Transformers: Pomsta poražených (2009)

Zatiaľ čo jednotka dávala priestor každému robotovi, ich súboje a transformácie si vyložene vychutnávala (prvá premena Optimusa Primea je skvelým príkladom), v dvojke roboti prichádzajú a odchádzajú, sem-tam ich zoberie kamera, nie je šanca si niektorého obľúbiť a transformuje sa akoby mimochodom. Chápem, aké trikové orgie to boli, ale prečo tie naj trikové sekvencie sú žalostne prišliapnuté a najviac priestoru dostávajú digitálne explózie? Veď tých je všade kopa. A tak to, prečo som na tento film išiel, hralo kulisy Bayovým sklonom nechať všetko vyletieť do vzduchu (a k tomu pridaná našróbovaná, ktorá filmu ako sú Transformers vyložene nesvedčí. 40%, z toho 10 zato, ako som tie hračky miloval. No a otázka - načo tam ten Fallen vlastne bol?

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Wolverine je produkt neschopných scénáristov (ktorých dialógy vyložene krívajú), ktorý v globále pôsobí ako zlepenec nesúrodých a nedotiahnutých akčných scén a po trikovej stránke vyzerá ako spred 10tich rokov. Sledujeme jednu zbytočnú vedľajšiu postavu za druhou, umierajú nám pred očami, len o tom Wolverinovi stále vieme prd (okrem toho, čo načrtli už X2). Aby som len nenadával, tak herci robia čo môžu (Jackman, Schrieber, Kitsch, Reynolds, ešte aj ten Monaghan ma pomerne zaujal nato, koľko priestoru dostal), aj ked vedlajsie postavy Deadpoola a Gambita hrajú druhé husle. Jedine obsadenie ťahá tento film zo spoločnosti patokov ako je Daredevil alebo Blade 3.

Spirit (2008)

Tohto filmu je naozaj škoda, lebo Spirit ako komiks je pútavá látka. No čo sme dostali je mimoriadne nezaujímavý film, ktorý si s otázkou "PREČO??" ťažkú hlavu rozhodne nerobí a je v ňom toľko navzájom nesediacich a nesúrodých vecí, činov a faktov, že v závere si z neho pamätáte len krásne ženy, oku lahodiaci look a bitku v bažine, v ktorej Samuel L. Jackson ťahá z vody jednu kravinu za druhou (umývadlo?) a Spiritovi ňou dáva do držky. Moje hodnotenie naozaj dvíha len obsadenie, na ktoré sa tak skvelo pozeralo.

Strážci - Watchmen (2009)

Asi najvernejšia komiksová adaptácia, akú som mal možnosť vidieť. Watchmeni sú právom legendou (sám ich ľúbim až za hrob) a tento film je...je proste je filmový prepis komiksu, ktorý je v zásade zbytočný (teda okrem šírenia osvety medzi ľuďmi, ktorých sa komiksy netýkajú) a vznikol viac-menej z povinnosti ako komerčný ťah. Treba mu každopádne priznať chytľavú atmosféru, netradičnú, no predsa pasujúcu hudbu a kreatívnu kameru. Takisto herci robia čo môžu (jasne vedie Rorschach) a dej snáď ani nemusím spomínať. Tak prečo mám ten zvláštny pocit "niečoho", čo mi tu chýbalo?? 70%

Klíšťák (1994) (seriál)

Pre mňa totálna špička, vynikajúca a trefná paródia na všetko, čo som ako malý žral. U mňa zas platí, že ma vtedy Klíšťák celkom nudil, zatiaľ čo teraz (keď vnímam kontext) ho žeriem aj s navijakom. A jednoznačne vedie paródia na Batmana ("Řekl že jde plavat.." "Už to mám - VODA! Plave se přece ve vodě!!!") a židlička a mesiac s veľkým CHA...proste všetko.

Mahó šódžo lyrical Nanoha A's (2005) (seriál)

Ak som k prvej sérii písal, že stoji zato rivalka a súboje, tak tvorcovia to pochopili tiež. V druhej sérii mate štvoricu cool zäporáčiek a súboje natoľko ničivé, že aj bežné malilinké kúzlo vám potme vysvieti celu obývačku, keď Nanohu pozeráte. Jednoducho zábavnejšie ako prvá séria a s prílivom nových sviežich postáv.

Mahó šódžo lyrical Nanoha (2004) (seriál)

Keď človek privrie oči nad naivitou Nanohy ako celku, ostane mu prehliadka skutočne magických súbojov, počas ktorých suerultramegadeštruktívne kúzla pôsobia naozaj efektne. Pozerateľné, len netreba moc pitvat nič okrem tých bojových scén (hlavne celý koncept).

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Film, ktorý si vás od prvej minúty získa neodolateľnou animáciou, ktorá konečne pochopila, že dokonalé nie vždy znamená najlepšie. Postavičky sú úžasné, celý svet je tak prepracovaný, budovaný s takou láskou a citom pre detail. No a ak si myslíte, že je to pre deti, tak pokojne, ale ja by som ich tam samé nepúšťal. Už len úvodná scéna s bábikou je kapku iná ako je bežný štandard animákov a príchod Coraliny domov s odlupujúcimi sa tapetami je zapamätaniahodný nárez.

Nenarození (2009)

Vtákovina, ktorá aj napriek svojej krátkej stopáži zvláda neuveriteľne nudiť a naťahovať sa...Hrdinka, ktorá mi zhola nič nepovedala (aj keď herečka je to vážne pohľadná), absencia atmosféry (AKEJKOĽVEK!!), príbehové zvraty a posuny, ktoré originalitu nevideli ani z rýchlika, ľakačky, ktoré čakáte pomaly už cestou do sály... Celé je to akoby narýchlo zlepené a záver nestojí ani za fajku dymu, lebo po čomkoľvek čo ste predtým videli vám už je vážne jedno, ako to cele skončí. Čo povedať, vážne nuda a zbytočnosť...30%

Masakr na střední škole (2003) odpad!

Tak a ja som si myslel, že to nízke hodnotenie je Dolphom. V každom prípade, parta stredoškolákov ktorá po všetkých stránkach vyniká (zodpovedný gangster, tehotná holka, čo ubehne pomaly maratón, vozíčkar čo sa učil od Schumachera a iní) a k tomu banda TAK DEMENTNÝCH záporákov akú som dokopy už veľmi dlho nevidel. No a k tej všetkými hanobenej streľbe - ľudia strieľajú a strieľajú a okolo cieľov to iskrí a iskrí...a všetci bežia ďalej. No a keď ten hajzel policajt konečne niekoho trafí, tak ten má v náprsnom vrecku ploskačku...Pardon, spoiler, snáď vám nepokazím dojem z filmu.