Policajti z předměstí (1999) (seriál)

Ta jedna necelá hvězdička ovšem patří vnadám Dagmar „(ʘ)(ʘ)“ Ďáskové :-p. 10 %

Úkryt (2002)

Celou první polovinu Fincherova pátého celovečerního dílka jsem se akorát utvrzoval v předpokladu, že z takto jednoduchého námětu nemůže i za ideálních okolností vzniknout snímek té nejvyšší jakostní kategorie. Občasné nelogické konstrukce v ději mne v tomto úsudku jenom utvrzovaly. Avšak částečně jsem se zmýlil. Ve druhé polovině totiž příběhová linie nabrala ty správné, tolik očekávané obrátky, a ve výsledku především právě díky scénáři představuje Úkryt uspokojivý žánrový zážitek. Ale... Přestože vás čeká nejedna napínavá chvilka a nespočet technických libůstek (jako ukázka současných filmařských prostředků slouží Úkryt dokonale), tenhle film z vás vinou absence jakéhokoliv pamětihodného momentu vyprchá jako inkoust z pera. Výsledný filmový tvar je prostě tak nějak o ničem. A ty některé samoúčelné digitální efekty by si mohl režisér pro příště odpustit. Polygony nejsou všechno. 70 %

Sexbomba od vedle (2004)

Kvůli nesourodosti filmu jsem si dlouho lámal hlavu s tím, jak k němu přistupovat a posléze hodnotit. Elishe Cuthbert příroda nadělila neoddiskutovatelný půvab a ani její herecké schopnosti nejsou k zahození. Ale co je to platné, když jí scénář káže ztvárnit tak těžko uvěřitelnou postavu, jakou slečna melancholické povahy, inklinující k profesi pornoherečky, určitě je. O to větší je to průšvih, že tato skutečnost hraje v příběhu stěžejní roli. Ve srovnání s většinou teenage komedií, které se mění v závod o co možná nejperverznější vykreslení ožehavých témat, se mi ale líbilo, že tvůrci tento subžánr pojali po svém, díky čemuž má Sexbomba od vedle příjemný nádech větší porce romantiky a menší dramatu. Pokud vezmu v úvahu i sympatickou ústřední dvojku, zajímavý námět a pár povedených komediálních scén, není výsledek tak špatný, jak by člověk od filmu pro adolescenty s takovým českým názvem očekával. 60 %

Bod zlomu (1991)

Nezapomenutelné dvě hodinky. Bod zlomu je parádně gradovaný krimi-akční nářez, který má hlavu a patu, dechberoucí záběry na vodě a ve vzduchu, cool postavy (Patrick Swayze v jednoznačně nejlepší roli kariéry, skvělý Gary Busey výjimečně na straně zákona a překypující humorem a správňácký Keanu Reeves jako jeho parťák), osobité lupiče v maskách ex-prezidentů, hlášky k popukání, ... Tenhle film má prostě šťávu. Jasně – není to pro každého. Jasně – žádnou vyšší myšlenku zde nenajdete. Snímek ale jedinečným způsobem demonstruje, co s člověkem dokáže udělat touha po nebezpečí, či ještě lépe co s člověkem udělá rivalita. Pokud v sobě potlačujete šílence se sklony k extrémním sportům, tady se budete cítit vysloveně jako v ráji. 100 percent pure adrenaline, 80procentní filmový zážitek. 80 %