• Krátkometrážní

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Velmi slabý seminář s jedním vtipným výstupem (Smoljak o skleroze). Naopak krásná hra, brilantní a vybroušená, s pointou, mnoha nápady a gagy, dějově jednolitá. Oceňuji odvahu dát prostor mladým hercům v prakticky druhé hlavní roli (Reidinger/Šimon). Naopak škoda takových herců jako Čepelka a Weigel, kteří jsou v nevýrazných rolích zastíněni druhou třídou - Bruknerem a Pencem.

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Výrazný pokles kvality vůči ostatním hrám. Přehršel laciných a prostých fórů (opeřený had aneb dělání si srandy z dlouhých jmen, národ je prosíravý, celé to blbnutí s lidožrouty). Je dobře, že to S+S napravili v následující hře, toto by opravdu nebylo důstojné rozloučení.

Cimrman v říši hudby (2006) (divadelní záznam)

Většina komentářů zde odsuzuje samotnou opera Úspěch. Je jasné proč. Protože je to jediné Cimrmanovo dílo, které není podbízivé a přístupné všem vrstvám populace. V každé jiné hře jsou momenty, kterým se smějou ti chytří, ale jsou tam i takové, které pochopí i slabomyslnější, v každé jiné hře. Jen zde, v této opeře, je pro plný požitek nutno znát trošku vážnou hudbu, mít ji rád, mít rád operu. Protože pak v celé té opeře vidíte velkou parodii na všechny možné opery a skladatele, postřehnete jemné vtipy (inž. Wagner zpívá na melodie z Wagnerových oper, český inženýr Vaněk na Smetanu atp.). Kdo operu nezná, ten nepochopí. Svěrák a Smoljak se zde pustili na tenký led, protože obliba opery v dnešní době je minimální, nikomu to nic neříká. Proto si myslím, že všichni, kdož zde tak vehementně kritizujete operu, činíte tak jen a jen z nepochopení.

Chalupáři (1975) (seriál)

Kromě nosného hereckého výkonu Jiřího Sováka si obdiv zaslouží i ostatní vesničané v čele s Moučkou, Hlinomazem, Beyvlem, Sloupem a především Menšíkem, jehož hláška z prvního dílu o Humlovi, "že je pořád takovej rozchechtanej" vystihuje celou Sovákovu postavu. Vůbec je zde více vtipů, než se může na první shlédnutí zdát. "hlavu jako když kopne do drnu", "posledního kapra vylovili husiti" - "to je pěkný, dělat si srandu z husitů" nebo geniální "mně stydne hlava".

Pozor, vizita! (1981)

Další skvělá Hrušínského role, tentokrát více smutná. Ale přesto je to film, kde se vlastně nic neděje, a přitom je nám tak blízký. Scéna, kdy vynadá příbuznám z balkonu, je lahůdková a možná platí na velkou část z nás. Více takových Prepslů ve světě.

Smrt krásných srnců (1986)

Výborně zpracovaný Ota Pavel. Životní role Karla Heřmánka, který ukazuje, jak je dobrý herec. Mnoho scén je vtipných, mnoho velmi smutných, tak je to v životě. Z vedlejších rolí oceňuji Hrušínského, Tokoše a Vančurovou.

Spalovač mrtvol (1968)

Tento film miluji především díky hudbě Z.Lišky, výborným střihům (obraz přechází zcela plynule), a hlavně díky hereckému výkonu Rudolfa Hrušínského. Ale nezapomenu ani na dvojici Menšík+Myslíková, která do filmu vpouští komediální prvek, stejně jako M.Rosůlková v miniroli. Nádherně slizký Ilja Prachař také stojí za pozornost.

Petrolejové lampy (1971)

Skvělé! Přepsat obsáhlý a vynikající román J.Havlíčka bylo těžké, vynechalo se plno zajímavých a důležitých pasáží, ale to hlavní zůstalo - příběh dívky, která nechce zůstat starou pannou, je oklamána svým bratrancem, ale nevzdává se. Rozdíl románu a knihy je v tom, že Štěpka je v knize více bojovná, více odvážná a nepoddává se osudu tak, jako ve filmu, ale to nevadí, film je geniální. Výkon Ivy Janžurové dokládá, že není v ČSR lepší herečky. P.Čepek výborně zvládá popis a postup paralýzy. Ještě zmíním skvělou a silnou hudbu L.Fišera, která povyšuje celý film.

Jen ho nechte, ať se bojí (1977)

Podle mě docela slušná komedie, pokud tedy máte rádi trio Šimek-Nárožný-Sobota, které je v hlavní roli. Pokud ne, pak se nedivím, že dáváte tak nízké hodnocení. Ale každopádně Menšík potěší každého. Písničky jsou vcelku hezké a melodické.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Hodnotit tento seriál je velmi těžké. Jelikož zde ale většina komentářů je negativních a má většinou pravdu, já přesto dodám několik pozitivních hodnotících vět. Především jsou to herecké výkony některých herců, jmenovitě Brabce, Brzobohatého, Mrkvičky, Jelínka, v epizodních rolích Munzara, Beka, Haničince atd. atd. Některé díly jsou vynikající, jiné slabší, jiné hrozné. VYNIKAJÍCÍ: Vyznavači ohně, Rubínové kříže, Bestie, Strach, Vrah se skrývá, Křížová cesta, Kvadratura ženy, Prokleté dědictví, Studna, Rukojmí+Poselství, Mimikry. STŘEDNÍ: Smrt u jezera, Loupež sladkého, Mědirytina, Kleště, Konec šance, Bílé linky, Modrá světla, Pán ze Salcburku, Štvanice. STRAŠNÉ: Hon na lišku, Loď do Hamburku, Romance, Dáma s erbem, Třetí housle, Tatranské pastorale, Šťastný a veselý, Klauni, Růže pro Zemana. Tedy číselně 12:11:9. Tedy dávám 50%, tři hvězdy.