující motiv. A dávám také speciální * za silný závěr. Takový má málo filmů.

Vyšší princip (1960)

Téma atentátu a okupace je zde ztvárněno velmi silně. Téma mladá generace vs. válka je sice zpracováno mnohokrát, ale ze všech filmů vévodí právě Vyšší princip pro svůj dramatický spád, úžasný závěr a skvělý herecký výkon F.Smolíka. Jediné, co lze filmu vytknout, je jistý schematismus, který je typický pro autora předlohy Drdu. Velmi pozoruhodná je také role V.Lohniského, který opět dokazuje, že není malých rolí.

Kočár do Vídně (1966)

Na tomto snímku oceňuji především vizuální stránku. Kachyňa zde dotáhl to, co v Králi Šumavy naznačil, totiž že černobílé záběry lesa, v kterém se plíži mlha, skrz nějž prosvítá denní světlo, jsou velmi působivé. Moc se ve filmu nemluví, většinu pronese německy dabovaný Hanzlík (mimochodem jeho výkon v osmnácti letech je obdivuhodný, dost možná jeho nejkvalitnější životní role). Janžurová hraje především očima, ale také výborně. Luděk Munzar si moc nezahraje, ale opět potvrzuje, že není v českých hercích lepšího nacisty. Perfektní hudba. Myšlenka filmu vyznívá ještě dlouho po skončení. Doporučuji všem!

Práče (1960)

Velmi krásný, hřejivý snímek. Pro jeho sledování mne navnadila Menšíkova historka o krávě, nicméně film nebyl zklamáním. Pěkné herecké výkony, vtipný Menšík, překrásný závěr. Je to trochu netradiční pohled na válku, ale velmi originální a zajímavý.