American Horror Story - Asylum (2012) (série)

Asylum je to najlepšie, čo séria American Horror Story doteraz ponúkla. Od prvej epizódy neskrýva pokrok v brutalite, desivosti, hercoch, či spletitosti deja. Scenár sa tentoraz rozvetví do dvoch dejových línii (minulosť a súčasnosť), výborne prepojených a napínavých do poslednej časti. Jessica Lange dostala najväčší herecký priestor a tým svoju životnú rolu. Každá jedna postava má svoju zvrátenú stranu, prostredie, aké ponúkajú priestory Briarcliffu nenájdete ani v tom najdesivejšom horore, a zvratov a scenáristických smyčiek som si užil habadej. AHS Asylum je vrcholom série, takisto pre mňa aj tým najlepším hororovým seriálom všetkých čias. Som veľmi zvedavý, či sa tvorcovia v tom najlepšom niekedy prekonajú.

American Horror Story - Coven (2013) (série)

Najslabšia séria geniálnej American Horror Story. Jednak to bude tým, že čarodejnice ma nikdy veľmi nebrali, jednak tým, že to má plytký, deravý a vláčny dej. Kvalitná réžia sa však nezhoršila, kamera postúpila o level vyššie v pútavosti, no ani stále dokonalý herecký výkon Jessici Lange, ani chrumkavá Emma Roberts to nezachránia. Stále to je AHS, avšak tentoraz v miere priemerného hororového seriálu.

Dům na konci ulice (2012)

Úplne bežný a tuctový večerný triler s výzorom televíznej produkcie, ktorý nemá čím prekvapiť, no popravde ani veľmi odradiť. Podobných filmov je síce sto a jeden, no hercom to dobre hrá, atmosféra a lakačky fungujú (vo finále výborné napätie), a to finálne rozuzlenie, ktoré sa dá pri troške pozornosti odhaliť už niekde v tretine stopáže, je i napriek tomu fajn. Oddychovka na jedno pozretie.

Birdman (2014)

Tak toto na film roka určite nestačí. Birdman je vskutku obyčajným komorným životopisom, ktorý v prostredí jedného divadla zobrazuje príbeh krachujúceho herca a drobné príbehy niekoľkých vedľajších postáv, ktoré nemajú čím osloviť. Na druhej strane práve Keaton je ten ťažný bod, ktorý si zahral jednu zo svojich najlepších rolí v živote. Film má niekoľko slušných dialógov a replík, drobnú dávku čierneho humoru, no mnohokrát postavy tliachajú zbytočnosti, ktoré len naťahujú prehnanú stopáž. Najväčším plusom je nádherná Lubezkiho kamera, ktorá z filmu robí jediný dlhočizný záber. V závere film zanechá vcelku pozitívny dojem, no svoj umelecký dych v okamihu stratí. V roku 2014 som videl niekoľko filmov, ktoré by Birdmana zakopali pod zem, a ostali, žiaľ, takmer nepovšimnuté.

Interstellar (2014)

Nolan je génius. Unikátne spracovať takú ohranú a starú tému dokáže dnes snáď už iba on. Interstellar je takmer trojhodinová straight sci-fi záležitosť, ktorá nenudí, vizuálne i hudobne upúta a obsahuje toľko skvelých vedeckých teórii (Cane-ovi znovu sadla rola ako ušitá na mieru), ktoré diváka donútia premýšľať počas filmu, i dlho po ňom. Jedna vec sa však poprieť nedá. Film ma neuchvátil tak ako posledné režisérove Batmanovky, ani mi nezamotal hlavu ako pri Memente. Práve týmito dvoma prednosťami mal Interstellar vynikať, no v tom ostal mierne pozadu. Christopher nám síce natočil ďalší výnimočný a nezabudnuteľný film, no zďaleka sa nezaradí medzi jeho najlepšie diela.

Prokletý klaun (2014)

Dobrých béčkových hororov je skutočne veľmi málo, avšak keď sa nejaký už objaví, stojí za viac ako áčková produkcia. Clown je jeden z prípadov, ktorý má slušný nápad i scenár, zručnú réžiu a výbornú atmosféru, no do kín sa nedostal. Rotha nemám rád, no spolupráca na tomto filme sa mu vydarila. Skutočne fungujúci horor, ktorý má grády, ideálnu dávku gore, dokonca i uveriteľný dramatický spád (rodina). Už som bol odhodlaný dať štvorku, no v poslednej štvrtine sa scenáristom žiaľ trochu zamotali prsty a začali to mierne srať, či už zbytočnosťami alebo logikou. Clown je i napriek tomu nadštandartne dobrý horor, ktorý sa žánrovo bez problémov uživí.

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Akčnejšie, adrenalínovejšie, zábavnejšie a roztomilejšie, ako bol kedy Madagascar. Z vedľajších postáv sa stali hlavné a tučniaci konečne dostali zaslúžený celovečerák. Popravde som dostal presne to, čo som aj od animáku tejto kategórie očakával - a bez sklamania. Poteší hromada hlášok, výrazný a skutočne zlý zloduch, a priamočiary príbeh je výborne okorenený emóciami (najmä v poslednej štvrtine filmu), ako aj súperiacim tímom agentov. Akčňák pre najmladších, na ktorý sa nezabudne.

Padesát odstínů šedi (2015)

Ďalší literárny fenomén, ktorého filmová adaptácia nás bude ešte veľmi dlho strašiť. Ohromne plytká a prostoduchá blbosť, ktorá sa svojím spracovaním, či príbehom nijak nelíši od televíznych románov, ktoré bežia každé nedeľné poobedie na TV Doma. Žiadne zaujímavé prvky, dejové, vizuálne, či hudobné, úbohí herci ( s výnimkou Dornana, ktorý to všetko prekvapivo zvláda a slušne ťahá ), a to všetko v dlhočizných dvoch hodinách ničoho. Za celú stopáž sa neudeje vôbec nič, s výnimkou troch len veľmi jemne erotických scén (videná necenzurovaná verzia), ktoré beztak pôsobia chladne, a umelo ako z lacného nemeckého porna. Jediný moment, ktorý ma bavil, bola záverečná scéna, ktorá sa ako jediná môže označiť za emotívnu. Fifty Shades of Grey je jasný filmový podpriemer, ktorý, nebyť veľkej celosvetovej menovky, by si nezaslúžil ani kinopremiéru.

Gattaca (1997)

Trochu sa hanbím, že ako fanúšik sci-fi sa ku mne Gattaca dostala až po takej dlhej dobe. Niccol je povestný svojou zručnosťou stvoriť originálne a zaujímavé sci-fi bez pomoci drahých efektov, čo odštartoval práve jeho debut. Detailne budované napätie a zľahka navodená temná atmosféra pripomínajúca skôr noirovú kriminálku stavajú Gattacu do veľmi zaujímavého svetla, Law a Hawke excelentní. Priznávam, že zo začiatku som sa nevedel do filmu nejak dostať, no postupne naberajúce obrátky príbehu prekvapivo udržia až do zaujímavého a výborného konca. Kultový status určite nepopierateľný, dnes už však ťažko porovnateľný so súčasnou žánrovou tvorbou.

John Wick (2014)

Keanu sa po dlhej dobe skutočne vyšvihol, najvýraznejšia rola snáď od dôb Constantina. John Wick je tutovo najlepší akčňák posledného roka, ktorému vôbec nič nechýba. Nostalgický nádych s fantastickým soundtrackom, štýlový vizuál, akcia bez limitov, a kopec mrtvol, natlačené v obyčajnej 100 minútovke. Bomba. Neeson a jeho prvý Taken má ojedinelú konkurenciu. Zabavil som sa výborne, no plnú páku nedám, predsa len i cez všetky svoje perfekcionistické prvky je to "iba" priamočiary akčňák.