Nevědomí (2013)

Dizajnovo vypiplaná sci-fi klasického typu, odohrávajúca sa na Zemi v nie príliš vzdialenej postapo budúcnosti. Príbehový rámec i herecký ansámbl sú vcelku komorné, hlavná pointa nie je možno až taká prekvapivá a logické súvislosti do seba nie vždy zapadajú, skvelý vizuál a síce sporadická, ale úderná akcia + viac ako dobrý Cruise však držia tento film vysoko nad priemerom.

Šmoulové 2 (2013)

Nenáročná zábava pre deti, ktorá v kine rýchlo utečie a na ktorej sa občas uchechtne aj dospelý. Živí herci sa v rámci možností celkom snažia, interakcia s animovanými postavičkami (a kocúrom) celkom ujde, a Paríž je naozaj pekné mesto ;-)

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Absurdný letný mega výplach s niekoľkými vtipnými momentmi a snaživými, zväčša pomerne neznámymi hercami (Ron Perlman a jeho extempore is the best).

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Krv špliecha, hlavy sa rozprskávajú a ježibaby sa kosia zásadne rotačným guľometom... Ultra nadupaná a maximálne zábavná (a detským očiam, samozrejme, absolútne nevhodná) verzia príbehu o Janíčkovi a Marienke. Chce to však veľký nadhľad ;-)

Bourneův odkaz (2012)

Našlapané voľné pokračovanie, ktoré trom svojím skvelým predchodcom hanbu rozhodne nerobí...a Rachel je rozhodne vysoko ochranyhodná postava ;-)

Star Trek: Do temnoty (2013)

Napriek zaujímavejšiemu, výraznejšiemu a charizmatickejšiemu (Eric Bana prepáči) záporákovi, za ktorého konaním sú však opäť výsostne osobné motívy, sa nedá povedať, že by na tom bola dvojka ST rovnako v pomere k svojmu predchodcovi. Nedá sa povedať, že by sa mi film nepáčil (to by som mu nenaparil 4 hviezdičky), ale najviac sa mi na ňom páčil ten prísľub do budúcnosti ohľadom Star Wars, pretože tam to bude môcť Abrams "rozbaliť" v ďaleko väčšom merítku, než ponúka svet Star Treku ;-)

Valkýra (2008)

Výborná, hoci možno trochu zjednodušená rekonštrukcia najznámejšieho pokusu o atentát na Adolfa Hitlera. Film vyniká najmä vypiplaným castingom (fyzická podobnosť Cruisa so Stauffenbergom je naozaj očividná) a rozvážnym, až do tragického konca napínavým a dokonale mrazivým tempom. Slovami generála Becka z filmu: "Valkýra je vojenská operácia, kde treba rátať s jedným. Že nič nepôjde podľa plánu." A presne to sa sprisahancom aj stalo. Čistou špekuláciou tak zostáva odpoveď na otázku, čo by bolo, keby sa im ten atentát podaril? Svojím spôsobom zaujímavý je fakt, že Kenneth Branagh, ktorý si tu strihol (na príliš malom priestore, bohužiaľ, lebo jeho výkon je excelentný) jedného z hlavných sprisahancov (gen.maj. von Tresckowa), vo filme Conspiracy (známeho aj ako Konferencia vo Wannsee, 2001) - podobne mrazivej dráme z tohto obdobia - stvárnil Reinharda Heydricha, postavu z úplne opačného pólu nacistického Nemecka.

Total Recall (2012)

Celkom pekné, ale celkom zbytočné...

Lincoln (2012)

Ťažký film. Témou (tu treba upozorniť, že film nie je ani tak o Lincolnovi, ako skôr o jeho politickom boji, sprevádzajúcom prijatie 13. dodatku ústavy - t.j. zrušenie otroctva), spracovaním a hlavne nárokmi na divákovu pozornosť. Ale vynikajúci film. Dobovou atmosférou, reáliami a predovšetkým skvelými hereckými výkonmi. Daniel Day-Lewis JE Abraham Lincoln a Oscar ho bezpochyby neminie. Lincoln je výborný film, ale akademický film, takže väčšinu divákov bude určite k smrti nudiť. Lincoln je tiež viac politický ako historický film, takže sa dočkáme množstva zákulisných politických hier a ťahov a takmer vôbec ničoho len trochu viac epického (napr. nejakých veľkolepých bojových scén). Občas, najmä v druhej časti, ale prídu aj odľahčenejšie scény, najmä tie Lincolnove historky, ktorými sa snaží odľahčiť panujúce napätie, sú celkom vtipné. A keďže ja mám dejiny rád a v tých amerických sa tiež ako-tak orientujem, navyše som ten film napriek varovaniam dokázal odpozerať na jeden krát a nenudil som sa, tak je to za plný počet, nech už si väčšina hovorí čo chce.

Skyfall (2012)

Najosobnejšia, na jednej strane moderná, na druhej dokonale tradičná bondovka; plná perfektne prepracovaných narážok a odkazov - skvostná pocta k Bondovej 50.-ke. Skyfall absolútne potvrdzuje bondovkám status najfenomenálnejšej filmovej série, aká kedy uzrela plátna kín.